Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Aralık '17

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
169
 

Kadın Erkek Arasındaki Denge

Selamlar sevgili okuyucular, size insanların ortak bilgi ve merakı olan kadın erkek ilişkisine farklı bir pencereden bakmamız için bazı tespitlerden bahsedeceğim.

İnsanın dünyada varoluşundan beri kadın ve erkek olarak iki cinsiyete ayrıldığı bir gerçektir. Günümüzde, ister erkeği ister kadını kabul etmeyen bir kesim olsun, aslında insanlar bu ayrıma varoluşunu borçludurlar. Anne babasız dünyaya gelen (dini inanışları şimdilik ayrı tutarak) kimseden bahsetmemiz mümkün değildir. Her insan, bir anne ve babadan dünyaya gelmekte, büyüyüp bir müddet sonra da ölmektedir. İşte insan dünyaya gelirken istisnalar bir yana erkek veya kız olarak kaderindeki cinsiyetle hayata göz açmaktadır. 

Ergenlik çağı ile de daha da belirginleşen cinsiyet ayrımı insanı bambaşka bir boyuta götürmektedir. Kadınlar erkeklerden daha farklı bir fiziki ruhi hale geçerken, erkekler de farklı duygu ve fiziki gelişime tanık olurlar. Bu gelişimin bir uzantısı olarak birbirlerine daha farklı bakarlar. Ne var ki, sevgi ayrı cinsler için çocuk yaşta bile olurken, aslında ergenlik belki de sevginin aşka dönüşmesi için gerekir. Bu tartışmalı görüşü bir tarafa bırakalım. Ancak, insanlar da bu cinsiyet belirginleşirken ihtiyaçlar ve sorumluluklar da artmaktadır.

Erişkin duruma gelen gerek erkek, gerek kadın birbirini tanımaya ve anlamaya çalışır. Günümüz toplumlarındaki sosyal yaşamların değişimi zannediyorum ki, kadın ve erkek dengesini de çok etkilemektedir. Kadın ve erkeğin birbirinden beklentisi değişmekte, kadınların çalışma hayatındaki etkinliğinin artması ekonomik gücü erkeğin de itibar ve saygınlığını ev idaresinde etkileyebilmektedir. Bu etki kimine göre olumlu kimine göre olumsuzdur.

Günümüz toplumunda kadın eskisinden çok daha farklıdır. Ne var ki, yine de zayıf taraf olduğu unutulmamalıdır. Erkek ise eskiye göre daha kibar ve daha az sorumluluk sahibi gibidir. Ne var ki, güçlü taraf olduğu söylenebilirse de bazı kesimlerde öyle de değildir.

Gördüğümüz gibi kadın ve erkeğin değişen dengesi yeni bir nesli meydana getirmektedir. Bu nesil, kadının daha sorumluluk sahibi olduğu daha çok belki ayakta durabildiği ama erkeği daha az yıpratan bir durum gibi gözükmektedir.

Diyeceğim o ki, kadınlar artık erkekler kadar sorumlu güçlü görünüyor fakat erkeklerin bundan nasıl etkilendiği merak edilen bir soru siz ne dersiniz?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 180
Kayıt tarihi
: 08.04.13
 
 

Anadolu kültüründeniz efendim! Merhametli ama kötülüğe karşı keskin kılıncız. İnsanı nedir insan ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster