Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ocak '17

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
1964
 

KABE'NİN BENZERLERİ

KABE'NİN BENZERLERİ
 

Tevhid, birleme sanatıdır, şirkten kurtulma anlayışıdır. Tevhid'i kendinde bulan şirkten kurtulmuştur zaten. .......................


Kabe dışında dünya üzerinde 14 tane daha Kabe var.  (Hadis-i Şerif)

Yani yaşayan canlı olan o noktalar itibari ile mutlaka oralarda bir ruhaniyetin varlığı ve bir manyetik alanın varlığı söz konusudur. Olmasa benzeri olamaz zaten. İllaki kişi olarak görmek gerekmiyor, sen Kabe'ye gittiğin zaman dört duvar görüyorsun ama  dört duvar üstünde göğe doğru yükselen bir nur sütunu  var, onu görebiliyor muyuz?  Bu Onun canlı bedeni  olduğunu gösteriyor zaten. Zamandan ve mekandan münezzeh olduğu için, O zaten her noktada her tarafta mevcut demektir. Bir tarafa yönlendirilmiş olan insanların daha rahat, realiteye uygun hareket ettiklerini varsayarak bir noktaya yönlendirildiklerini düşünelim. Diğer taraftan zaten insan beyninde bu tür açılımlar var. Beyazıt-ı Bestami'nin dediği gibi 'Kabe'yi ziyaret edeceğinize, benim etrafımda dönün.' demesi, AŞK’ı yaşayan bir insan için bana çok makul ve mantıklı geliyor. Her tarafta yaşayan o canlı  Kabeler Ahmed Yesevi gibi oraya ruhaniyet kazandırmış ve aynen benzeri bir hac ortamını da yaratmıştır. Sen sadece oraya yönlenirsin , olabilir yönlen. Ama beynine yönlenemedikten sonra ister bana yönlenmişsin, ister sana yönlenmişim, isterse başkasına yönlenmişim o BİR’leme budur, o Tevhid budur.

Tevhid, birleme sanatıdır, şirkten kurtulma anlayışıdır. Tevhid'i kendinde bulan şirkten kurtulmuştur zaten. Ben ve sen birleşmesi yoksa; Tevhid olmuş, kemale gelmiş, vahdet yaşamı başlamış, AŞK onda alev alev yanmaya başlamıştır. O ateş düşmüştür. O ateş düştükten sonra ister Kabe'ye git, istersen Manhattan'a git. Bir şey fark etmez, değişmez. Ama sen illaki dini duygular için bir şey yapmak istiyorsan, her noktaya gidebilirsin.

Sen bugün neyini terk ediyorsun. Eşini terk ettin mi? Çoluğunu çocuğunu terk ettin mi? Kafa olarak, terk ettin mi? Biz terk edebildik mi? Sahip olduğumuz değerleri terk edebildik mi? Klişe olan konular bizde mevcut. Onlara dokunduğun zaman, o terk ettiklerin, terk edemediklerin anlayışı çıkar.

Hac olayında mutlak suretli bir yere yönlenmenin dışında, her noktada hac kokusunun alınabileceğini düşünüyorum.

Kabe'ye gittiğin zaman sadece taş duvar yok. Taş duvara yönlenmiyorsun, manaya yöneliyorsun. Mananın zamanı, zemini ve mekanı yoktur. Her noktada O vardır.

İnsanlar Kabe'ye günahlarının affolması için gidiyor ama Veli'nin Kabe'ye gidişi Kabe'nin ruhaniyeti ile konuşup görüşmek için, bilgi alışverişi yapmak içindir.  Ama mutlaka dini bir vecibe olarak insanları yönlendirme amacına matuf bir şekilde gidilmesi de gerçektir ve zaruridir.

Arafat'a çıkıp, vakfe anında bulunup , bütün vecibeleri de yerine getirenin cennete gideceği kesin değildir. Anne rahminde belirlenen şartlar ve koşullar vardır. Kişi eğer SAİD ise cennete, ŞAKİ ise Arafat'ta bulunmasına rağmen ŞAKİ olarak gider.

Arafat günahların temizlendiği yerdir, kendi hakikatinin sana bildirdiği yer değildir. Ama hakikat yönlü hac yapmış olanların (Haccı Mebrur) Arafat ile ödüllendirildiği ve bütün insanların da Haccı Mebrur yapanların  şölenine davet edildiği bir yerdir. Bu davet sonucunda bedel olarak da günahlar af oluyor, şeklinde düşünülebilir.

Muhasebe tutar gibi zarar ve kar hesabı ile din anlayışı olmaz. Din, sistem ve  ALLAH, ayrılmaz bir bütündür. Ama ALLAH alemlerden ayrıdır. Alemler ile ALLAH’ı kayıtlamazsın. ALLAH adını benimsemiş olan bir insan hac görevi ile bir noktaya gittiğinde çok daha değişik fonksiyonlarla o noktayı ifa eder.  

AHMED F. YÜKSEL

 

https://twitter.com/sufafy

https://twitter.com/AhmedHulusi

http://www.ahmedhulusi.org/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

hem teknik bilgileri olan hem de insanı kendisiyle yüzleştiren - gönlüne dokunan satırların adamı AFY'den bomba bir yazı daha bence. Sen Beyninde- Kendinde; Aşkı-Kabeyi bulamadıysan, Bayezıd'ın satırları dilinden dökülmese bile (ki bu zor),ama içinden geçmediyse bir gıdımcık, git ağla bence en azından samimiyetle ağla haline- halime...

Cemile Vatansever 
 26.01.2017 20:20
 

Kabe'yi; ama herseyden Önce O gönül kabesini tavaf etmenin önemi bu yazida dahada iyi anlasilmis oldu. tesekkur ederiz.

Enis Guller 
 06.01.2017 16:58
 

Elini öpmek isteyenlere "aynısı sendede var" demiş Taptuk Emre. Hiç kimse yaptığı ibadetlerle bir yere varamaz hadisini unutup, hayalindeki tanrıyı memnun ederek kazanımlar elde edeceğini düşünüp hesaplar yapan insan oğlunun, tekrar tekrar okuyup dersler çıkartacağı bir bilgi yazısı olmuş. Beyin ismi ile işaret edilenin ne olduğu konusunda bilgi sahibi oldukça, yazılarınızın da daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum. Değerli paylaşımlarınızın devamını diler teşekkür ederim.

kartal bicer 
 03.01.2017 23:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 541
Toplam yorum
: 1704
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 11337
Kayıt tarihi
: 14.12.11
 
 

Akşam Gazetesi, Radikal Gazetesi, Piyasalar Dergisi, Yedi İklim, Türk Edebiyatı, Yeni Dünya, Popü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster