Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Eylül '15

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
160
 

Kadın=Erkek'midir?

Kadın=Erkek'midir?
 

Gerçekten böyle midir? Kadın=Erkek midir?  Bir kadın olarak kadınlara soruyorum bunu. Muhtemelen çoğunluktan gelecek cevap hayır olacaktır. Peki biz öyle hissettiğimiz için mi yoksa öyle olduğu için mi? Bu soru da,  bu sorunun cevabı da çok önemlidir.

 

Sanırım bu eşitliğin bozulmasına biraz da biz kadınlar izin veriyoruz iç güdüsel olarak ya da yüklenilmiş gelenekselliklerle. O erkekleri de doğuran yetiştiren bizler değil miyiz? Onlara farklı olduklarını, üstün olduklarını küçüklüğünden beri aldığımız oyuncaklarla, onlara davranış şeklimizle hissettiren biz değil miyiz ?

 

İşte bu noktada bu oyunu bozmak, bu süre gelmiş düzeni değiştirmek için bizlere biraz daha fazla iş düştüğü inancındayım.

 

Bırakın çocukluğu 20'li 30'lu yaşlarımıza geldiğimizde birlikte olduğumuz erkeğin, sevgilimizin ya da eşimizin bizden daha güçlü, maddi durumu daha iyi, daha kültürlü, daha bilgili, daha üstün olmasını istemez miyiz içten içe. Hepimizin içinde beni korusun, kollasın, kıskansın ve sahiplensin duygusu yok mudur?  En ufak bir işte mesela bir kavanozu açamadığımız bile (benim en çok yaptığım) -hayatım benim gücüm yetmiyor sen açarmısın- deyip sen daha güçlüsün imajını verip egosunu okşamaz mıyız?

 

Ya da hemcinslerimizden kendine daha güvenli, özgür ve bize göre farklı olarak yorumladığımız şekilde giyinip davrananlar için önce biz eleştirmez miyiz? Erkek gibi kız, ya da -nasıl giyinmiş yahu asılırlar tabi-, ya da - bir kızın ne işi var bu saatte yalnız yalnız- demez miyiz?

 

Ya da en çok kullandığımız cümle -elinin hamuruyla erkek işine karışma sen- demez  miyiz ? Biz kadınlar bile bu cümleyi çokça kullanırız. Ondan sonra da eşitlik istiyoruz diye söylenir dururuz. Söylenmekle hiç bir şeye varamayız icraat gerekli. Öncelikle biz kendimiz eşit şekilde davranmayı becerebilirsek kabul ettirmek çok daha kolay olur.

 

Lafın kısası bu eşitlik durumunu içten içe istemeyen, dengenin bozulmasında ufakta olsa payı olan bizleriz aslında. Bu durumu önce biz bir içimize sindirip hissetmeliyiz ki bunu erkelere de hissettirebilelim.

 

Sen kendin için nasıl düşünürsen karşındaki insan da öyle davranır. O nedenle biz farklı olmadığımızı eşit olduğumuzu kabullenip ona göre davranırsak onlarda bunu zamanla kabullenecektir.

 

Yani işin çoğu yine bize düşüyor. Çocuklarımızı yetiştiren anneler olarak, doğumdan başlayarak bu farklılıkları yok etmek teraziyi dengede tutmak, onların bilinçaltına bunu yerleştirmek bizim elimizde.

 

Öncelikle biz kabullenelim ve ona göre çocuklarımızı yetiştirelim ki onlara da bunu kabul ettirelim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

gayet düz bi mantık vardır....insan sevdiğini koruyup kollar sahiplenir..sahiplenmiyosa da ilişki yoktur..

savas barka 
 20.09.2015 17:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 236
Kayıt tarihi
: 22.03.15
 
 

LİSANS MEZUNUYUM FİNANS SEKTÖRÜNDE ÇALIŞIYORUM İLGİ ALANLARIM; Kitap okumak, insan davranışlarını..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster