Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ocak '13

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
187
 

Kadim halk Kürtler ve devlet dili

Kadim halk Kürtler ve devlet dili
 

Kürtlerin ve Kürt olmanın büyük bir günah, af edilmez bir yasak olduğu yıllarda devletin resmi dilinin ağzına almaktan ısrarla imtina ettiği, ağzına alanlara türlü türlü zulmün ve baskının reva görüldüğü yıllarda geçti çocukluğum ve delikanlılığım.

Henüz televizyonun siyah-beyaz olduğu hüzünlü sonbaharlar da postallı darbelerin tırpanladığı bir kuşağın yeni yetme çocuklarıydık biz.

Aslında bu kuşağın en talihsiz nesli, darbenin mağduruyduk ve biz Kürtler!

Kürt olmanın batı’da bir kentte bir büyük konakta bahçıvan, şoför veya pazar tezgahında baldırı çıplak bir yoksul pazarcıdan ibaret görüldüğü filmlerde yürek sızlatan bir ironi ile açık hava yazlık sinemalarda seyrettiğimiz yıllarda “Kürt” kelimesini devletin resmi dilinden ilk defa lise 1.sınıfta inkılap tarihi dersimizde Kurtuluş savaşında sıralanan yığınla zararlı cemiyetin içinde adını “Kürt teali cemiyeti” ile duymuş ve o cemiyetin tüm suçlanmışlığına, tüm yasaklanmışlığına rağmen bir Kürt olarak içimde kendisine bir tuhaf sempati duyduğumu çok iyi hatırlıyorum.

Yasaklı bir zengin dilin, bir soylu tarihin ve kadim bir Kültürün, Kürtlerin soylu geçmişinden doğup gelen bir  küçük çocuk olarak o zamanlar çok acırdı canım, şimdilerde ise 42 yaşında koca bir adam olarak bu kadim  kültürün, bu unutturulmak istenen tarihin izini hala o çocuğun yüreğindeki heyecan ile takip edip öğrenme telaşındayım.

Yeryüzünde Kürtler kadar baskı görmüş, asimile edilmiş ve yok sayılmış büyük bir kültüre sahip bir halk varmıdır acaba? Sanmıyorum!

İşin en kötü tarafı bunu yıllarca yapan ve halen yapmakta ısrar eden coğrafyalardaki halklarla aynı dine sahip olmaları; elbette ki farklı bir dinde olmak zulüm ve asimilasyonu haklı kılmaz, bu noktada asla kimsenin şüphesi olmasın.

İşte tüm bu kötü geçmişin ardından, tüm bu red ve inkârın sonrasından başbakan’ın Kürt edebiyatının önemli şahsiyetlerinden Feqiye Teyran’ı, Cegerxwini, Ahmede Xane’yi diline alıp bu soylu kültürün yabancısı kitlelere duyurması benim adıma çok çok önemli.

İnsan “nerden nereye..” demekten kendini alamıyor, inanıyorum ki dili, kültürü,tarihi yasaklı bir halkı uzun süre baskı altında tutmak olası değil devletin bu eski ve köklü kültürle tanışması geç olsa da çok iyi oldu.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O filmlerde garibanı oynayan Kürtlerin döneminde çok zengin Kürtler vardı. Bu günlerde zengin Kürt işadamı veya Kürt mafyası dolu filmlerde ama hala gariban Kürt halkı var. Bu ülkede parası olanın işi olur kim ve ne olduğu fark etmez. Kürt köylüsünün ağa ve şeyh örümcüklerinden kurtaran Kürt aydınlardan ziyade Türk aydınlardır. Kan davası ve namus gibi... Evet...dini ve etnikliği hem taraf hem rakip olarak istismar etmiştir bazı Türkiye politikacıları ve bazı vatandaşları...Evet Kürt olduğu için ayrımcılık yapılmıştır...Sadece Kürtler değil haksızlığa uğrayan... Aleviler, Ateistler, köylüler ve fakirler. Dil ve Kültür hakları herkesin doğuştan hakkıdır...Çerkezlerin olsun karadenizlilerin olsun istiyen herkes dili ile sanat icraat etme hakkına sahiptir. Özel okullar ile Kürtce eğitimde verilir ancak Türkiye Devletinin halkı ile irtibatında Türkçe ORTAK dildir. Türkiyenin heryerinde kurumlar Türkçe hizmet vermek zorunda kürtçe alternatif olabilir. Saygılarla

Süleyman Akyürek 
 22.01.2013 16:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 166
Toplam yorum
: 82
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 534
Kayıt tarihi
: 02.09.09
 
 

Batmanın Beşiri ilçesinde doğdum, Mersinde yaşıyorum, edebiyata ilgi duyuyorum, yerel ve ulusal d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster