Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Aralık '07

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
770
 

Kabadayı...

Kabadayı...
 

Şener Şen uzun aradan sonra yeniden karşımızda. Eski kabadayılardan Ali Osman karakteriyle. Kabadayı etkileyici sahneleri olan bir film. Eski ve yeni kabadayılığın arasındaki çizgileri kalın çizgilerle belirginleştirmiş Yavuz Turgul ve Ömer Vargı'da bunu çok iyi aktarmış perdeye.

Çekim kalitesi, renk ve görüntü açısından güzel bir film ortaya çıkmış. Ki vurdulu kırdılı, içinde kan ve şiddetin olduğu filmleri sevmeyen biri olarak; Kabadayı'yı beğendiğimi belirtmeliyim. Bir kere oyunculuklara söylenecek bir söz olmamalı. Şener Şen beklettiği kadar, özlettiği kadar bu filmle unutulmayacak bir oyunculuk ortaya çıkarmış.

Kenan İmirzalioğlu, Son Osmanlı'da yansıttığı karakterin tam tersine bir rolde çok iyi bir performans sergilemiş. Sevimli, iyi bir karakterden sonra piskopatlığın üstüne etiket gibi yapışmasına neden olabilecek bir kabadayı karakteri canlandırmış. Aslı Tandoğan ve İsmail Hacıoğlu için de aynı sözcükleri kullanmalıyım. Rasim Öztekin'in Sürmeli karakterine ise söylenecek söz yok. Yumuşak, aynı zamanda yürekli olabilmek ve bunu yansıtabilmek; sanırım buna oyunculuğu konuşturmak denilebilir. Bu filmde ana karakterler de, yan karakterler de oyunculuklarını konuşturmuşlar.

Şener Şen yıllardır sürdürdüğü çizgisini değiştirdiği ilk filmi (1987)Muhsin Bey'le farklı karakterlere imza atmaya devam ediyor. En son filmi Gönül Yarası'ndan sonra Kabadayı'da uzun süre konuşulacaklar arasında. Son sahnedeki bellek gidiş gelişleri ve finali yüreğinizi acıtacak eminim.

Filmde bazı sahneler gereksiz yere uzun tutulmuş ve filmi uzatmış bunu söylemeliyim. Bunun dışında filmin konusunu özetlemek gerekirse:

Eski kabadayılardan Ali Osman ölüm döşeğinde bulduğu eski aşkından bir "oğlu" olduğunu öğrenmiştir. Oğlunu görmeye gider, filmin ana örgüsü burda başlar. Yeni kabadayı Devran'la yolları çakışır. Oğlu ve Devran aynı kadına aşıktır : Karaca. Bir kadın uğruna etrafındaki herşeyi yoketmeyi göze alan bir kabadayının, devlet ve mafya çerçevesindeki ilişkilerini de görürüz. İyi seyirler...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 38
Toplam yorum
: 145
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1197
Kayıt tarihi
: 05.01.07
 
 

Belki de yazacak çok şeyim olmadığından üye olup sonra bıraktığım bu blog sevdasına yeniden başla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster