Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Haziran '06

   
  Kategori
  Danışmanlık
  Okunma Sayısı
  502
   

  Kadın dışişleri bakanı atamak yeni bir strateji mi?

  Kadın dışişleri bakanı atamak yeni bir strateji mi?
   

  Son günlerde peşpeşe ülkemizi ziyaret eden dışişleri bakanlarının hep kadın olması beni bu soruyu düşünmeye yöneltti.

  Erkeklerin çok daha aktif rol oynadığı dünya siyasetinde ülkelerin etkin meydan muharebe alanı olan dışişlerinin kadın politikacılara emanet edilmesinin altında başka anlamlar aramalı mıyız? Bilgisi, eğitimi ve donanımına ilave olarak pırıl pırıl yüzleri, sempatik tavırları, zarafet ve incelikleriyle yazılı olmayan kurallar dahilinde muhataplarında daha fazla nezaket hissi uyandıran kadın bakanlar, dış siyasette erkek meslektaşlarından daha başarılı olabilir mi? Bence düşünmeye değer…

  Yukarda yazdığım özellikler bir kadının politikada başarılı olmasının anahtarı olabilir. Hem “Kadınlar Ne İster?” filminin aktörü Mel Gibson “onlar erkeklerden daha ilkeli, daha dürüst, daha mert, daha sadıklar” derken kadının iş hayatında ön plana çıkmasının yararlarına da vurgu yapmış olmuyor muydu? Son araştırmalarda kadınların duygusal zekalarının erkeklerden daha gelişmiş olduğu da ispatlandı.

  Erkeklerin yoğun olduğu bir çalışma alanı olan dış siyasette bir kadın bakanın yapacağı açıklamalar daha çarpıcı ve ilgi çekici olabilir. Tabii ki kadın siyasetçi ülkesinin istediği tavizleri daha kolay alır demiyorum. O kadar da değil… Tatlı gülümsemesi ve sempatik tavırlarıyla Dora Bakoyanni’nin ülkemize gelip Kıbrıs sorununu veya Ege’deki kıta sahanlığı konusunu Rum modeline göre çözmesini bekleyen yoktur.

  Açıkça ifade edilemese de ben bunun bir modernlik ölçütü, bir medeniyet göstergesi kabul edildiğini de düşünüyorum. İçeriye dönüp baktığımızda Türkiye’de şu anda kabinede bir tane kadın bakan var, o da kadın ve aileden sorumlu devlet bakanı. Kim ne derse desin Türkiye’nin dışarıdaki imajı İslamcı çizgiye kaydığı yönündedir. Dışarıya açılan yüzümüz bir kadın olsa ve Türkiye’de korkulduğu gibi bir radikal İslam’a yönelim olmadığı mesajını verse fena mı olur?

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 502
  Kayıt tarihi
  : 22.06.06
   
   

  Yazmaya olan merakım hayatımın her döneminde devam etti ve amatörce kendi kendime yazılar yazan biri..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster