Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Hakan Karaduman (Akdenizli)

http://blog.milliyet.com.tr/akdenizli

21 Kasım '06

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
641
 

Kadın.. (2.bölüm)

Kadın.. (2.bölüm)
 

Fırsat eşitsizliği kaderi yapılmış, üzerinden düşünceler üretilip inançlar geliştirilen, haksızlığa uğramayı sıradanlaştıran, sabahları erken kalkan, herkesten geç yatmak zorunda olan, sobayı yakan, tarlada çalışan, otobüslerde işe gidip patronunun kahrını çeken, eve geldiğinde kocasının kahrını çeken, dayak yiyen, ağlatılan, üzülen, çocuk doğurma aracı olarak görülen, uğruna hapis yatılan, ölünen, aşk şiirlerinin nedeni, aşkın nedeni, sevginin nedeni ,insancıl, duygusal, bağışlayıcı, affedici, ince, ipek tenli, sevecen, sabırlı, bereketli, işte:KADIN.

Kızılderililerde kadın bilgeliği temsil eder. Bilgeliğin sınırı, karşıdakini anlama sınırıdır.

Kadın konusuna girip yazdığımda çok büyük bir risk aldığımın farkındaydım.Çünkü kadınları anlatmaya başladığınız zaman tipik erkeksel bir tavırla orayı burayı dağıtıp bazen de yanlış anlamalara yol açacağımı biliyordum.Yanlı anlamaları önlemek adına fikirlerimi ve nasıl bir dünya görüşünün sahibi olduğumu öncelikle açıklamam gerekecek sanıyorum.Temel inancım tüm insanların eşitliği üzerine kuruludur.Bu söylemden yola çıkarak aklımın, mantığımın bilgiyle gelişmesine izin veriririm ve dogmatizm yerine akılcığı ön planda tutarım.

Karşı cinsimi tanıma arzum belki de blue çağıma girmekle birlikte başladı.Aslında bu yolculukta ablalarımın olması ve son derece çağdaş bir ortam da büyümüş olmam bana önde start verdi. Beni şaşırtan ise yıllar içinde karşılaşmış olduğum eğitimli diye nitelenen insanların ilkel tavırlarıydı.Ulaşılamayan kadın onun için kötü, rahat birlikte olunan kadın verici, sevilecek kadın bakire olmalıydı. İşte bu fikirleri çocukken sollayarak hayata başladığım için İstanbul yıllarımda özellikle gericiliğin ve kadın düşmanlığının çokluğunu görebildim.Yaşanılan büyük kentlerin aslında köylere dönüştürüldüğü, ancak köylerden çok daha ilkel tavırları içerdiğini gördüğümdeyse hayretlerim daha çok arttı.Köyde bir kız inanın çok daha fazla aşk ve cinselliği yaşayabiliyorken, betonlaşan, birbirini izleyen paranoya kentlerde, doyurulmamış bireyin saplantılarına şahit oldum.Aynı öğrenci yurdunda kaldığım adamlar hiçbir şive ve davranış özelliklerini değiştirmeden,tiyatroya gitmeden Anadolu’ya döndüklerini gördüm. Bu insanlar için kadın, köydeki Mehmet ağanın kafasındaki kadına göre daha şeytandı. Birde ellerinde meslek ve para geçince daha da kadın düşmanlarına dönüştüler.

Sonraa,

Oturdum tüm bunların nedenlerini düşündüm.

Yaşamım boyunca en yukarıda saydığım özellikleri barındıran bir insanla kurulabilecek en güzel dostlukları ve sevgi bağlarını engelleyen ne,kim ve nasıl yapıyordu?

Gelecek yazımda anlatmaya çalışacağım.

Sağlıcakla…

Not:İlk yazımdaki sert anlatım için kusura bakmayın.Nedenlerini de anlatacağım.

not2:Yine yaşamım boyunca en iyi kadınlar tarafından anlaşılmış olmayı hep sevdim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 470
Toplam yorum
: 1750
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 542
Kayıt tarihi
: 28.08.06
 
 

Ateşten denizleri mumdan gemilerle geçmeye" benzer hayatımız. Mutlaka mavi gökyüzü görünecektir. Gid..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster