Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ağustos '06

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
10531
 

Kadın evlenme teklifi beklerken...

Kadın evlenme teklifi beklerken...
 

Bir ilişki başlar. Kadın da erkekte hoş vakit geçirmek ve mutlu olmak adına çok şey beklemeden-çoğunlukla- başlarlar ilişkilerine. İlişkinin zamanıyla doğru orantılı olarak kadının beklentileri de artar. Yavaş yavaş bir huzursuzlanma, bir tedirginlik duygusu kaplar kadının her yanını. Çünkü aylardır birlikte olmalarına rağmen evlilik kelimesi şakayla karışık bile çıkmamıştır artık o çok sevilen ve bağlanılan erkek arkadaşın ağzından.

İlk zamanlar kız arkadaşlar arasında konuşulan bu konuya, diğerleri kuruntu şeklinde bakar ve içini rahatlatırlar kadının.Ama aslında kadının bu tedirgin konuşmalarıyla hepsi erketeye yatmıştır, ilk fırsatta hala bir teklif gelmezse daha ciddi ve açık açık konuşacaklardır arkadaşlarıyla.

Kadın denen yaratık belirsizliklerden hiç hoşlanmaz. Artık her buluşma onun için bir heyecanlı bekleyiş olmuştur. Acaba o gün bu gün mü diye gider her buluşmaya ve büyük hayalkırıklıkları yaşamaya başlar. Kız arkadaşlar artık el atarlar olaya, işkillenmişlerdir bir kere. Arkadaşlarının bu her buluşmadan yılgın dönüşleri onlarında canını sıkmaya başlar. Artık taktiklerin zamanı gelmiştir. Aslında belki de o da istiyordur ama söyleyemiyordur. Etrafında birkaç arkadaşı nişanlansa evlense o zaman kesin o da isteyecektir. Ama artık birkaç uyarı atışı yapmanın tam sırasıdır. Kollar sıvanır ve taktikler bir bir verilmeye başlar.

Bu planlar ışığında kadın bir ara evlilikle ilgili böyle belli belirsiz bir espri ile erkeği sınayacaktır. İlk hafta bu denenir. Erkek istemiyorsa tabiyki bu espriye ya gülecek ya da rahatsız olup duymamazlığa gelecektir. Ama ilk evlilik konusu kesinlikle üstü kapalı ima edilmelidir. Bir süre bu taktik uygulanır, yavaş yavaş espri açılır,zamanla evlilik kelimesi bile telaffuz edilmeye başlanır. Ama bunun üzerinden de birkaç ay geçer. Kız arkadaşlar alarma geçer ve acil durum toplantısı yapılır.

Erkeğin özendirilmesine karar verilir . Bir arkadaşlarının düğününe ya da nişanına erkek arkadaşla gidilir. Düğünü gören erkek bir anda sevdiği kadınla nikah masasına oturmaya karar verecektir. Bu arada planlı programlı “ eee siz ne zaman inşallah “ soruları da sorulur. Erkek bu nikah masasının ve beyaz gelinliğin büyüsüne hiç kapılmayarak, sorulara da soğukkanlı bir şekilde cevaplar verirse, düğün planı da işe yaramamış demektir.

O zaman sırada kadınların en büyük silahı olan gözyaşı vardır Romantik bir filme gidilir şöyle mutlu sonla bitenlerden. Kız film arasında durup duruken ağlamaya başlar. Ama bir açıklama yapmadan sadece ağlar. Film biter bir kafeye gidilir konu kendiliğinden açılır ve kız gözyaşları arasında sorar “ benimle evlenmek istemiyor musun? “ diye. Erkek eğer evlenmeyi düşünmüyorsa-ki bu kadar süre beklemişse düşünmüyor demektir- kadını avutup konuyu kapatmaya çalışır, çoğunlukla da başarırı. Artık kız arkadaşaların buluşmasını kasvetli bir hava sarmıştır. Erkek kızla evlenmek istemiyordur. Daha sert bir plana geçilir erkek tehdit edilecektir.

Kız bir sonraki buluşmada erkeğe bu belirsizlikten sıkıldığını ve artık yaşının da bu kadar beklemeye veya bekletilmeye müsait olmadığını söyleyerek konuyu açar. Konu kızın kararlı ve sert konuşmasıyla sürer. Eğer evlenmeyi düşünmüyorsa açıkça söylemesi istenir erkekten. Böylece ayrılmaları ve kızın kendi hayatını kurmaya çalışmasına izin verilmelidir. Seven kadın bu durumlarda erkeğin avutucu bir sözüyle yumuşar. Erkek hiçbir şey vaat etmediği halde, etmiş gibi olur. Kadın kısa bir süre de olsa rahatlayarak evine gider.

Bir daha kız arkadaşlar buluşulduğunda genelde kadının nasıl bunları sineye çektiğiyle ilgili ağır bir konuşmayla geçilir. Kadının karakteri sorgulanarak kadın son vuruşu yapması için gaza getirilir. Kadın erkeği sevdiği için ayrılamaz ve kadınla erkek arasındaki bu durum müzmin bir hal alır. Kadın erkeğin bu hallerine çok içerlediği için artık onunla evlilik fikri bile hoş gelmez kadına, erkekte bu kadar zorlandığı için ve nikah masasına itildiği için kışkırtılmıştır ve inatla karşı çıkma durumu baş göstermiştir.

Peki kadın nasıl sabırla bekler erkeğin ona evlenme teklif etmesini ? Bence bekleyemez. Kadının yapısı maksimum bir yıl beklemeye programlıdır. O da arada bir konuşulmak şartıyla. Ama sağlıklı bir ilişki isteyenler ya da evlilik teklifinin güzelliğini yaşamak isteyenler bence susup erkekten gelecek adımı beklemelidir. Yoksa biraz problemli günler onları beklemektedir.

Bana göre bir erkek yukarıdaki bütün taktiklere direnebilmişse, ne sizi bırakıyor ne de size evlenme teklif ediyorsa, sizin onu bırakma zamanınız gelmiş demektir. Çünkü hayatta kararlar çok önemlidir. Evlenmek isteyip istemediğinin kararını bile veremeyen erkek acaba sizin hayatınızı yönlendirebilecek midir?

Sizin de bildiğiniz gibi çok naz aşık usandırır. İyi şanslar Sibel Önal 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evlilik kız arkadaşlarının taktikleri ile olsaydı, o evlilik ne kadar sürer acaba?, esasa olan bunu iki isteyen insanın kendi kararvermeleri en iyisi..saygılarımla..

Mehmet EREN 
 14.09.2007 18:54
 

Yazınız evet çok doğru.Eğer erkekten evlenme ile ilgili en ufak bir sinyal alınmaz ise o zaman gururunu düşünüp ayrılma kararı alması gerekir.Aşkta gurur olmaz diyene de zaten katılmıyorum.Çünkü böyle bir durumda erkek istemeden evlenseler bile ne olabilir ki?Ne kadar mutlu olurlar.Bir bayan olarak daima teklifi erkekten beklerim.Seçilmek istemeyenler için şunu diyebilirimki evlenme teklifini kabul etmekte seçmek demektir.Sen onu kabul ederek zaten onu seçiyorsun.Yani karşılıklı bir seçme söz konusu.Doğanın kanunu bu.O anın güzelliğini sürprizini kaçırmak istemem.Başarılar diliyorum...

Nurdan YILMAZ 
 18.08.2006 9:25
Cevap :
Bence de kadın biraz gururlu olmalı ve gerektiği yerde karar verebilmeli. Ben zaten ilişkinin başlangıcında da kadının seçtiğine inanırım erkeği, kadındır aslında her durumda seçici. Teşekkür ederim düşüncelerinizi benimle paylaştığınız için...  18.08.2006 14:26
 

Sevgili Sibel, Neden evlenme teklifi erkekten beklenir. Adet midir yoksa bayanlar kendi tercihlerini yapamayacak kadar beceriksizmidir. Bir kere bana bir erkeğin evlenme teklif etmesi hep saçma gelmiştir. Bu kararı verecek olan kadının ta kendisidir. "Benimle evlenirmisin? Neden? Çünkü ben seni seçtim. İyi anlaşıyoruz. Üstelik seni seviyorum. İleride hayatımı seninle birlikte geçirmek istiyorum. Sende beni seviyorsun değil mi? Çocuklarımın annesi olmanı istiyorum" gibi modası geçmiş "Ben seçilmem seçerim" durumları bana çok ters. Bence bir kadın evleneceği erkeği kendi seçmeli. O karar vermeli.Bir erkeğin ona evlenme teklif etmesini beklememeli. Hatta mümkünse bunu kadınlarda sormamalı. Öte yandan bir ilişkinin tohumunda evlilik varsa zaten böyle beklemelere gerek bile kalmaz. Ne sen o soruyu beklersin, ne de karşındaki seni bekletir aylarca yada yıllarca.

Pelin KALYONCU 
 16.08.2006 15:38
Cevap :
evli misiniz diye sormak geçti aklımdan bir an :) ben zaten bu yazıda kadın evlenme teklif eder edemez bölümünden ziyade sizin tabirinizle erkeğin onu seçmesini bekleyen klasik bir grubun davranışlarını anlatmaya çalıştım. yoksa tabiyki kadın evlenme teklif eder ya da hiç teklifsiz yürür gider işler...  16.08.2006 23:47
 

Gerci kadinlarin da erkeklere evlilik teklif edebilecegi gunlere geldik artik. Ulkemizde yas ayrimciligi var. yani erkekler ve kadinlar 25 yas civarinda evlenme baskisina maruz kaliyor. Oysa cagdas hayatin sehire hayatinin getirdigi baskilar buna engel oluyor. Benim iliskilerimde, ki liseden beri toplam 5 tane ciddi iliskim olmustur, kizarkadaslarim evlilik olayina soguk baktilar. Istek hep benden gelmisti. 20li yaslarinin sonuna gelmelerine ragmen, cocuk aile vs konulari onlari hep rahatsiz ederdi. Bugun bu arkadaslarimin ikisi haric hepsi hala evli degiller. Liseden gelen erkek sinif arkadaslarimin da 30lu yaslarinda olmalarina ragmen yarisi hala bekar . Tabii burda birtakim silahlardan bahsediliyor gozyasi en kuvvetlisi ancak buna karsi da son gunlerde sahsen direnc gelistirmekteyim . Dugunler islemez. Olay kiskirtmaya varmadan kadin bir anda iliskiden cekilirse erkek ne oldugunu sasirir ve deli divane olarak sarhos dolasip kadinin kapisinda aglatilirsa o zaman durum cozulebilir.

Murat Akser 
 15.08.2006 19:56
Cevap :
Bence artık öyle ilişkiden çekilince kapılarda ağlayacak erkekler yok. Zaten öyle de olmamalı neden erkek elindekinin kıymetini kaybedince anlar ki ?  16.08.2006 11:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 42
Toplam yorum
: 138
Toplam mesaj
: 60
Ort. okunma sayısı
: 6505
Kayıt tarihi
: 07.07.06
 
 

Ben hep yazmak istedim ama hayata sıçrama tahtam beni yazılardan ve yazarak para kazanmaktan çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster