Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Temmuz '09

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
478
 

Kadın erkek eşitliği

Kadın erkek eşitliği
 

SEVGİ


Gerek internette sanal âlemden ve gerekse yaşadığım ortamda gerçek âlemde konuştuğum kadınlar; kadın erkek eşitliğinden söz ediyorlar ama ikinci baharlarında bir erkekle birlikte yaşamaları söz konusu olunca; erkeğin kadına; bir şeyler vermesi gerektiğinden bahsediyorlar.

Örneğin: Belli bir yaşa gelmişsiniz. Şu veya bu şekilde eşinizi kaybetmiş, yalnız yaşamaktasınız. Sizin de karşınızdakinin de belirli bir geliri, sosyal güvencesi var.

Kadın kirada oturuyor, geliriyle ev kirasını zor karşılıyor ve geçim sıkıntısı çekiyor. Yaşı da kemale gelmiş. Ellinin üstlerinde.

Bu durumuyla zengin birini bulur ve ikinci baharımı refah içinde yaşarım şeklinde fazla bir ümidi de yok.

Böyle bir kadının; kendisini kiradan ve mutfak masrafından kurtaracak ikinci baharı için; daha başka şeyler istemesi ve bunda ısrar etmesi; doğru mudur sizce?

Eğer bu kadın; ev kirasından ve mutfak masrafından kurtarılacak ve ikinci baharında ömrü boyunca rahat ve huzur içinde oturabileceği bir ev garanti edilecekse; daha ne ister ki?

Kadın erkek eşitliğinden bahsediyorsak eğer; ikinci baharlarında beraber yaşamayı düşünen çiftlerin, önce birbirlerini iyice tanımaları ve eğer anlaşabileceklerinden emin olurlarsa; her şeylerini bütün içtenlikleriyle ortaya koyup, bu imkânlarıyla ikinci baharlarını planlamayı düşünmelidirler.

Kadın ve erkek eşitse eğer; kadın erkeğe ne veriyorsa; erkekten de o değerde bir şey istemelidir.

Kadın erkeğe hiçbir şey vermesin. Ev kirası ödemesin, mutfak masrafından, temizlik işlerinden, ütüden, çamaşırdan kurtulsun, ömrünün sonuna kadar rahat ve huzurlu bir evde oturması garanti edilsin; bunlara karşılık kendisi erkeğe ne veriyor ki de daha başka şeyler isteme hakkına sahip olsun?

Eğer kadın erkeği yalnızlıktan kurtarmış ise; kendisi de yalnızlıktan kurtulacaktır.

Eğer kadın yemek pişiriyor, bulaşık, çamaşır yıkıyor ve ütü yapıyorsa; erkek de bu işlere yardımcı olmakta ve giderlerini karşılamaktadır.

Eğer kadın bütün varlığını ortaya koymuş ise; erkek de daha fazlasını ortaya koymuş ve beraber harcayalım, imkânlarımız nispetinde her şeyi birlikte yapalım demiştir.

Eğer kadın kadınlığımı veriyorum diyecekse; erkek de ona daha fazlasıyla erkekliğimi veriyorum diyecektir.

Bu şartlarda kadın erkeğe daha farklı ne verecektir ki de ondan farklı şeyler istesin?

Eğer erkek güçten, kuvvetten düşmüş bakıma muhtaç vaziyette ise anlarım. Buna farklı bir şeyler istenebilir. Ama erkek sağlıklıysa ve kendi işini kendisi yapıyor veya yaptırıyorsa birlikte yaşayacağı kadının farklı bir şey isteme hakkı olamaz.

Kadın ve erkek eşitse eğer; ikinci baharlarında; kadın erkekten farklı bir istekte bulunmamalı, rahat ve huzur aramalıdır sadece… 12 Temmuz 2009

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 104
Toplam yorum
: 334
Toplam mesaj
: 77
Ort. okunma sayısı
: 708
Kayıt tarihi
: 11.04.07
 
 

6 Mayıs 1927 Simav doğumlu, İstanbul Yıldız Teknik Okulu’nun ( Bu günkü Yıldız Üniversitesi) son sın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster