Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Temmuz '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
25818
 

Kader mahkûmu ne demek?

Kader mahkûmu ne demek?
 

İnsanın alın yazgısı nedir acaba? Hayatımız en ince ayrıntısına kadar belirleniyor da biz sadece bize çizilmiş olan rolü mü sürdürüyoruz? O zaman insan iradesi dışında gerçekleşen şeylerden sorumlu tutulabilir mi? Aklımız, vicdanımız, kalbimiz ve irademiz ne oluyor ki?

Mahkûmlar için kullanılan bir deyim var kader mahkûmları… Bazı hatalar sonucu suç işleyerek cezasını çekmekte olan insanlara kader mahkûmu deniyor. İnsanların suç işlememek gibi bir seçenekleri yok mu? Suç veya hata neyse irade dışında mı gerçekleşiyor? Olaylar mı insanları hata yapmaya veya suç işlemeye zorluyor? Aynı olay karşısında farklı hareket tarzları olamaz mı? Eğer olaylar sonucu bir kısım insanlar suç işlemek zorunda kalıyorsa ve bunda kendi iradelerin hiçbir belirleyiciliği yoksa tamam…

Bazı insanların gerçek suç işleyen kişiler olmadığı halde bazı teknik hatalar sonucu mahkûm duruma düştüklerini tabiî ki inkâr etmek mümkün değil. Ancak işlenen bütün suçların sorumluluğunu kadere yükleyerek insanları sorumluluktan kurtarmak mümkün mü? İnsan iradesi dışında gerçekleşen olaylardan sorumlu tutulamayabilir. Akıl sağlığı yerinde olmayanların işleyecekleri suçlarda iradeleri etkin olmadığı için sorumluluk dışı bırakılmaktadırlar.

Kader mahkûmu deyimi ancak suç işlemediği halde yanlışlık sonucu ceza çekmek zorunda kalan insanlar için geçerli olabilir. Onların durumu bu kategoriye girebilir. Diğerleri için bu deyimin kullanılması doğru durmamaktadır. İnsanların bilerek, isteyerek, iradeleriyle yaptıkları şeylerin sonuçlarından sorumlu olmaları gerekmez mi?

Özgürlük varsa; sorumluluk vardır. Sorumluluk, özgürlüğün doğal sonucu olarak ortaya çıkar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınız güzel, tebrik ederim. Olayı güzel analiz etmişsiniz. ''Bazı insanların gerçek suç işleyen kişiler olmadığı halde bazı teknik hatalar sonucu mahkûm duruma düştüklerini tabiî ki inkâr etmek mümkün değil.'' cümleniz, herkesi aynı kefeye koymanızı önlemiş. İyi düşünmüşsünüz. Çok var öyle durumda olanlar da. Bir de belirli güçler tarafından, çeşitli metotlarla, bazen mafya metotları kullanılarak, bazen de kanunun boşluklarını çok iyi değerlendirerek kasten mahkûm ettirilenler var. Bunları da unutmayalım. ''İki şahitle adam asarlar'' sözü vardır. Şimdi idam kalktı ama 2 şahitle birinin suçsuz yere mahkûm olması mümkün. Şahitlerin yalancı olmaları bir şey ifade etmiyor. Aslında en büyük adaletsizliği adalet makamları yapar ama onlarsız da toplum düzeni olmaz. Mecburen uyacağız.

Mustafa Mumcu 
 16.07.2007 22:26
Cevap :
Mustafa Bey Merhaba, Yorumunuzla yapmış olduğunuz katkıdan dolayı teşekkür ederim. Saygılar...  17.07.2007 8:19
 

Önceki yorumdan sonra bu fıkra aklıma geldi. Dünyanın iyi istihbarat örgütlerine yarışma yapılıormuş.Bunlara ormana gidip bi fil getirin demişler.CIA,MOSSAD filan fil getirmiş,bizim MIT uğraşmamış,orda bulduğu bi zürafayı kapmış getirmiş.Hakemler bakmış,ağzı burnu dağılmış bi zürafa önlerinde,Hakemler "bu fil değil ki.." derken zürafa dillenmiş "Abi allama kitabıma ben filim,fil..". Şaka bir yana,Türk kuvvetlerinin zor şartları kendi lehine çevirme yeteneği meşhurdur. Umarım askerimiz teröristlere kurşuna kafa atmayı öğretir ve umarım Türk askerinin attığı her kurşuna bir terörist kafa atar. :)) da bu şekilde yok kader mahkumuymuş yok kederliymiş gibi saçmalayacak hapishane kuşları tünemez.

Cihan Sarsılmaz 
 13.07.2007 21:05
Cevap :
Yorumlarınız için teşekkürler.....  13.07.2007 23:36
 

Tam anlamıyla harika bir yazı. Kader mahkumu tanımınız da mükemmel. Genellikle terör zanlıları tarafından suistimal edilen bir konu oldu bu. Adamlar dağda zımbalanmadıklarına şükredeceklerine yandaşları ile bu olaylara giriyorlar. Bence bu sersemlerin düşünce yandaşlarının beyinlerini, yandaşlarının çıktıkları dağa organik gübre yapmak lazım. (Gerçi bunların beyinleri dağdaki otlara da zarardır ya neyse)

Cihan Sarsılmaz 
 13.07.2007 20:54
Cevap :
Cihan Bey Merhaba, Çeşitli kavramların belki de kasıtlı olarak yanlış kullanıldığını düşünüyorum."kader mahkumu" da bunlardan biriydi. Yorumunuzla yapmış olduğumuz katkıdan dolayı teşekkür ederim. saygılarımla...  13.07.2007 23:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 53
Toplam yorum
: 44
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 2705
Kayıt tarihi
: 14.01.07
 
 

Eğitimciyim. Evli ve Hüseyin Kürşat ve Mehmet Çağrı adında iki oğlum var. Bilgisayar ve psikoloji..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster