Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ekim '11

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
10374
 

Kaddafi Müslüman değil miydi

Kaddafi Müslüman değil miydi
 

bbc.com


Libya’ya kırk iki yıl liderlik yapmış Albay Kaddafi, görüntülerden ve açıklamalardan anlaşıldığına göre, geniş bir araba konvoyu ile doğduğu ve sığındığı yer  Sirte’den kaçmak zorunda kalırken, Nato güçleri tarafından ateş altına alındığı sırada köprü altına saklanıyor. Sığındığı yerden bulunup kendi vatandaşları tarafından “Allahuekber” sesleri arasında feci bir şekilde yerlerde sürünerek kafasına vura vura öldürülüyor.

Teknoloji çağında yaşadığımızı bir kez daha anladık, tıpkı Körfez Savaşında ve Saddam’ın saklandığı tandır içinden çıkarılarak yakalanmasında olduğu gibi.

Bazı televizyon kanalları görüntüyü verirken “çocukları uzak tutun” uyarısı yaptı. Görüntü iç parçalayıcı idi. Böyle görüntüleri senaryo gereği filmlerde seyretsek ne eleştiriler sıralardık şiddet içeriyor diye.

Hatırı sayılır dünya liderleri bu görüntüler üzerine Libya halkını kutladılar, tebrik ettiler ve güzel günlerin gerçekleşmesi dileğinde bulundular. İnsan hakları, hayvan hakları havarisi kesilenler dahil, hiç kimseden görüntü hakkında ses çıkmadı.

Hemen hemen her ülke lideri -belki de haklı olarak- yeni kurulacak veya iktidar olacak güçle işbirliğine hazır olduğunun işaretlerini verdi. Arkada petrol var. Çok uluslu şirketler çağın gereği icabına bakacaklar.

Ve Libya’daki Müslümanlar tekbir getire getire linç ettikleri eski liderlerinin yerine yenisini yine tekbir sesleri ile seçecekler.

Ve Libya çağdaş, modern, demokratik, insan haklarına ve evrensel hukuka saygılı bir ülke haline gelecek. Bu durumu, Ilımlı İslam içinde mi, radikal İslam içinde mi gerçekleştirecek bunu dünya görecek.

Kaddafi Müslüman değil miydi, Tekbir sesleri arasında linç edildi.

Aslında farkına pek varılmayan bir olay sergilendi tekrar dünyaya. “İşte İslam bu ve Müslümanlık da,” demek istendi  ve başarıldı da. Fazla yoruma gerek var mı, bilmiyorum. Müslümanlar bu hareketle yine puan kaybettiler ve  “İslam şiddet içeriyor” diyenlerin eline bir koz daha verdiler farkında bile olmadan.

Hüseyin SEYFİ 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Musollinin cesedinin kayıp olduğu, Hitlerin sırra kadem bastığı gibi Kaddafinin 42 yıllık zülmune ancak böyle karşılık vermişler diye düşünüyorum ve yadırgamıyorum. Saygılar...

Kadri KANPAK 
 02.11.2011 22:21
 

Kaddafi'nin kayıtlı dininin ne olduğu değil insanlarına ne yaptığı önemlidir ama sizin vurguladığınız detayın temelide irdelenmelidir. Selamlar...

Kadri KANPAK 
 01.11.2011 18:48
Cevap :
Detay, bir insanın linç edilerek vahşice öldürülmesi olabilir mi, hem de iyi kötü kırk yıl hizmet ettiği halkı tarafından? Orta çağdan daha da öte bir gaddarlık değil mi linç...   02.11.2011 15:40
 

Müslümanlık,ama hangi müslümanlık?Ilk ayrısma ,Hz. Ali ile , Muaviye arasında oldu ve ondan sonra devam etti.Ülkemize bakalım; bir sürü cemaat var.Bunlar nasıl anlasacak?Birisi gücü ele gecirip,digerlerini susurarak. Ben Sünni Mülüman olarak bu cemaatlerin arasına girmem.Alevisi var,materyalisti var. Devlet Laik olmalı.Türkiye de laiklik,materyalistlik olarak anlasıldı veya dinsizlik anlasıldı.Bu nederece yalıs ise,dini despotizmde o derece yanlıstır. Gurbuz Guvendag

gurbuz Guvendag 
 26.10.2011 3:19
 

dinimizin kan,nefret,olum,taciz,cok esli evlilik,kendinden olmayanlari iskence ile linc etmek,ve daha daha neler tabiki bizi iyi bilmeyip,kotu taniyacaklarSIMDIDE MUSLUMANLIK BAHARI CIKSIN TEPE TEPE ISTEYEN KULLANSIN,YURT DISINDA COCUKLARIMI ,ESIMI BU GUZEL DINLE TANISTIRDIGIM ICIN KENDIMDEN UTANMAYA BASLADIM...

ZEKI CANPOLAT 
 24.10.2011 20:07
Cevap :
İnanç ayrı,onu taşıyamanlar ayrı. Paylaşmanıza sevindim, sağolun.  25.10.2011 20:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 499
Toplam yorum
: 466
Toplam mesaj
: 149
Ort. okunma sayısı
: 1483
Kayıt tarihi
: 12.08.07
 
 

Öğretmen Okulunu ve İktisat Fakültesi Kamu yönetimi bölümünü bitirdim, eğitimciyim, İyi derecede ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster