Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Eylül '08

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
7105
 

Kadifekale ve Hava Şehitliği

Kadifekale ve Hava Şehitliği
 

Kadifekale surlarından İzmir...


İzmir, Ege'nin incisi... Kentimizi yabancılara tanıtırken "İzmir is the pearl of the Aegean..." diye başlarız söze. İzmir'le özdeşleşen en önemli yerler arasında ilk sırayı Kadifekale yani "Velvet Castle" almıştır. Yıllar boyu bu böyleydi. Günümüzde de geçerliliğini koruyor mu, bilinmez.

Karşıyaka'dan vapurla Konak iskelesine yaklaştıkça Kadifekale'de dalgalanan şanlı bayrağımızı görmemek mümkün değil.

Yıllar önce lise öğrencisi iken tesadüfen tanıştığım bir Fransız aileyi kentimizin gezilip görülmesi gereken en
önemli yer olarak değerlendirdiğim Kadifekale'yle tanıştırmıştım. Surlardan şehrimizin görünümü onları çok mutlu etmişti. Kalenin altlarında yer alan çay bahçesinde ilk kez denedikler nargileden de hoşnut kalmışlardı. İzmir'e ilk kez gelen eş, dost, akraba ve arkadaşlarımız Kadifekale'yi hep merak etmişlerdir. Bu meraklarını İzmir'li ev sahipleri olarak bizler, gidermişizdir. Kadifekale İzmir'in simgesiydi, o zamanlar.

Çalışma hayatımda kaledeki taverna-gazino benzeri yerlere de giderdik. En son gittiğimizde piyanist şantör Arif Susam'ı dinlemiştik.

Göç almaya devam eden kentimizin bu köşesine de Güneydoğu'dan gelen vatandaşlarımız yavaş yavaş yerleşmeye, mekan tutmaya başladı. Kadifekale ve çevresinde günden güne bu nüfus giderek arttı, çoğaldı.

Yaşadığımız 80'li yılları bazılarınız iyi bilecek ve hatırlayacaktır. Ülkemizin bir çok kentinde yaşanan olaylar İzmir'de de yaşandı. Başta Kadifekale olmak üzere bazı bölgelere emniyet güçleri bile giremezdi. İzmir'de yaşayan bir çok İzmir'li de buralara gelmeye korkar, çekinir olmuştu, nedense.

Uzun yıllar devam eden ve hatırlamak dahi istemediğimiz bu olaylardan nasibini fazlasıyla alan ve en çok zarar gören Kadifekale olmuştur. 5000 yıllık maziye sahip, bir çok medeniyetler yaşamış olan İzmir'in simgesi haline gelmiş Kadifekale'deki tarihi surların da bakım ve onarıma ihtiyacı var.

Kadifekale ve çevresi aynı zamanda heyelan bölgesi. Burada yaşayan vatandaşlarımız önümüzdeki günlerde yeni yapılan konutlara taşınacaklar. Böylece Kadifekale'nin tarihi dokusunun yeniden canlandırılacağı, başta sur duvarlarının rölöve, restitüsyon ve resterasyon projeleri daha sonra kazı alanında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle kazı ve sondaj çalışmalarının yapılacağı, kale içinin yeniden düzenleneceği basında çıkan yazılar arasında yer alıyor.

9 Eylül kutlamaları için Konak'a erken gelmiş olmalıyım ki vilayet önündeki törenlere daha çok zaman vardı. Bir anda aklıma Kadifekale geldi. Otobüsle ulaştım.

Önce Hava Şehitliği'mizi ziyaret edip fotoğraflar çektim. Şehitlikte 390 şehidimizin kabri bulunuyor. 18 Mart ve 30 Ağustos tarihlerinde törenler yapılarak şehitlerimiz anılıyor. Hava Şehitliği adından da anlaşılacağı üzere şehit olan pilot ve havacılarımıza ayrılmış önceleri. Ancak daha sonra ülkemizi korumak uğruna yurdumuzun dört bir yanında şehit düşmüş Mehmetçik'lerimizin de son durağı olmuş. Şehitlikteki binada Onlar'ın isimleri de var, resimleri de. Yakınlarının sık sık ziyaret ettiklerini anı defterine göz gezdirince anladım. Anı defterine bir kaç cümle yazdım.

Daha sonra Kadifekale'ye doğru yürüdüm. Gezdim, burada da fotoğraflar çektim. Tarihten geriye kalanlara baktıkça üzülmemek elde değil. Bu mutlu günümüzde Kadifekale'yi ziyarete gelen onlarca yabancı konuklarımız da vardı, hem de ailece. Gemi ile gelmişler. Bir kaç saatlik molada onlar Kadifekale'yi görmeyi tercih etmişler. Limandan taksilerle gelmişler, yaklaşık bir saat sonra aynı taksilerle geri dönecekler. Dedim ya yabancı konuklarımız ülkemiz, kentimiz hakkında daha çok bilgiye sahipler. "Velvet Castle" li da bizden iyi biliyorlar.

İzmir'de yaşayanlara sormalı: Kadifekale'yi ve buradaki Hava Şehitliği'ni en son ne zaman ziyaret ettiniz? Ettiniz mi? Görmediyseniz ya da uzun bir süredir ziyaret etmediyseniz işte fırsat. İzmir'i kuşbakışı bir görün. Görecekleriniz sizi heyecanlandıracak belki de üzecek.

Ulaşım çok kolay, Konak'tan hareket eden 33 no.lu belediye otobüsü ve Mezarlıkbaşı'ndan hareket eden taksi dolmuşlar sizi kısa sürede Kadifekaleye ulaştıracak. Hava Şehitliği'ni ziyaret etmeyi unutmayın.

Kadifekale ve Hava Şehitliği fotoğraf galerimi izlemek isterseniz, tıklayın:

http://picasaweb.google.com.tr/ilyasbayram35/KadifekaleKadifekaleHavaEhitligi#

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Güzel Kadifekale yazını yeni okuma imkanı buldum İlyas ağabey. Enson 98 yılında çıkmıştım kaleye.Şimdilerde boşaltma işlemleri başladı sanırım. Nereleri boşaltıyorlar neler yapmayı planlıyorlar merak etmiyor değilim.Fakat güvensiz bölge olarak kaldığı için hafızalarda gitmekte istemiyor bir yarımız. İnşallah boşaltıldıktan sonra iyi bir oluşum sağlanır.Kadifekale'nin o hale gelmiş olmasından dolayı İzmir'i yönetenlerin utanması gerekir.Daha iyi projelerle boşaltma işlemi genişletilmelidir diye düşünüyorum.Bugün Narlıdere'de belediye başkanının özverili çalışmalarını görüyoruz.Çarpık kentleşmeye karşı örnek bir savaş içerisinde.Tüm belediyelerin bu tip çalışmaları yapmasını temenni ediyorum.Düzenlem çalışmaları bittikten sonra Kadifekale'de şöyle karşılıklı birer çay içebiliriz umarım.O günleri yaşayabilmek ümidiyle ,sevgiler,selamlar...

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 21.10.2008 1:27
Cevap :
Düşündüklerinin gerçekleşeceğine inancım tam. Kadifekale'de oturanların yaşamlarını sürdürecekleri yeni konutları hazır. En kısa sürede taşınma ve Kale'de restorasyon ve kazı çalışmalarına başlanması tüm İzmir'lilerin dileği. İzmir'e gelen yabancı konuklarımız Kadifekale'nin önemi ve özelliğini bildikleri için ziyaret edip o muhteşem İzmir manzarasını yaşıyorlar. Bizler neden yaşamayalım ki? Selamlar, sevgiler. Görüşmek üzere.  21.10.2008 11:33
 

- 2 - ...başladılar. Kadifekale Güneydoğu Anadolu'dan göç alarak bu günlere geldi. Kale ve civarı her geçen gün yeni gelenlerle daha da yabancılaştı. Ancak Kadifekale'de yaşayanların hepsini aynı tefeye koymak yanlış olur. Bugün Hava Şehitliği'ndeki şehitlerimizin arasında İzmir'e sonradan göç eden ailelerin çocukları da var. Onlar da bu vatan için canlarını seve seve feda etmişler. Hepsini saygı ve rahmetle anıyoruz. Şimdilerde Kadifekale'de yeni düzenlemeler yapılacak. Kadifekale'de yaşayanlar başka yerlere yerleştirilecek, çevre yeniden restore edilecek, Kadifekale eski kimliğine kavuşturulacak. Bekleyip göreceğiz. Hepimiz yaşadığımız şehirlere saygı gösterip sahip çıkmalıyız. İzmir 5000 yıllık tarihi bir şehir. Bir çok medeniyetler görmüş, yaşamış. İzmir'i ziyaret edecek konuklarımızın Kadifekale'yi muhakkak görmelerini tavsiye ediyorum. Selamlar, sevgiler.

İlyas Bayram 
 07.10.2008 9:45
 

Hep güzel anılarım olmuştur kentinizde.... Ve hep ülkemin lokomotifi olmuştur İzmir bence. Bir daha ki gelişimde daha ayrınyılı bir Kadifekale gezisi yapmaya çalışacağım.

Mezopotamya Prensesi 
 06.10.2008 15:32
Cevap :
İzmir'e geldiğinizde, lütfen haber verin, sizi kentimizde konuk edelim, birlikte gezelim. Görüşmek üzere, selamlar. Saygı ve sevgiler.  07.10.2008 9:26
 

Çocukluğum orda geçti 12 yaşıma kadar orda oturuyoduk.Daha sonra annemin tayini ile istanbula geldik. Ama 3 ay önce gittimde bayağı birşeyin değiştiğini gördüm.Benim küçüklüğümdede çok fazla kürt wardı ama ama bu son gittiğimde adeta heryeri istila etmislerdi Yani eskiden orda olan bütün komşularımız başka semtlere taşınmıştı.Nasıl bu kadar kolay teslim ettik kalemizi emin olun üzüldüm ve çok şaşırdım (10 sene öncesinden bahsediyorum,çok yaşlı deilim yani) :).Hiç unutamadığım en önemli anı olarakta o zamanlar bi sevgilim wardı bilrsiniz çocukluk aşkı onla birlikte çıkardık kaleye içimiz gide gide dönmedolaba bakardık:)Tabi o yaşlarda en çok o ilgimizi çekerdi.Ve çokta romantik olurdu yaw hala dün gibi hatırlıyorum.En son gittiğimdede gördüm her yeri aşındırıyor binlerce çocuk aynen urfanın sokaklarına dönmüş kalemiz.Ve tabiki yine yeni sevgilimle güneş batarken fuarı izlemek inanılmaz bir duyguydu.Kesinlikle görülmesi gereken bir yer!!!!!!

Berkan Dörtbudak 
 06.10.2008 14:19
Cevap :
- 1 - Sevgili Berkan, Kadifekale; İzmir'imizle özdeşleşip, simgesi olmuş tarihi ve turistik bir değer. Bildiğin gibi İzmir de (diğer büyük şehirlerimiz gibi) yurdumuzun dört bir yanından göçlere teslim oldu. Bugün İzmir'i çevreleyen semt ve mahalleler nasıl oluştu, biliyoruz. Şehrimizi çevreleyen çarpık kentleşmeye izin verildi, teşvik edildi. Neden? Hep oy uğruna. Bu şehre bu çirkin manzaraları yerleştirenler maalesef yerel yönetimler, onların sorumsuzca düşünce ve davranışlarıdır. Ben doğma büyüme İzmir'liyim. Çocukluğum Narlıdere'de geçti. O Narlıdere ile bugünkü çok farklı. Narlıdere' de 1960'lı yıllardan başlayarak Anadolu'dan göç almaya başladı. İzmir'in çevresindeki mahalleler Anadolu'dan gelip yerleşenler tarafından oluşturuldu. Onlar neden İzmir'i seçtiler? İzmir güvenli. Çocukları eğitimlerini burada güven içinde yapacaklardı. İzmir ucuz, İzmir'in havası başka, İzmir şöyle, İzmir böyle. Herkes kendine kendinden önce gelenlerin yanında bir yer buldu. Yerleşti,İzmir'de yaşamaya  07.10.2008 9:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 240
Toplam yorum
: 1731
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 2478
Kayıt tarihi
: 13.04.07
 
 

6 Mayıs, bir Hıdırellez günü "Merhaba dünya" demişim. Geçen elli küsur yıl. Bir şarkı vardır Osma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster