Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mart '15

 
Kategori
Danışmanlık
Okunma Sayısı
325
 

Kadın çalışanların iş gücü piyasasındaki payları analizi

Kadın çalışanların iş gücü piyasasındaki payları analizi
 

Kadın Çalışanların İş Gücü Piyasasındaki Payları Analizi


2013 TÜİK verilerine göre, Türkiye nüfusunun (76.667.864) %49,8’ini kadın nüfus (38.194.504) ve %50,2’ini erkek nüfus (38.473.360) oluşturmaktadır.

Türkiye’de 15 ve daha yukarı yaştaki nüfus (55.608.000) içerisinde işgücüne katılma oranı %45.9 (25.524.000) dur. Üzerinde durulması gereken önemli konu ise çalışan nüfusun ancak % 30 civarı kadın çalışanlardan oluşurken erkeklerin oranı ise % 70 seviyelerindedir.

Kayseri ilimizin de içinde bulunduğu TR72 bölgesindeki dağılıma bakacak olursak, iş gücüne katılım oranı  % 45,8 (762.000)’dir. Bu iş gücünün % 29’u kadın çalışan ve % 71’i Erkek çalışandan oluşmaktadır. Yani ülkemiz ve bölgemiz için son derece önemli boyutta olan kadın işgücünün toplam işgücüne oranı üçte birin altında kalmaktadır.

Ülkemiz verileri ve diğer ülkelerin verileri karşılaştırıldığında, ülkemizde kayıtlı kadın çalışan oranlarının çok geride olduğu görülmektedir. 2013 yılı itibariyle, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde kadınların işgücüne katılım oranı % 62,5 iken, Türkiye’de % 31,8’dir (eurostat verileri) (TÜRKONFED, 2014).

ILO (International Labour Organization-Uluslararası Çalışma Örgütü)’nun ‘ İş Hayatında ve Yönetimde Kadın Raporu’na göre Türkiye, şirketlerdeki % 12,2 kadın yönetici ile 126 ülke arasında 94’üncü sırada yer alıyor.

Meclisteki kadın vekillerin erkeklere oranı yalnızca % 14. Türkiye’de kadın üst yöneticilerin (CEO) oranı ise % 2. Rapora göre Türkiye’deki 50 şirkette kadın CEO görev yapıyor. Türkiye bu oranla Avrupa Birliği ortalamasını yakalamış durumda. Ancak tüm yöneticiler, orta ve üst yöneticiler dikkate alındığında durum ülkemiz açısından değerlendirildiğinde maalesef çok iç açıcı değil. Rapora göre toplam kadın yöneticiler dikkate alındığında % 12.2’lik payla Türkiye, 126 ülke arasında 94. sırada yer alıyor. Türkiye, bu kategoride İran (% 14.6), Malezya (% 21.5) ve Uganda (% 20.2) gibi ülkelerin de gerisinde.

Özellikle gelişmiş ülkelerde Kadın Yöneticilerin payının yüksek olduğu gözlenmektedir. Örneğin, ABD listenin 15’inci sırasında yer alıyor. Buna göre ABD’de tüm yöneticilerin yaklaşık %43’ü kadın. Kanada % 36 ile 43’üncü sırada ve İngiltere % 43 ile 49’uncu sırada yer alıyor. Listenin en altında ise sırasıyla % 4.9, % 3 ve % 2.1’lik paylar ile Cezayir, Pakistan ve Yemen geliyor.

Kadın işgücü, eğitim ve büyüme üzerine yapılan analiz sonuçları, eğitimin işgücü verimlilik artışına olan katkısının oldukça yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Yüksek düzeyde eğitilmiş işgücü; işgücü kompozisyonunu, işgücü arzını, işgücüne katılım oranlarını ve dolayısıyla ekonomik büyümeyi, kalkınmayı, insani gelişmeyi olumlu etkileyerek, yoksulluğu azaltmada etkili olmaktadır.

Eğitim seviyesinin ülkemizde kadının işgücüne katılımını ciddi şekilde etkilediği görülmektedir. 2013 Mart ayı hane halkı işgücü anketi sonuçlarına göre ise yüksekokul mezunlarının işgücüne katılım oranı % 80,7, lise ve dengi okullar için % 52,5, lise seviyesinden düşük eğitim alanlar % 47,2’dir.

Kadınların çalışma kararlarını etkileyen faktörlerin araştırılması amacıyla 2002-2008 döneminde Türkiye genelinde yapılan ekonometrik analiz sonuçları, Türkiye genelinde evli ve bekâr kadınlar açısından değerlendirildiğinde eğitim durumunun, işgücüne katılımda, en önemli faktör olduğunu ortaya koymaktadır. Aynı araştırma sonucu, eğitim düzeyi yükseldikçe, evli ve bekâr kadınların işgücüne katılma olasılıklarının arttığını da göstermektedir.

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Raiser, “Türkiye’de İyi işler” raporunun tanıtımında (AA – 23 Ocak 2014). Türkiye'de eğitimli çalışanların istihdamdaki payının her geçen gün arttığını ve kadınların işgücü piyasasına entegre edilmesinin önemine işaret etmiştir. Türkiye'de kadınların sadece yüzde 30'unun aktif olarak işgücüne katıldığını anımsatan Raiser, “Kız çocukları bugün artık annelerinden daha iyi bir eğitime sahip. Bu, gelecekte kadınların işgücüne katılımındaki artış olacağını gösteriyor. Sadece annelik değil ebeveynlik izni politikalarının, çocuk bakım hizmetlerinin, sosyal yardımların iyileştirilmesi gerekiyor” demektedir.

Ülkemizin gelişmişlik seviyesini yukarılara çıkarmanın yolu kadınlarımızın iş gücü piyasasındaki varlığı ve etkinliğinin artırılmasından geçecek.

Tüm bu veriler ve analizler ışığında, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)’nın ‘Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı’nı önemsiyor ve destekliyoruz.

Bu vesile ile tüm Kadın Emekçilerimizin, ‘8 Mart Dünya Kadın Emekçiler Günü’ nü kutlarız.

 

Özkan BAHAR

Yönetim Danışmanı-Kurumsal Koç

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 336
Kayıt tarihi
: 20.10.12
 
 

Üniversite eğitimini ‘FİZİKÇİ’ ünvânı ile tamamladıktan sonra, Profesyonel meslek hayatında, 17 y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster