Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Şubat '07

 
Kategori
Günübirlik Turlar
Okunma Sayısı
1120
 

Kabus gibi yolculuk

Kabus gibi yolculuk
 

17 yaşlarında bir kız bindi otobüse ve boş koltuklardan birine oturdu. Birkaç durak sonra, kız kendi halinde düşüncelere dalmışken 70'li yaşlarda sevimli bir adam binerek, onca boş koltuğa rağmen kızın yanına oturmak üzereyken, kız yaşlı amcanın daha rahat oturması için uzun paltosunun eteklerini topladı.

"Rahat otur kızım, zahmet etme."dedi yaşlı adam. Oturduktan sonra da, kızın kucağındaki çantayı ve ince poşeti uzun uzun inceledi. Genç kız, adamın meraklı bakışlarını üzerinde hissederek, kendi kendine:

"Lütfen Allah'ım bir şeyler sormaya başlamasın. Lütfenn!" diye dua ediyordu içinden. Bu esnada adamın bir şeyler mırıldanmak üzere olduğunu hissederek, başını mümkün olduğunca diğer tarafa çevirerek, camdan dışarı bakıyormuş gibi yaptı.

Genç kız nefret ederdi tanımadığı insanlarla konuşmaktan. Kadın-erkek, genç-yaşlı farketmezdi onun için, nefret ediyordu işte. İlk defa gördüğü, ve muhtemelen bir daha karşılaşmayacağı birisiyle neden konuşsundu ki? Onun için çok rahatsız edici bir durumdu bu. Fakat çok sık başına gelirdi ne yazık ki. Her seferinde de:

"Niye ben?!" diye isyan ederdi içinden. Bu kez de aynı şey olmuştu işte. Yaşlı bir adamın elbette niyeti kötü olamazdı, kızın böyle bir düşüncesi zaten olmazdı, ama adamcağız dirseğinin ucuyla dürterek ve gözünü çantadan ayırmadan:

"Havalar da ne kadar soğudu değil mi?" diye sormuştu artık.
"Hıhı..."

"Okuyor musun kızım?"
"Hıhı.."
"Aferin kızım, oku."

Kız yine kendi kendine, "Eyvah, şimdi nerede okuduğumu soracak, Allah'ım ne olur sormasın, istemiyorum!" diye düşünürken, adam durmadan dirseğiyle dürte dürte bir şeyler anlatıyordu ağzından tükürükler saçarak. Kız onu dinlemiyordu ama başını onaylarcasına sallıyordu nezaketen. "Bir de dürtüyor ya, en nefret ettiğim şey! Arkadaşlarımın dürtmesinden bile hoşlanmazken şimdiki dürtmelere daha ne kadar katlanabilirim?" diye düşünerek, başını sağa sola çevirip başka boş koltuk var mı diye bakındı. Bu arada adam hala dürtüyor, hala konuşuyor, kız ise hala başını sallıyordu. Boş koltuk kalmadığını görünce, "Acaba insem mi" diye düşündü, ama bir sonraki otobüs yarım saat sonraydı. Kızın o kadar vakti yoktu. Çaresizce içinden dualar etti: "Allah'ım ne olur yardım et, ineceğim yere kadar bu adama nasıl dayanacağım, dürte dürte morarttı ya! Üstelik yol en az 40 dakika sürecek, offf yaaaa!" Adam dürte dürte, tüküre tüküre durmadan bir şeyler anlatıyordu. "Şemsiyemi çıkarıp açsam çok ayıp olur mu acaba" diye kendi durumuyla dalga geçti kızcağız.

Artık boynu da ağrımaya başlamıştı, öte yana çevireli 15 dakika olmuştu. Tam ayağa kalkmaya karar vermişken (ayakta gitmeye razıydı, oturup bu işkenceye katlanacağına ayakta gidip şu ağır çantayı sırtında taşımaya razıydı), adamcağız bastonuna dayanarak ayağa kalktı. Öne doğru ilerlerken, otobüste ne kadar bayan yolcu varsa hepsine eğilip tek tek baktı (kimse onun bu hareketine bir anlam verememişti elbette). O indikten sonra da, yanına oturduğu kız derin bir nefes aldı ve başını dairesel hareketlerle döndürerek boyun ağrısını gidermeye çalıştı.

Biraz sonra, başka bir adam oturdu yanına, başka boş yer olmadığından. Adam taş çatlasın 35 yaşında olsa gerekti. Ama öyle bir oturuşu vardı ki... bedeninin yarısını koltuğa yerleştirdi, diğer yarısı dışarıda kaldı; kızı rahatsız etmemek için. Kız ise, az önce yaşadığı dürtüklenme kabusunu çoktan unutmuş, ilk dakikalardaki düşüncelerine kaldığı yerden devam ediyordu...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Valla yaşlı başlı demeyeceksin, bunlar hiç belli olmuyor. 18'lik delikkanlı babaannesi yaşındakine tecavüz ediyor, 70'lik dede torunu yaşındaki kızı dördüncüye kuma getiriyor evine bu ülkede :))

Nazan Adıgüzel Köseoğlu 
 06.02.2007 14:11
Cevap :
Evet, gerçi bu ülkeye mahsus bir olay değil, dünyanın her yerinde olan şeyler malesef. Bizim yaşlı amcaya gelince, bakmaktan başka elinden ne gelir, sevap işlemeye çalışıyor demek ki son günlerinde :) Ne diyelim  06.02.2007 16:48
 

O genç kız sensin işte! İtiraf et artık yeter halkı bilgi kirlenmesiyle baş başa bırakma! Eline sağlık! Çok hoş bir anlatım!

tervedus 
 06.02.2007 12:50
Cevap :
Ben 17 yaşında değilim ki! :) Teşekkürler, beğenmene sevindim  06.02.2007 16:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 152
Toplam yorum
: 964
Toplam mesaj
: 60
Ort. okunma sayısı
: 1874
Kayıt tarihi
: 19.08.06
 
 

Ortada bir problem görüyorsak bu bizim de problemimizdir. Ve eğer 'birisi'nin bu konuda bir şeyle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster