Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mart '08

 
Kategori
Dünya Kadınlar Günü
Okunma Sayısı
1339
 

Kadın... "Sadece yatakta"

Kadın... "Sadece yatakta"
 

Kadın...
Kadın dediğin nedir?
İnsan mı yoksa bilmediğimiz bir türün örneği mi?

Canım ülkemde hala kadının nerede olması gerektiği hala soru işaretidir. Sadece nineler ve anneler saygı görürler... O aşamaya gelene kadar kadın sadece " erkek ihtiyaçlarını gidermede kullanılan bir araçtır"

Kadın sadece yatakta kadın olmanın ayrıcalıklarını yaşar. Bunun içinde mutluluk ve tatmin genelde yoktur.Çoğu kadın eşinin ağzından güzel bir sözü, burada duyar. Ama ne kadar sürerse işte o zaman aralığında. Yataktan çıktın mı o da biter.

Kadına saygı ancak yaşlanınca gösterilir,duyulan bütün sevgi sözcükleri aslında eşler için değil sevgililer içindir.

Geçenlerde bir yazıya yapılan yorumda,sevgililer günü konusunda bir bey, ama o benim sevgilim değil karım diyordu. Yani ona sevgi belirtecek davranışlarda bulunmak son derece saçma der gibi...

Erkekler kadın peşinden koşar ona methiyeler düzer ama evlerindekine değil.Bu koşuşturma daima dışardaki kendinin olmayan kadınlara karşıdır.

Evdeki kadın annedir,hizmetçidir ona soru sorulmaz...Hele hele mutlu olup olmadığı duygusal ihtiyaçları kimseyi ilgilendirmez.

Onun vakti vardır daha, ömrü olup ta babaanne veya anneanne olduğunda artık saygıyı haketmiştir. Tabii eğer hayırlı evlat yetiştirebilirse...

Kadını yok sayan zihniyetler, dayak istiyor diye inanışlar olduğu müddetçe hangi kadından ve haklarından bahsedebiliriz? Dövdükten sonra karısıyla sevişmek isteyen erkeklerin sayısı kaçtır bilir misiniz?

İş hayatına giren kendi ayakları üstünde durabilen kaç tane kadın vardır? Onlara bakarak kadın hakları konusunda ahkam kesmek ne derece doğrudur?

Bakınız anketler yapılıyor yeni nesil, kadınlara dayağı hak görmeye devam ediyor. Gelecek nasıl görünüyor ordan?

Bence ne kadar konuşulursa konuşulsun, bir arpa boyu yol gidilemiyor. Çünkü kadın haklarından bi haber yetişen gençlikle bir yere varılamaz.

Ben kadınlar günü kutlamıyorum...Zaten kutlanacak ne var ki? varsa biri söylesin.

Sevgili Nazım Hikmet'i sevgiyle rahmetle anıyorum.

Kimi der ki kadın
uzun kış gecelerinde yatmak içindir.

Kimi der ki kadın
yeşil bir harman yerinde
dokuz zilli köçek gibi oynatmak içindir.

Kimi der ki ayalimdir.
boynumda taşıdığım vebalimdir.

Kimi der ki hamur yoğuran

Kimi der ki çocuk doğuran

Ne o, ne bu, ne döşek, ne köçek, ne ayal, ne vebal
O benim kollarım bacaklarım başım
Yavrum, annem, karım, kızkardeşim
hayat arkadaşımdır.Nazım Hikmet RANÖnerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

iran da 15 sene önceki benim yaşımdakilere sorsan belki yüzde 50 si kadına sizin bu yazınızda ki gibi bakıyorlardı. ama şimdilerde durum çok değişik iran hükümetinde bu durum biraz şaşıtıcı olabilir çünkü iran hükümeti kadını evde oturan ve çocuk yapan bir kadın olarak görmek istiyor. Mesela bu son zamanlarda bir kaç yıldır üst üste kadınların üniversiteyi kazanma oranı erkekleri geçine, devlet hemen kadınların üniversiteye girmesini sınırlayacak bir tasarı üzerinde çalışımaya başladı. Ve daha saymakla bitmeyecek önlemler. Böyle bir ülkede nasıl olurda kadınlara yönelik bakış olumlu bir şekilde değişir? Ben nedenini tek bir şeyde görüyorum oda eğitim. Ama sadece kadınların veya erkeklerin eğitim alması değil, her ikisi’ninde eğitim görmesidir. Ve işte iran’da devlet istemyerek bu imkanı sağladı ve elbetteki halk’ta okumayı istedi ve şimdi burada yeni nesilde kadına yönlik şiddet ve yazdığınız olmsuz durumlar azalmaya başladı. Onun için her zaman eğitim eğitim ve eğitim.

Yoldaş1357 
 11.03.2008 20:30
Cevap :
Sevgili yoldaş, sadece eğitimle olabilse...üniversite mezunları eşleriyle mutlu olabilirdi.Kadına şiddet uygulayan veya eğilimli olan veya normal karşılayanlar içinde üniversiteliler var. Bu eğitim evde annede başlamalı...Saygılar.  12.03.2008 10:19
 

Yazdıklarınızın çok doğru ama galiba birazda bu erkekleri bi mi şişiriyoruz onların ayrıcalıkları doğduğu andan itibaren başlıyor ama artık yeni nesil anneler böyle değil (bende dahil)eşitlik kavramı ile büyütülüyor kim bilir gelecek nesilin bayanları daha şaslı olabilir mi saygılar..

KALYONCU 
 09.03.2008 12:13
Cevap :
Benim de üstünde durduğum nokta bu zaten. Erkek evlat sahibi anneler bu yönde eğitirse gelecek kurtulabilir. Sizi tebrik ediyor sevgilerimi gönderiyorum:)  09.03.2008 14:29
 

Cümleler keskin ama ne yazık ki gerçek. Anlatmak gerek, direnmek gerek ve sizin gibi yürekler gerek. Saygı ve Sevgilerimle...

TEKBAŞINA 
 09.03.2008 0:07
Cevap :
Anlatmak gerek demişsiniz ama her yere nasıl ulaşılacak ben bilemiyorum. Anaların daha çocukluk çağlarından itibaren erkek çocuklarına öğretmesi ve hazmettirmesi gerekiyor. Değilse anket yapılmış bir üniversitede ve çoğunluğu kadının dayağı hakkettiğini söylemiş. Böyle bir nesille nereye? Tabii bunu söylerken dile getirmeye devam etmek de gerekiyor. Pes etmemek lazım:) Teşekkürler ,saygılar...  09.03.2008 11:49
 

Başkada bir şey elimizden gelmiyor. Ne diyelim.

Yıldız Nihat 
 08.03.2008 16:27
Cevap :
Sorunların var olduğunu kabul etmek de bence güzel:)Saygılar  08.03.2008 16:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 351
Toplam yorum
: 1482
Toplam mesaj
: 167
Ort. okunma sayısı
: 3117
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

Emekli olmaya çalışan bir sanatçı,yazmaktan büyük keyif alıyorum. Kocaeli Gölcük' de oturuyorum e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster