Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mayıs '07

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
2410
 

Kadın demek, detay demek

Kadın demek, detay demek
 

Off ya kadın olmak ne kadar zor şu hayatta.

Üstelik hem kadın + hem eş iseniz daha bir zor...

Üstüne üstlük hem kadın + hem eş + hem anne iseniz işiniz daha da zor...

Hepsinin üstüne hem bayan + hem eş + hem anne+hem de çalışan bir kadınsanız çevreniz için potansiyel bir canlı bombasınızdır.

Zaman zaman empati yaparım... Acaba erkek olsaydım hayat daha mı bir kolay olurdu?. Sonuçta para kazanacağım iyi bir işim olurdu. Bir onu düşünür, en iyisini yapmak için çalışırdım.. Hayatın bu kadar detayını düşünmek ve bu detaylarla uğraşmak zorunda kalmazdım şeklinde....

Oysa kadın olmak öylemi?.. Kadın demek detay demek..

Evi düşün, eşi düşün, işi düşün, aşı düşün, çocuğu düşün, çocuğun okulunu düşün vs.. vs.. düşünde düşün..

Tamam erkelerde düşünür bunları haksızlık etmeyeyim, fakat onlar her şeyin, finansmanı sağlandıktan sonra çözümlendiğini düşünür..

Sonra ne olur?.. Gün gün kadına tüm bu detaylar ağır gelmeye başlar..Bir bakmışınız kadın depresyonlarda....

Bu durumlarda kadınlar ne yapar?

Ya kendini güzellik salonlarına atar, yada alışveriş merkezlerine... Stres atacaklar ya daha da strese girip yaptıklarının farkında olmadan deli danalar gibi alışveriş yaparlar..

Sanki sıkıntı biter mi?.. Bitmezzz

Saçımı kestirsem mi?.. Boyatsam mı?.. Şöyle mi yaptırsam böyle mi yaptırsam.. Sonunda kırıklarını aldırıp çıkarlar..

Evde 30-40 çift ayakkabısı olmasına rağmen giyecek doğru düzgün bir ayakkabı bulamazlar o dönemlerde... Ayakkabılar, giysiler alınmalıdır diyerek dolaşılır çarşı-Pazar saatlerce..

Siz hiç kendini bu şekilde depresyona girip de, güzellik salonlarına veya alışveriş merkezlerine atan erkek gördünüz mü hiç?

Görmediniz.....

Çünkü gördüyseniz bile onlar zevk için gidenlerdir.. Çünkü onlar hiç depresyona girmezler. Depresyon lafına da güler geçerler.

Siz hiç 30-40 çift ayakkabısının içinden, giyecek ayakkabı bulamayan erkek gördünüz mü?

Cevap hayır... Çünkü onlar bu kadar kalabalık zaten yaratmazlar, gereksizdir....

Mesela bir kadın, sevgilisi veya eşiyle buluşacak, görüşecek veya bir davete icabet edecek. O bayanın işini bir düşünün.. Tüm günü iptal artık.Kuaföre gidecek, genel bakım olacak, giysi beğenilecek, gerekiyorsa alınacak, süslenip, püslenip randevuya yetişilecek..

Siz hiç böyle bir randevu için bunca saatini ayıran bir erkek gördünüz mü?.. Çünkü onlar için bu kadar detay çok da önemli değildir...

Mesela ;

Çocuğun okuluna genelde anneler veli olarak yazılıyor ne hikmetse.. Her toplantıya, her seminere anneler koşturuyor.. Böyle toplantılarda babaları göremiyorum ben, görsem de bir elin parmaklarını geçmiyor sayıları..

Mesela;

İşinden çıkan kadın koştura koştura evine geldiğinde ne düşünür?

Akşam ne yenecek, ne yapsam, hangisi daha pratik olur.. Yoksa hazır bir şeyler mi söylesek şeklinde bir sürü kafa yorucu önemsiz detayla meşgul olur, zaten gün boyu yorulmuş zihinleri... Onların ayaklarını uzatıp uzanacak ne vakitleri vardır nede kanepeleri ...

Siz hiç akşam yemeğine ne yapacağım diyen bir erkek gördünüz mü?...

Sizin gördüğünüz olsa olsa kanepeye uzanmış ‘’Akşama ne yaptın, ne yiyeceğiz’’ diyen bir erkektir...

(Tüm örneklere istisnalar hariç diyerek).

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Saygı değer Sema hanım yazdıklarınıza katılmamak elde değil ve ben de buna bir ekleme yapayım bir erkek gözü ile. ''Kadınlar bununla yetmiyor kocalarından dayak yiyiyorlar, haklı olsalar bile. hiç karısından dayak yiyen erkek gördünüz mü? Hayır.'' Hani diyorum ki bizim Türk erkekleri yok mu astığı astık, biçtiği biçtik cinsinden, birde mecbur bıraktırırılar illada ''kadın kız doğurdukça erkek istiyorum'' diye dayatan erkeklerin varlığından bir erkek olarak rahatsızım. Ne suçu var o kadının erkeği için her kılığa girmeleri. Biz zaten erkekler olarak rahatız kadınlardan. O kadınlar olmazsa erkek sefilleri oynar. İyi ki de varsınız. Ve ekliyorum kadının kıymetini bilmeyen erkek erkek değildir. Saygılar.

Ahmet Üstündağ 
 26.05.2007 11:02
Cevap :
Ahmet bey teşekkürlerimi iletiyorum ,tüm erkeklerin bildiği fakat bu kadar açık şekilde itiraf edemediği gerçekler için..Tüm bunları görmeleri ve anlamaları için sanırım erkeklerin bazı zor sınavlardan geçmesi gerekiyor..Teşekkürler Saygılar  27.05.2007 1:31
 

kadının detaycı olması, ince eleyip sık dokuması birazda bu durumu getiriyor aslında. erkek genelde görünenle yetinirken kadın konu ne olursa olsun, hayatın her alanında görünenin ardındakini de görmeye, düşünmeye çalışıyor. ve genelde tek taraflı olan bu uğraş da onu çok fazla yoruyor ve yıpratıyor.

beenmaya 
 22.05.2007 9:48
Cevap :
Uğraşmak düşünmek zorunda kalıyoryada bırakılıyor...Teşekkürler sevgiler  22.05.2007 13:01
 

Sevgili Sema, Ülkemiz farklı. Zorluklar dünya kadar. Zorluklarla mücadele yaşamını güzelleştiriyor. Zorluklar olmasaydı yaşamın tekdüze olurdu.

Süleyman EKİM 
 21.05.2007 16:42
Cevap :
Sanki Süleyman bey zorluklar hiç olmasa herkes daha mutlu olacak gibi geliyor bana..Sizde değişik bir bakış açısıyla değerlendirmişiniz kimine göre öyle kimine göre böyle işte hayat.Teşekkürler saygılar  21.05.2007 17:17
 

Hepsi de doğru,üstüne söyleyecek söz yok. Ben 20 yıl bu dediklerinizi ,emekli olunca da devir teslimi yaptım...Şimdi evde ekmek var mı, yok mu diye eşim kaygılanıyor...Artık hayat ne rahat...tavsiye olunur...Sevgiyle kalın!

Fatma Köse  
 21.05.2007 15:39
Cevap :
:) Haksız değilim yani sürekli sizin düşünmeniz gereken şeyleri bir başkasıyla ortaklaşa yapmak rahatlacaktır tüm kadınları..Sevgiler teşekkürler  21.05.2007 17:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 529
Toplam yorum
: 2369
Toplam mesaj
: 481
Ort. okunma sayısı
: 3724
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

İstanbul'da doğmuşum... Dünyalar tatlısı bir kızım var... Herkesi kolay kolay sevemem... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster