Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Haziran '19

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
50
 

Kabızlıkla Mücadele

Kabızlığı bilmeyen var mı bilmem ama çok nahoş ve can sıkıcı bir durumdur. Tıp dilindeki adı konstipasyon’dur. Yapılan istatistiklere göre her 50 kişiden birinde görülmektedir. Dünyada en çok karşılaşılan sindirim sistemi yakınmasıdır. Kadınlarda 3 kat daha sık görülür. Ayrıca yaşlandıkça görülme oranı artar.

Kabızlık, diğer adı ile peklik dışkılamada zorluk, yani seyrek ve güç dışkılama, dışkının sert ve kuru olması vb. ile karakterizedir. Bazen dışkı öyle sert olur ki eldivenli parmakla parçalamak gerekir.

Birçok nedeni vardır. Ama en çok beslenme hataları, hareketsizlik, kullanılan ilaçlar sorumludur. Birçok hastalık seyrinde de kabızlık görülür; bunlar diyabet, MS, İBS, demans, Parkinson hastalığı, kas distrofileri, hipotiroidi, depresyon, kişilik bozuklukları vb. gibi hastalıklardır.

Bu liste böyle uzayıp gider ama gerek yok, çünkü uzun süren kabızlıklarda bir doktora başvurup gerekli tetkikleri yaptırmak gerekir. O ana kadar hiç kabızlık şikayeti olmayan birinde birdenbire yani akut kabızlık görülmesi de ciddi bir hastalığa işaret edebilir. Bu son durum özellikle orta ve ileri yaşlarda görülür ve kolon kanseri belirtisi olabilir.

Şimdi kronik kabızlığı olan birinin doktora gittiğini ve önemli bir hastalığı olmadığını varsayalım; bu kişi kabızlıkla nasıl baş edecektir?

Tabi ki yine de nedene yönelik bir tedavi yolu seçilmelidir. İşe önce diyetle başlanır, fiziksel aktivite artırılır ve gerekirse hafif bir müshil (laksatif ilaç) verilir.

Genellikle ilk ikisi ile sonuç almak olasıdır. Lifli ve posa bırakan yiyeceklere yönelmek gerekir ve günde yeteri kadar su içilir, spor yapılır. En iyi spor günde yarım veya en iyisi bir saat normal tempoda yürümektir. Çiğ sebze ve kabuğuyla yenen meyveler, erik, kayısı ve bunların hoşafları, kepek ekmeği, sabahları aç karına içilecek bir kaşık zeytin yağı, gün içinde yenecek 3-4 adet kuru erik veya kayısı çözüm olabilir. Bu arada ılık su içmeyi ihmal etmemeli. Kabızlığa iyi gelen diğer besinler karnabahar, pırasa, brokoli, bal kabağı, kivi, ayva vb. besinlerdir. Bu arada incir hoşafını da unutmamak lazım.

Bütün bunları ve benzer şeyleri yapmanıza rağmen yeterli sonuç alamazsanız Aile Hekiminize başvurmanızı öneririm. Önemli bir yan etkisi olmayan, tamamen fizyolojik olarak bağırsakları çalıştıran ve alışkanlık yapmayan ilaçlar vardır. Bunlara en iyi örnek etken maddesi laktüloz olan ilaçlardır. Etkisi biraz geç başlasa da artıları fazla olan bir ilaçtır.

Son olarak kabızlık yapabilen ilaçların kısa bir listesini vermek istiyorum:

Ağrı kesiciler ve romatizma ilaçları
Alerji ilaçları, antihistaminikler
Sancı kesiciler, antispazmotikler
Psikiyatride kullanılan ilaçlar
Kan yapıcı (demir içeren) ilaçlar
Bazı mide ilaçları, antiasitler
Tansiyon ilaçları
İdrar söktürücüler, diüretikler.
Anabolizanlar.

Bu listeyi uzatmak mümkün ama en iyisi kabızlıktan mustarip iseniz ve herhangi bir ilaç kullanıyorsanız yan etkilerini okumak ve böyle bir etkisi varsa doktorunuzdan yardım almaktır. Ama yine de yapılacak şeyler bellidir ve bunlar yukarda anlatılmıştır.

Şen ve esen kalınız.

Dr. Atanur Yıldız

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 493
Toplam yorum
: 3123
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 280
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster