Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Şubat '14

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
1989
 

Kabala bir din midir ?

Kabala bir din midir ?
 

Kabala bir din değil, evrenin ve hayatın çalışma şeklini açıklayan bir öğretidir. Bir ilimdir. Kabalanın kökeni  çağların gizemi içinde kaybolmuştur. Menşei kimine göre Hz. Adem, kimine göre Hz .İbrahim, kimine göre de Kadim Mısır ve Hermes ’tir. Hiç kimse ilk ortaya çıkışını bilmemekle birlikte, ilk yazılı kaynak 4000 yıl önce Hz.İbrahim tarafından kaleme alındığı ileri sürülen  ‘’Oluşum Kitabı’’ dır.

Kökleri çok  eskiye dayanmasına rağmen, bu öğreti her dönem için geçerli olan bilgeliklerle dolu  bir dökümandır. Kabalanın genel ilkesi, evrenin bir bütün olduğu ve görünen her şeyin Tanrı’nın bir parçası ve yansıması olduğudur. Kişiye ruhtan ayrı bir varlık olma düşüncesinden tamamen kurtulmayı öğretir. Varolan her şey ilahi özden gelebilir. Öyleyse madde yoktur. Her şey ruhtur ve zuhurattır.

Evrene ‘’Tanrı’nın Giysisi’’ denir. Varlık evreleri kademe kademe inen bir gerileme süreciyle bireye her türlü yaşam deneyimi sağlar. Bu gerileme süreci sonraki  tekamül tırmanışı için gereklidir. Çünkü kişi, bulunduğu durumdan rahatsızlık duymaya başladığında, yeni bir konuma geçme ihtiyacı duyar. Yani kişinin hayatında meydana gelen  olumsuzluklar, Yaradan’a yakınlaşması için gönderilen işaretlerdir. Çaresizlik, kişiyi manevi amaca yönelten temel olgudur. Aslolan her şey Yaradan’la bağ kurup, huzura erişmek içindir. Bu bağ kurulduğunda mükemmellik sağlanır. Nihayet  arınmış olan tarafını tamamlayan ruh, İlahi olanla ‘’Mutlak Birliği’’ne döner.

Kabalanın Tanrısı Mutlak varoluştur. O varolanların hepsinden önce de vardı. Hiçlik haliydi.(AYN SOF) Tezahür zuhur olmadan önce bütün varoluş onun içindeydi.

Kabalada evrenin 10 ilahi rakamdan(SEFİROT ) ve 22 harften yaratıldığı anlatılmaktadır. Bu 10 sefirotun 22 yol  ile bağlandıkları düşünülür. Bilgeliğin insana kademe kademe indiği ve insanın 10 sefirot ve 22 harfin oluşturduğu ‘’32 YOL’’ ile bilgelik kaynağını tırmanabileceği söylenir .Bütün ve birlik olan bu 10 sefirot  ADAM KADMON'ı  (İnsan-ı Kamil ) temsil eder.

Kabala’ya göre içinde bulunduğumuz dünya ‘’Alt dünya’’ dır  ve ‘’İlahi Dünya’’nın bir suretidir. Ve  yukarısı da aşağısı gibidir. Denge terimi ,sefirot üçlüsü içinde iki zıt vasfın denkleşmesiyle  3.sefirotun oluşmasına neden olur. Denge ve dengeleme temel bir kabalistik kavramdır. Denge aslında, zıtlıkların denkleşmesinden ortaya çıkan ahenktir.

Kabala ilmi, uzun ve keyifli bir yolculuktur. Sayıların, harflerin dansıdır. Hayat ağacının gizemini keşfetmektir.32 bilgelik yolunu aşıp, Yaradan’la mutlak bütünleşmeye ulaşmaktır

AYPERİ FERDA ORAL

                                                                                                    

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnancınıza saygım olmakta birlikte; Kabala inanışının rakamsal olarak harflere değer verilmesi ve kahinlik içerdiğini okumuştum. Oysa son kitapta(benim inandığım hak dininin Kuran-ı Keriminde)geleceğin yalnızca ama yalnızca yaradan(Allah)tarafından bilineceğini ve cinlerin meleklerle irtibatının artık kesildiği açık açık belirtilmiş. Sizce bir çelişki oluşturmuyor mu? Saygılarımla

E Ruhi YALÇIN 
 17.02.2014 10:01
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler....Bu tarz konuların sorgulanması bazı şeylerin açığa çıkması için gerekli. Dünyanın ve insanlığın varoluş sürecine bakıldığında tüm dinler ve öğretiler farklı zaman dilimlerinde Yaradan katından o dönemin insanlığına ışık olmak için gönderilmiştir.Özlerini incelediğinizde aralarında inanılmaz benzerlikler bulunur.Yeter ki bunu yapmak için zaman ve enerji harcayalım.Kabala hakkında bir çok kitap yazan ünlü kabalist Dr.Micheal Laitman'da kabalanın tasavvufla benzerlikleri hakkında seminerler vermiştir. Tek bir sabit fikire saplanmadan araştırılırsa yanlılık ve karşıtlık olmadığını görmek mümkündür.Sayıların şifreleri de ebcedle, yaşam ağacı hurufu mukattayla denkleşmektedir.Karar ve yorum sizin .Selam ile   17.02.2014 13:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 101
Toplam yorum
: 95
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 5934
Kayıt tarihi
: 06.02.13
 
 

Hacettepe Üniversitesi  İngiliz Dil Öğretmenliği mezunu Ayperi Ferda Oral, üstatlardan, Metafizik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster