Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mart '20

 
Kategori
Dünya Kadınlar Günü
Okunma Sayısı
63
 

Kadın ?Dünyanın ta kendisidir

Bizim topraklarda önce kadınlar uyanır, sonra güneş doğar;

çünkü güneşi kadınlar doğurur...!

Şuna inanmak lazımdır ki, dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir.” Mustafa Kemal Atatürk

 8 i yan yatır kadınlara sonsuz saygıyı andır. “Kadın; bilmeyene ‘nefs’, bilene ‘nefes’tir.” – Şems-i Tebrizi Kadın bir gün değil hergün hatırlanmalıdır; kadınlar günümüz umutla dolu yarınlara olsun… Dünyanın yarısını kadınlar oluşturur, diğer yarısını da kadınlar yetiştirir. Kadına saygılı ol! Kadına şiddetin olmadığı, kadınlarında erkekler kadar özgür olabildiği, kadına saygının olduğu bir yıl olması dileğimle..“ Gökyüzünün yarısını, kadınlar taşır. Kadınlar çınar ağacı misali. Gölgesi yetiyor insan olabilene. Bazen ev hanımı, bazen iş kadını, bazen bir kahraman olabiliyorlar. Yürekleri kocaman. Ve o yüreğe evreni sığdırabiliyorlar. Sizi seviyorum kadınlar. Kiminizi ana gibi, evlat gibi, yar gibi.

Ne yazık ki dilimize yerleşmiş öyle sözler var ki... Aslında kadına ve her canlıya olan şiddetin başlangıcı oluveriyor ve farkına varamıyoruz.
?“Elinin hamuru ile erkek işine karışma”
?“Biraz kilo versen daha güzel olacaksın.”
?“Neden makyaj yapmadın, hasta mısın?”
?“Bu erkek işi.”
?”Kadın yerini bilmeli.” ve daha niceleri, niceleri... Sevgi ve eşitlik önce dilde başlıyor... Zamanla dile oturan, kadını küçümseyen bu sözlere alışıyoruz ve normalleşmeye başlıyor. Üstelik bunu belkide farkında olmadan en çok biz kadınlar yapıyoruz... Bu yüzden önce biz kadınlar bu cümleleri değiştirelim ve kullanmamaya, kullandırmamaya özen gösterelim... Haydi hep beraber dilimize yerleşmiş böyle cümleleri yazalım ve bir farkındalık yaratalım ne dersiniz? Kadın olabilmek, insan olabilmek, her canlıya saygı ve sevgi duyabilmek “ANADOLU KADINI”nın gücünü maneviyatını yaşatabilmek ümidi ile “Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun” #8Mart #KadınlarGünü #DünyaKadınlarGünü

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 104
Kayıt tarihi
: 31.10.19
 
 

Merhabalar kendini anlat deyince ilk aklıma; Mevlana Celaleddin Rumi   şu şiir aklıma gelir. Güneş ..