Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Eylül '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
887
 

Kaçak ve kayıp olan içme suyunun faturası tüketiciye kesiliyor

Kaçak ve kayıp olan içme suyunun faturası tüketiciye kesiliyor
 

"TÜKORDER" Tüketiciyi Koruma ve Bilinçlendirme Derneği Genel Merkezi


Mersin’de yüzde 60’ı kaçak ve kayıp olan içme suyunun faturası vatandaşa kesiliyor.

Mersin, NTV Muhabiri Mehmet Miras sordu, yeni bir şube açılışı için Mersin'de bulunan, "TÜKORDER" Tüketiciyi Koruma ve Bilinçlendirme Derneği Genel Başkanı Öner Samanlı cevapladı.

Günde 200 bin ton su tüketilen Mersin’de suyun yüzde 60’ı ya şebekede ya da kaçak kullanım nedeniyle kayboluyor. Kaçak suyun faturası ise vatandaşa kesiliyor.

Tarsus’ta ki Berdan Barajı’ndan borularla getirilen su daha sonra Mersin’de depolardan şebekelere dağılıyor.

İçme suyunun yüzde 60’ının şebeke borularında ve kaçak kullanım nedeniyle kaybolması nedeniyle vatandaş suyun tonunu 1 lira 63 YTL’den tüketmek zorunda kalıyor.

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürü Ömer Gülay, Yüzde 60 su kaybının bulunduğu Mersin’de maliyetler yüzde 100 üzerinden yapıldığı için kayıpların maliyetleri yükselttiğini bu yüzden de suyun fiyatının kendiliğinden arttığını belirtiyor.

Gülay hedeflerinin ise yüzde 60 olan kaybı yüzde 20’lere çekerek suyun maliyetini düşürüp daha ucuza su vermek olduğunu ifade ediyor.

Bir lira 63 kuruşa satılan bir ton suyun maliyetinin yüzde 10 işletme karı ile birlikte 1 lira 50 kuruş civarında olduğunu anlatan Gülay, suyun tonunu 1 lira 63 kuruşa satarak maliyetleri kurtarmaya çalıştıklarını söyledi.

5 tonluk tüketimi belgeleyen, ağustos 2008 dönemine ait bir fatura elimde, tüketici abone bu faturada 5 ton su tüketmiş görünüyor. 16.09.2008 de Ödemesi gereken Meski su ihbarnamesi tutarı ise 14.11 YTL.

Çıkan sonuç ortada; 2 lira 82 kuruş, bu tüketicinin 1 m3 su tüketim bedeli. İşte her şey ortada TÜRKİYE'nin en pahalı suyu Mersin'dedir.

Bilboardlarda boy boy gövde gösterisi yapacaksınız…

Adınızı verdiğiniz parklara, tesislere milletin ekmek alacak parası yokken milyonlarca lirayı harcayacaksınız....

Seçim yaklaşıyor, yıllardır halkın ekmeği ile okimseyi oynatmam diye yaptığınız reklamları hatırlamaksızın, halk ekmek fabrikasını seçildiniz kapattınız, seçim yaklaşır açarsınız.

Simidin neden ve nasıl 50 kuruş olduğundan, kaçak su gibi habersızsınız...

Seçimler gelir tüm belediye başkanları yol kaldırım yapma yarışındasınız....

Kültürü sanatı bahane ederek milletin paralarını şarkıcılara artistlere dağıtırsınız. bugüne kadar Tüketiciyi Koruma Derneğine ne gibi destekler verdiniz, (Bu arada Adana Belediye Başkanı Sayın Aytaç Durak'a teşekkür ediyorum, Adana Şubemiz için şehir merkezinde bir yer tahsis etmiş, tefrişatını yapmış, tüm aylık giderlerini de karşılamaya devam etmektedir, üstelik de bunların tamamını kişisel bütçesinden karşılamaktadır.) mersin'de hizmetlerimiz farklı mıdır. Adana'da atıksu bedeli orarnı yüzde 25 dir. Halkçı Belediyecilik bu mudur...?

Raylı sistem diyerek halkı inandırıp aldığınız oyların hesap zamanına az kaldı. Verilen sözleri anımsamayıp, suçu devlete atmayı bilenler, minibüse, halk otobüsüne istediğin zammı yap diye göz kırpanlar, öylesine belediye otobüs hizmeti vererek kimseyi de inandıramamaktadırlar.

Kesinlikle bu kentin belediye başkanlığına gelecek olanlar, atık su alınmasını kaldıracaklarına, özürlü, dul yetim öksüz şehit gazi maaşı alanlardan 5 m3 e kadar su bedeli almayacaklarına, meskenlerin su tüketiminden ilk 3 m3 ünün ücretsiz olmasının taahhüdü vermeleri gerekmektedir.

Gerekiyorsa bu milletin yıllardır haklarını savunan ve arayan kişiler olarak kimliklerimizi halkın destekleyeceği bir siyasi partiye emanet eder ve millet için bu kenti yönetmeye ve mersinlileri mutlu etmeye sözü bizler veririz.

Nüfusu her geçen gün artan ve sürekli göç alan Mersin’de içme ve kullanma suyundaki kaybın yüzde 60 civarında olduğunu kaydeden Gülay, “Berdan Barajı’ndan günde 200 bin ton aldığımız suyun yüzde 60’ı gerek yeraltı şebekemizin bozukluğu gerekse usulsüz kullanımdan dolayı yüzde 60 kayboluyor. Yaptığımız çalışmalar neticesinde tüm şehrin içme ve kanalizasyon suyu şebekesinin haritasını bilgisayar ortamına aktardık.

Madem gelen suyun yüzde 60 ının kaybedildiğini biliyorsunuzda kaç dönemdir bu kenti yönetiyorsunuz önlemlerini almadınız, milletin sırtından inmenin artık zamanı gelmiştir.

Bunla ilgili Dünya Bankası’na bir proje sunup Dünya Bankası’ndan İller Bankası kanalıyla 25 milyon Euro krediyle şehrin ilk etapta içme suyu şebekesindeki kaybı yüzde 60’lardan yüzde 20’lere çekmek için bir skada sistemi ile mevcut şebekemizi hem rehabilite edeceğiz, hemde basınç bölgelerini ayarlayacak bir çalışma ile kayıp kaçak oranlarını yüzde 20’lere çekmeyi hedeflemekteyiz” diye konuştu.

Bu demece gülüp geçilemez, ancak allahtan korkun, kuldan utanın denilir. Daha yapacağız edeceğiz edebiyatı. Komikliğin bu kadar düzeysizliği olmaz ki.

Bunun için şehrin muhtelif yerlerindeki depolara ilaveten mevcut depolar kadar 63 bin ton büyüklüğünde bir depo çalışması başlattıklarını kaydeden Gülay, “Bunla ilgili çalışmalarımız yıl içinde tamamlandığı takdirde ilave bir kredi ile şehrin tüm içme suyu şebekesini polietilen borularla değiştirmeyi hedeflemekteyiz. Bu çalışmalarında su kaybını yüzde 20’lere çekmek için yeterli olacağı kanısındayız” dedi.

Bu kentin insanlarını derin düşünceye davet ediyoruz.. Bu ne demek daha yapacağız demeçleri on yılı aşkın görevde bulunanlar 10 yılda dünya insanı marsa gitti, siz berdandan kayıpsız su getireceğiz diyebiliyorsunuz.

Bütün Türkiye kuraklıktan etkilenirken Mersin’in içme suyunun geldiği Berdan Barajı’ndaki su seviyesi geçen yıllara oranla aynı olduğunu vurgulayan Gülay şöyle devam etti:

“Bundan dolayı biz rahatız. Ancak bu değildir ki kuraklıktan nasibimizi almıyoruz. Ancak Baraj gölünden beslenmeyen belde ve köylerimizde yağışlara bağlı olduğu için içme suyu sorunu yaşanmakta. Onlara da değişik alternatiflerle eksik olan suları temin etmek için çalışmalarımız devam etmekte.”Öte yandan Gülay, Mersinlilerden su yetiyor diye tasarruftan vaz geçmemelerini istedi.su yetiyor diye Baraj’daki suyumuz insanları tüketmesi için çok uygun olduğunu labaratuarlada yapılan çalışmalarda belgelenmiş durumdayız. Bu yüzden bunun kıymetini iyi bilelim. Her ne kadar suyumuz yetiyorsada tasarrufu elden bırakmamamız gerekir. Aksi takdirde acı günler bizi bekler. Mersin’in kuraklıktan nasibini almayan ender illerden bir tanesi.

Kuraklık bütün Türkiye’yi etkilerken Yüzde 60 su kaybının olduğu bir yerde maliyetler yüzde 100 üzerinden yapıldığı için yüzde 60’lık kaybımız bundan dolayı maliyetleri yükseltmektedir.

İşte bu demecin katıldığımız tarafı burası, 2007 yılında “tükorder mersin şubesi” nce başlatılan imza kampanyasında 10 binin üzerinde imza toplandı. İşte bir bölümü Neydi bu imza kampanyasının konusu:

Mersin halkı türkiyenin en pahalı suyunu içiyor…..

O günlerde büyükşehir belediyesi su işleri sorumluları ise basına verdikleri ilanlarda bizleri tekzip edercesine pahalı suya ilişkin demeçlerimizi çürütme çabaları sergiliyorlardı.

Şimdi kendi yalanlarını kendileri doğruluyorlar.

Yani diyorlarki “tükorder” tüketiciyi koruma ve bilinçlendirme derneği, kamuoyuna “mersin halkı pahalı yani fahiş fiyatla şebeke suyu tükettiğinizi açıklamıştı ya, evet çooook doğru söylemişti diyorlar.

Sayın ilgililere teşekkür ederiz.

Teşekkür ederiz haklı kücadelemizi sonunda onayladılar.

Evet Mersin halkı türkiyenin pahalı su tüketicisidir.

Bu yüzden suyun suyun fiyatı zaten kendiliğinden artmaktadır. Hedefimiz bu yüzde 60 kaybı yüzde 20’lere çekerken suyun maliyetinide düşürerek daha ucuz fiyata su vermek. Bir lira 63 kuruşa sattığımız bir ton suyun maliyeti yüzde 10 işletme karı ile birlikte 1 lira 50 kuruş civarında. Suyu 1 lira 63 kuruşa satarak maliyetleri kurtarmaya çalışıyoruz.

16 Büyükşehir Belediyesi'nin içme ve kullanma suyu fiyatları hakkında bir değerlendirme yapan “Tükorder” Tüketiciyi Koruma ve Bilinçlendirme Derneği Genel Başkanı ÖNER SAMANLI “Belediyeler sudan elde ettiği gelirleri sudan amaçlarla harcamaktadırlar” dedi.

“Tükorder” Tüketiciyi Koruma ve Bilinçlendirme Derneği Genel Başkanı, Öner SAMANLI, 16 büyükşehir belediyesinin içme ve kullanma suyu fiyatlarını değerlendirerek, en pahalı suyun Mersin ve Konya'da olduğunu söyledi.

Belediyelerin sudan elde ettiği gelirleri sudan amaçlarla harcamadığına dikkat çeken Öner SAMANLI, "Küresel ısınmadan önce belediyeler halkın suyunu ısıtmışlardır. Türkiye'de 4 yıldır elektriğe zam yapılmadığı gibi indirim yapılmıştır. Enflasyon yüzde 10'ların altına inmişken suda KDV yüzde 18'de yüzde 8'e düşürülmüştür. Ancak bütün bunlara rağmen büyükşehir belediyeleri su fiyatlarında enflasyon dahil her şeyi yaya bırakmayı başarmışlardır" diye konuştu. Öner SAMANLI, Konya Belediyesi yüzde 308 zam yaparak 0, 49 YKr'ye devraldığı suyu 1, 46 YTL'ye çıkarmayı başardığını ve bununla bir rekora imza attığını, Mersin Belediyesinin ise her ay faturalar üzerinden küçük küçük zamlandırma yöntemi uyguladığını dile getirdi. Başkan Öner SAMANLI, şöyle devam etti:

"İzmir Belediyesi 1, 44 YTL'den aldığı suyu 1, 19'a düşürerek KDV indirimi ile birlikte Yüzde 7, 36'lik bir indirim yapmıştır.

Mersin Belediyesi, Diyarbakır Belediyesi'nin 2, 5 katı bir fiyatla Türkiye’deki ayrı bir rekorun sahibi.

Diyarbakır Belediyesi su zamlarının TÜFE'yi geçmeyeceği garanti ederken

Kayseri Belediyesi ise 2007 yılı boyunca fiyat artışı yapmama taahhüdünde bulunuyor.

Eskişehir Belediyesi'nde ise ön ödemeli sistem var. Bugün belediyesi başkanını çalışıyor gibi gösteren ve makyaj amaçlı olarak yapılan çim alanlarının sulanması için yüz binlerce ton su israf edilmek, damla sulama yerine eline hortum tutuşturulan bilgisiz işçilerin elinde su kaynakları heba edilmektedir. Buradan meydana gelen açıklarsa tüketiciye ödetilmektedir.

2560 Sayılı Su Ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü Kuruluş Ve Görevleri Hakkında Kanunun tarife tespit esasları'nı belirleyen 23 maddesi maliyete yüzde 10 dolayında bir kar eklenerek suyun tüketiciye ulaştırılması amaçlarken şimdilerde belediye başkanları su tarifelerini israflarını kapatmanın ve belediyelerine kaynak sağlamanın bir aracı haline getirmişlerdir.

Maliyeti 150 YKR olan su 2, 5 YTL'ye varan fiyatlarla tüketiciye sunulmaktadır.

Ticari alanlardaki su fiyatları ise petrol kadar pahalı.

Gelirlerini topluma daha sağlıklı su temin etmek, su kaynaklarını geliştirme ıslah etmek, şebekeleri ıslah etmek ve suyu daha sağlıklı hale getirmek iken Su İdareleri'nin web sitelerinde bütün bunlara yönelik tek satır bilgi bulmak imkansızdır.

Büyükşehir belediyeleri hariç tüm belediyelerde 2005 yılında atık su kaldırılmış olmasına rağmen birçok belediyenin hala yasal olmayan bu bedeli alması bir skandaldır. Haksız ve hukuksuz bir garptır. Siyasi iktidar tarafından tüm belediyeleri kapsayacak atık su, çevre temizlik vergisi ve su maliyet yönetimi ve gelirlerinin harcanma şekillerini ortaya koyan bir su yasası acil olarak çıkarılmalı, mevzuat ve uygulama karmaşıklıklarına son verilmelidir."

Belediye başkanlarına su konusunda uçmaktan vazgeçmeleri önerisinde bulunan Öner SAMANLI, su gelirlerinin dünya standartlarında sağlıklı bir su sağlanması, su kaynakları ve şebekelerin ıslahı, klorlama yerine ozonlama sistemi gibi daha sağlıklı çalışmalarda kullanılması gerektiğine, ve son günlerin önemli bir meselesi olan sudaki Arsenik oranlarına ilişkin İl Sağlık Müdürlüklerinin ve Belediyelerin büyük bir sorumluluk altında görev icra etmeleri gerektiğine işaret etti. 27.08.2008

Öner SAMANLI

”TÜKORDER”

TÜKETİCİYİ KORUMLA VE BİLİNÇLENDİRME DERNEĞİ

GENEL BAŞKANI

Ege Bölgesi'ndeki illerde su tarifeleri

UŞAK:
Konutlar: 0-30 ton.................1.50 YTL+ Yüzde 8 KDV
30 ton ve üzeri..........2.60 YTL+ Yüzde 8 KDV
İşyerleri: 0-20 ton.................2.10 YTL+ Yüzde 8 KDV
21 ton ve üzeri.............2.60 YTL+Yüzde 8 KDV

MUĞLA:
Konutlar: 0-20 ton................1.40 YTL+Yüzde 8 KDV
20-40 ton...............1.70 YTL+Yüzde 8 KDV
40 ton ve üzeri.........2.15 YTL+Yüzde 8 KDV
İşyerleri: 0-40 ton ...............1.95 YTL+Yüzde 8 KDV
40-80 ton...............2.25 YTL+Yüzde 8 KDV
80 ton ve üzeri.........2.65 YTL+Yüzde 8 KDV

BALIKESİR:
Konutlar: 1 ton.............1.35 YTL+Yüzde 8 KDV
İnşaatlar: 1 ton.............1.80 YTL+Yüzde 8 KDV
İmalathaneler: 1 ton.............1.35 YTL+Yüzde 8 KDV
Diğer işyerleri: 1 ton.............2.00 YTL+Yüzde 8 KDV
Resmi Daireler: 1 ton.............1.75 YTL+Yüzde 8 KDV

AYDIN:
Konutlar: 0-5 ton ......................0.54 YKr (KDV dahil)
5-10 ton......................1.84 YTL (KDV dahil)
11-20 ton.....................2.70 YTL (KDV dahil)
21-30 ton.....................3.95 YTL (KDV dahil)
31-50 ton.....................5.50 YTL (KDV dahil)
51-100 ton....................6.50 YTL (KDV dahil)
100 ve üzeri..................8.50 YTL (KDV dahil)

İşyerleri: 0-5 ton.......................1.62 YTL (KDV dahil)
5-10 ton......................2.37 YTL (KDV dahil)
11-20 ton.....................3.24 YTL (KDV dahil)
21-30 ton.....................4.75 YTL (KDV dahil)
31-50 ton.....................6.37 YTL (KDV dahil)
50 ton........................9.60 YTL (KDV dahil)

Kullanılan suyun her tonu için 0.15 YKr Çevre Temizlik Vergisi, fatura bedelinin yüzde 8'i kadar sıvı atık, her fatura başına da 2 YTL katı atık bedeli faturalara ekleniyor.

DENİZLİ:

Konutlarda: 0-15 ton.......................1.50 YTL+Yüzde 8 KDV
15-30 ton......................3.00 YTL+Yüzde 8 KDV
30 ton ve üzeri................4.20 YTL+Yüzde 8 KDV
İşyerleri: 0-15 ton.......................4.50 YTL+Yüzde 8 KDV
15-30 ton......................6.00 YTL+Yüzde 8 KDV
30 ton ve üzeri................7.80 YTL+Yüzde 8 KDV

Sadece konutlardan yüzde 10 Çevre Temizlik Vergisi faturaya ekleniyor.

MANİSA:

Konutlarda: 1 ton......................1.48 YTL+Yüzde 8 KDV
İşyerlerinde: 1 ton......................2.30 YTL+Yüzde 8 KDV

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 295
Toplam yorum
: 69
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 3032
Kayıt tarihi
: 22.08.08
 
 

Prof.Dr. Öner Samanlı, yıllarını eğitim ve öğretim faaliyetlerine adamış, birçok bilimsel makalen..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster