Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Kasım '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
249
 

Kaçınılmaz kara harekatı ne zaman?

Kaçınılmaz kara harekatı ne zaman?
 

Yenidünya oluşumu mimarlarının oluşturduğu bataklık Türkiye'nin ne sınırlarında ne de burnun dibinde… 

Biz bu bataklığın 1983 de kenarında ve 1992 den bugüne göbeğinde başka deyimle merkezindeyiz.

O halde bataklık da bulunuyorsan onun koşullarında yaşamalısın.

Hani Saroz vardı.

Hafızalardan silinmeyen “ Sizin en büyük ihraç ürününüz askerleriniz (TSK)” türünden yaptığı konuşması ile bize aklını vermişti.

Aslında düşünüldüğünde akıllara ziyan bir söylemdi akli yönü bulunmayan bir akıldı.

Ama doğruluk payı olan bir söylem.

Çünkü NATO kapsamında en büyük ordu 1 milyon 427 bin askerle US (ABD)aitken, Türk Silahlı Kuvvetlerinin 720 bin civarında olan personel toplamının 495 bini NATO kapsamında ve ikinci en büyük ordusu sayılıyor.

Dünya sıralamasında ise 7’nci sırada.

Merkezinde bulunduğun bataklık her türlü haşarat, çıyan ve zehirli havayla dolu…

Kimi politikacıların bu bataklığı kurutma askeri harekatla olur deyip TBMM getirdiği teskereler engellendi.

Anacak 2007 yılından bu güne kadar çeşitli isimlerle anılan ve sürekli yenilenen sınır ötesi harekat teskeresi var ki bu son olarak geçici seçim hükumeti döneminde TBMM genel kurulun 03.09.2015 tarihli  birleşiminde kabul edilmiştir. 

Bir yıl süreli olarak Hükumete verilmiş bir yetki.

Meclisten geçen bu teskerede neler var? 

Türkiye'nin ulusal güvenliğine yönelik terör tehdidi ve her türlü güvenlik riskine karşı uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli her türlü tedbiri almak, Irak ve Suriye’deki tüm terörist örgütlerden ülkemize yönelebilecek saldırıları bertaraf etmek.

Kitlesel göç gibi diğer muhtemel risklere karşı güvenliğinin idame ettirilmesini sağlamak.

Kriz süresince ve sonrasında hasıl olabilecek gelişmeler istikametinde Türkiye'nin yüksek menfaatlerini etkili bir şekilde korumak ve kollamak.

Gelişmelerin seyrine göre ileride telafisi güç bir durumla karşılaşmamak için sür'atli ve dinamik bir politika izlenmesine yardımcı olmak üzere hudut, şümul, miktar ve zamanı Hükumetçe takdir ve tayin olunacak şekilde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerektiği takdirde sınır ötesi hareket ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi.

Aynı amaçlara yönelik olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması, bu kuvvetlerin Hükumetin belirleyeceği esaslara göre kullanılması ile risk ve tehditlerin giderilmesi için her türlü tedbirin alınması ve bunlara imkan sağlayacak düzenlemelerin Hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması.

Neye dayanıyor?

Anayasanın 92’nci maddesine.

Şimdi Saroz’un söylemi doğrultusunda Anayasanın 92 maddesine dayandırılan ve sürekli yenilenen teskere kapsamında bu gün değilse yarın er geç kara harekatı olacaktı. 

Başlama tarihinin bir önemi var mı?

Unutulmayacak ve önem taşıyan yön ise; oluşturulan bataklık milyonlarca ölüme neden olurken tarihe emperyalist güçlerin Ali Cengiz oyunu olarak kaydedilen bir dönem olarak geçecektir.   

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli yazarımız Sayın, E Ruhi YALÇIN: Ordunun büyüklüğü ayrı, elimizin, kolumuzun başkalarının elinde olması ayrı.Biz ki " Yurtta sulh cihanda sulh" demişiz hep o sözlerin arkasında saklanırız." Ali Cengiz oyunu" sözünü daha önce duymuştum.Dua edelim ki Esad daha da güçlenmesin.Olmaz kardeşim ne beyaz,ne kara,harekatı olmaz.Saygılar sunuyorum.Hep sağlıkla, daima mutlulukla yaşamanızı diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 11.11.2015 23:56
Cevap :
Olur üstadım olur. Beyaz karadaki yüzüne büründürülmüş. Tek dileğim yaradan Rabbimden bir an önce zalimleri kahreylemesi. Saygılarımla  12.11.2015 6:08
 

Düzenli-sınırötesi bir kara harekâtını çok uzak bir ihtimal olarak görüyorum. Ancak pek çok yazar-çizerin belirttiği gibi, biz Suriye'ye girelim derken Suriye bize girdi. Girmeye de devam ediyor... Korkarım, içeride bir kara harekâtına ihtiyaç olacak! Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 10.11.2015 16:23
Cevap :
Sanırım tampon bölge oluşturulacak ve yaklaşık 11 bin askerle bizde gideceğiz. K.Irak operasyonu da kapıda. Suriye(liler) bize 2.5 milyon kişi ile kara (hem de kapkara) bir operasyonu başlatalı 4 yıla girdi.Saygılarımla  11.11.2015 19:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 371
Toplam yorum
: 503
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 776
Kayıt tarihi
: 14.02.09
 
 

Adalet önce kendimizde başlamalı ve haksızlıklar sorgulanmalı  ve hataların, afetlere dönüşmeden ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster