Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mart '11

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
824
 

Kaddafi bir çılgınlık yapar mı ?

Kaddafi bir çılgınlık yapar mı ?
 

Yukarıdaki soruyu gazetedeki gençler sordular. İlk aklıma geleni yapıp soruya soruyla cevap verdim: 

“ABD bir çılgınlık yapar mı?” 

Soruyu soran genç kardeşim belli ki bu konuda önceden kafa yormuş. Bu sefer sorusunu biraz daha açarak sordu. 

“ABD zaten uçak gemisini harekete geçirerek bu çılgınlığı yapmadı mı? Bu çılgınlığa karşılık Kaddafi de sonuna kadar gider mi? Kaybedeceğini anlarsa elindeki bütün kozları kullanarak ABD’nin canını yakmak isteyebilir mi?..” 

Sanki cevabı da içinde olan bir soru gibi görünüyor da, ben henüz Kaddafi açısından bıçağın kemiğe dayanmadığını düşünüyorum. ABD’nin şu ana kadarki sözleri de manevraları da sanki sadece bir gözdağı verme amacında. Daha ileriye giderek Libya’ya bir müdahalede bulunabilir mi diye düşündüğümde yakın zamanda bunun mümkün olmadığına inanıyorum. 

Biliyorsunuz, böyle şeylerde her zaman dile getirilen bir “uluslar arası meşruiyet” söylemi var. Yani minareyi çalmaya niyet edenlerin önceden kılıf hazırlaması gibi bir şey. İşte Irak’ı işgal etmeyi kafasına koyan ABD bu ülkede nükleer silahlar olduğunu iddia etmiş, hatta bunun için Uluslararası Atom Enerjisi Kurulundan rapor bile almıştı. İşgal sonrası bu türlü silahların olmadığı anlaşıldı. Onlar da “yanılmışız” diyerek bu işi geçiştirdiler. Burada da “insan hakları, sivillerin hayatını kurtarma” gibi insani gerekçeler uydurup müdahale imkanı arayacaklardır. Ancak Birleşmiş Milletlerde Çin ve Rusya’nın vetosu bu işe en azından bir süreliğine de olsa engel olur. Geriye kalan NATO seçeneğinde ise Türkiye’nin “Stratejik Ortağı”na(!) bu sefer kolay boyun eğmeyeceğine inanıyorum. Ama bu konuda ciddi kaygılarım var. 

*** 

Evet, NATO marifetiyle Libya’da isyancılara yardım edilmesi ABD’nin ve yandaşlarının en sıcak baktıkları plan. Bakınız, Türkiye’de bazı medya organları dayanağı belirsiz iddiaları manşetlerine taşımaya başladılar. 

“Libya halkı Amerikan uçaklarına karşı. Onlar Türk hava Kuvvetlerine bağlı jetlerin kendilerini korumasını istiyorlar…” 

Şu yukarıdaki haberin bir mantığı var mı? 

Bir ülke insanı kendi iç hesaplaşmaları için hiç başka bir ülkenin savaş uçaklarından yardım ister mi? 

Diyelim ki istedi, bu istek makul ve mantıklı karşılanarak dikkate alınır mı? 

Bunu haber yapıp manşete çıkaranlar ya gazetecilik sorumluluğuna sahip değillerdir, ya da iyi niyetlerinden kuşku duyarım. Bu söylem bana yukarıda ifade ettiğim gibi, bazılarının minareye kılıf hazırlama çabası içinde olduklarını düşündürüyor. Belki de ABD Rusya ve Çin ile uğraşmaktansa Türkiye’yi ikna etmenin daha kolay olacağını düşünüyor. Bu yolda çabalar olduğunu düşünmem için bir başka neden daha var. Bu konuya sıcak bakan yandaşlar sürekli olarak NATO’nun Bosna’daki katliama da müdahale ettiğinin, bunun insani bir eylem olduğunu söylüyorlar. Halbuki eski Yugoslavya ile Libya’daki olaylar birbirinden o kadar farklı ki. 

Orada bir etnik unsur diğer bir etnik unsura soykırım uyguluyordu. Libya’da ise yönetime karşı bir başkaldırı var. Ama çatışmanın içinde olan insanlar aynı milletin evlatları, aynı dinin mensupları. 

Söz konusu başkaldırının bile hangi eller tarafından planlanıp uygulamaya konduğu tartışmalıyken kalkıp bir de insanlıktan, kardeşlikten bahsederek bir ülkeye uçaklar gönderip bombalar yağdırmak kabul edilebilir bir durum değil. 

*** 

Yine baştaki soruya dönecek olursak, Kaddafi bir çılgınlık yapar mı diye düşündüğümde yapar diyorum. Çünkü kendisi gerçekten de çılgın. Üstelik de önünde bir Saddam Hüseyin örneği var. Kuzu kuzu teslim olanların da boynunu ipten kurtaramadığını gördü. Bu nedenle de kendini ucuza teslim etmez. Bıçak gerçekten de kemiğe dayandığında mutlaka ABD’nin canını yakmak isteyecektir. 

Belki ABD de bunu düşündüğü için sürekli olarak Türkiye’yi gazlıyor. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 114
Toplam yorum
: 116
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 545
Kayıt tarihi
: 18.11.09
 
 

Emekli öğretmenim. Üç yıldır Söke Ekspres gazetesinde günlük yazılar yazıyorum. 2008 Yılında röpo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster