Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mart '13

 
Kategori
Sivil Toplum
Okunma Sayısı
239
 

Kadın'a Şiddet’in sebepleri

Kadın'a Şiddet’in sebepleri
 

Türkiye’de her 100 kadından 97’sinin, en az bir kez eşinden, babasından ya da yakınlarından şiddet gördüğü belirtiliyor. Kadın Dayanışma Vakfı’nın araştırmalarına göre, kadınlar aile içindeki şiddetle başa çıkmakta zorlanırken, yüzde 20’si silah, bıçak, makas gibi tehlikeli aletlerle tehdit altında yaşamlarını sürdürüyor.Sosyal medya da #KadınaŞiddetinSebepleri hashtag ‘ı altında bazı ünlü sanatçılarımıza, yazarlarımıza ve kadınlarımıza sordum.

Şiddet konusunu genişletip kendi yazdıkları yorumları sizlerle burada paylaşmak istedim. Peki sizce bunca oluşturulan kamu spotları ve “Kadın’a Şiddet’e Hayır!” demek için yeterli midir ? Zihinlere yontulan bu kadar çaba ve nasihatler başarıya ulaşacak mı dersiniz ?

Duyarlı olanların olduğu gibi, bu şiddet sorumluluğuna duyarsız olan sorumsuz, sessiz kalan sanatçılarımız ve kadınlarımız da var!

Şiddetin destekçisi olduğu için mi ? yoksa kampanya’nın temelinde yürütülen bir sosyal sorumluluk olduğu için mi ? Erkeğin kadına uyguladığı şiddet’in karşılığı ceza vermek, hüküm giydirmekse bu sorunu ortadan tamamen kaldırmaya yeterli olacak mı dersiniz ?

Kendi fikrimi paylaşacak olursam, kadına şiddet uygulayan bir erkeğe verilecek en büyük ceza, şehirlerin ilçe bölgelerinde zorunlu eğitimlerin uzman eğitmenler tarafından verilmesinin daha yararlı olacağı kanaatindeyim. Kadını eşinden ayırarak, cezası kesinleşmiş, intikam ateşi ile kavrulan zalim bir adamın daha çok hiddetlenmesine sebep olabilir. Bu kadın’ın evliliğini de hayatını da tehlikeye sokabilir.

Twitter Soruları

Can Demiral ?@can_demiral Sizce ? #KadınaŞiddetinSebepleri

Ece Gursel ?@ecemgursel

@can_demiral erkeğin kendine olan güvensizligi ...

Aslı Gedikoğlu ?@asligbasar

@can_demiral Başta cehalet, hakimiyet sancısı ve işine gelmediği için medenileşmeyen ilkel erkeğin komplekslerini şiddetle giderme meyili!

Çisel Onat ?@CiselOnat

@can_demiral kadina sadece erkek siddet uygulamiyor ki. Kadina en cok kadin siddet uyguluyor. Ve hatta en cok kendine. Ruhuna, bedenine! Kadina kayinvalidesi de siddet uyguluyor.Devlet de sozle siddet uyguluyor.Kadin kadini rakip gorerek de.Sirf erkek degil.

TugceSkrtr ?@TarkanMania

çocuğun eline daha beyin gelişimini tamamlammışken oynasın diye oyuncak silah tutuşturup ondan şiddet yanlısı olmamasını beklemeniz!.mantık?

banu kalyoncu ?@banukalyoncu

@can_demiral sözünü geçiremediği için, eşi onun aldatmasını öğrendiği için, eşinin daha yüksek kariyerli işi olduğu için vs. vs. vs.

Sevinc Can ?@sevinc_can_

@can_demiral PSİKOLOJİK ŞİDDET E KARŞIYIM.Başkada birşey demiyorum.

DR.SERIFE SIMSEK ?@DRSERIFESIMSEK

#KadınaŞiddetinSebepleri Sanirim en buyuk sebebi annelerin ogullarini "En buyuk sensin herkesi doversin" illuzyonu ile yetistirmeleri:(((

AşkProfesörü® ?@Ask_Recetesi

Üstünde durulması gereken bir diğer sebep AT,AVRAT,SİLAH diyen hegomanyanın yanında kadının söz hakkının olmaması#KadınaŞiddetinSebepleri

Pop müziğin sevilen ismi Megastar Tarkan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için oldukça farklı ve anlamlı bir mesaj yayımladı.

Tarkan’ın açıklaması:

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, aslında takvimimizin çok derin acılarla yüklü bir günüdür ve kutlanacak bir gün de değildir bence…

Anneyi, anneliği kutsal sayan bu toplumda erkekler ne yazık ki hâlâ kadınları, kızları öldürüyor! Bu çelişkiyi anlamak mümkün değil!

Bir yandan annesini, anneliği kutsuyor; diğer yandan başka annelere, anne adaylarına işkence ediyor, dövüyor. Hatta emeklerini sonuna kadar sömürüyor. Onların özgürlüğünü ellerinden aliyor.

Kutsalla namus arasında sıkışmış bir erkekliğin zorbalığı tetikleyen hastalıklı zihnidir bu…
Öyle bir erkek zihni oluşturulmuş ki, sadece kendi var oluşunu kabul ediyor; yakınlarındaki kadınlara, kendi izni ve onayı dışında var olma, gelişme, düşünme, hissetme, konuşma şansı tanımıyor... Onaylamadığı bir durumla karşılaşınca da, zihninin doğruladığı herhangi bir gerekceye sığınıp onlara her türlü şiddeti uyguluyor, hatta öldürüyor, bazen de diri diri toprağa gömüyor…

Bu günün kutlanması için;

Erkek zulmüne uğramakta olan bütün kadınların acılarının dinmesi, ölüm ve şiddet riskinden kurtulmaları, çocuk gelinlerin kurtarılmaları ve bütün kadınların özgürleşmeleri gerekir...
Hukukun, şiddete maruz kalan kadınları daha fazla desteklemesi gerekir...
Hepimizin, kadınlara uygulanan şiddete karşı bilinçlenmesi ve sonuna kadar savaşmasi gerekir...

8 Mart, ancak o zaman kutlanacak bir gün olur...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsan kisvesine bürünüp içindeki behimi istekli vahşi bir şekilde ortaya çıkaran yaratık müsveddelerini dizginlemek için ne yapılabilir şimdi bunu düşünecek takatim yok ama aciz, biçare,pespaye ve sığ görüşlü olduklarına kaniyim.

Sonbahar yaprağı 
 13.03.2013 14:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 9
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2311
Kayıt tarihi
: 10.02.13
 
 

24 Kasım İstanbul doğumluyum. Küçük yaşlarda müziğe ve sanata duyduğum ilgi her zaman kendini gös..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster