Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Aralık '12

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
2017
 

Kadın filozof

Kadın filozof
 

Hayatın birçok alanında olduğu gibi, düşünsel bir etkinlik olan felsefede de kadınların adı anılmıyor. Felsefe tarihine bir göz atarsak, Platon, Kant, Hegel gibi erkek filozofların yanında kadın filozofların adından hiç söz edilmiyor. İngiltere'de BBC' nin dinleyicileri arasında yaptığı “Dünyanın en büyük filozofu kimdir?” konulu ankette ilk yirmiye hiçbir kadın filozof girmemiştir. Bu da birçok kadın düşünürün tepkisini çekmişti. Araştırmalarımdan ve okuduklarımdan yola çıkarak kadın filozofların yaşam ve düşünceleri hakkında ufak da olsa bilgi edinebiliriz.

Hypatia, antik çağların en önemli kadın filozofudur. İskenderiyeli Hypatia (340- 415) o zamanların üniversitesi olarak kabul edilen İskenderiye’deki Museion'da felsefe, matematik ve astronomi dersleri vermiştir. Platon ve Aristotales'in tanıtılmasında dersleri etkili olmuştur. Güzel, alımlı, zeki bir kadın olmasının yanında nitelikli bir bilim insanıdır. Aritmetik alanında yazmış olduğu 13 ciltlik bir eseri vardır. Hypatia, Alman matematikçi Johannes Kepler' den önce gezegenlerin hareket ve yasalarını anlayan ve açıklamaya çalışan kişidir. Yaşadığı dönemde papazlar onu cadılıkla suçlamışlardır. Dine hizmet ettiğini sanan yobaz Hıristiyanlar tarafından kadın olduğu ve dine olan inançları Hıristiyan başpiskoposun inançlarına benzer olmadığı için pagan dersi vermesine karşı çıkmışlardır. Çünkü o dönemde akılcı verilerin belletilmesinde müsamakâr kalmak, kilise bakımından pek tehlikeli görülmüştür. Öyle ki neticede Hypatia, papazlar tarafından bir sabah evinden okuluna giderken arabası durdurulup onu zorla yakalanıp çırılçıplak soydurularak din adamları tarafından sokaklarda dolaştırıldı, saçlarından sürüklenerek bir kiliseye sokuldu, orada vücudu paramparça edilerek etleri kemiklerinde deniz kabuklarıyla ayıklandı ve kalan kısımları da ateşte yakıldı. Bu vahşetin sonunda eski Yunan’ dan kalma akılcı bilim verileri yalan sayılacak ve unutturulacaktı, ancak ne var ki “imancılık”ın “akılcılık”a kara çalmasıyla oluşan karanlık çağı bin yıllık bir sapmadan sonra tekrar Yunan kaynaklarına kavuşmasıyla gerçeklerin din kitaplarında değil, akıl verilerinde attığının anlaşılmasıyla son bulacaktı.

Özgür düşündüğü için linç edilen Hypatia kana susamışlık derecesine varan kadın düşmanlığının ilk kanlı kurbanı olmuştur. Bu yüzden adının tarihten ve hafızamızdan silinmemesi gerekiyor.

Şükran Güvenilir 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hypatia ile ilgili yarı begesel bir film izlemişti... Tarih sayısını bilemediğimiz vahşetlerle dolu. İnsan aklının yaptığı hukuk, bugün bir nebze olsun Tanrının yaptığı iddia edilen hukuktan koruyor insanoğlunu... SOn yıllarda 'müslüman' ülkelerde dini baskılar artma eyiliminde gözünüyor. Ne yazık ki durum bizde de böyle... Bakalım filmin sonu ne olacak? Kadınların 'dinci diktatörlüğe' karşı direnebilmesi felsefi gerçekler üreterek direnebilmesi çok önemli... Saygıyla...

yeşilsoğan 
 23.01.2013 12:26
Cevap :
Çok teşekkürler.Sevgiyle kalın.  02.02.2013 0:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 77
Toplam yorum
: 51
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 753
Kayıt tarihi
: 03.12.12
 
 

Bir kadın, bir anne, kırk yıllık eş... Resim yapmak, yazı ve şiir yazmak, her gün yeni şeyler..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster