Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Haziran '21

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
105
 

Kabul Eşikleri

Yazınsal bir eserde anlatım neden önemlidir? Karşılıksız izlenimler tahterevallisinde ; okur alım gücünün arttığını, yazar anlaşılmadığını duyumsar.Sakıncalı olan da budur. Bulanık anlatımda herkes ağırlığını ve tartma süresini kendine göre belirler. İlla ki biri bilinmeyen bir zamanda, ansızın tahtirevalliden iner. 

Anlatım çok aşamalı vakalarla kurulduğu için direkt veya dolaylı yollardan izlenimde özne değişikliğini gerektiren bağımlamalarla bütünsel perspektif yakalayacağını ummak otoriter kararlılık sayılacaktır ve baskı hissettirir.

Meseleyi sahiplenecek cesareti muammalara ip uçları bırakarak sağlamaya çalışmak, edebi olmaya öykünmek anlatımın idari ruhuna ve hukukuna aykırıdır.

Duyusal temasın zerafeti, metaforlarla görünür kılınan somut algısal şeyler arasında gelişen ironi aciliyet ve yoğunluk anlatan kelimeleri gereksindirir. Anlatı artık kaotik bir hikayeye dönüşmüştür. Sosyal fobi sayılabilecek istemsiz etki-tepkilerin söz yumağı içinde soğuk soğuk terlersiniz. Anlatının izahına açılan yaşam alanı darlığı ve sahiplenilmişlik ölçüsü, olan bitenleri gerçeklik düzleminin izahında arayacaktır.

Üslup ve içeriğin tahteravallisi hoşnutluk yaratsa da kayda geçirme hevesinden öteye geçemeyen bir yazınsal ürün kabulünde kalır. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 172
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 114
Kayıt tarihi
: 04.01.12
 
 

Birbirini tamamlayan yazma gayretimizle buradayız. Merhaba Sizleri üzerinde uğraş verdiğimiz yazı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster