Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ekim '14

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
286
 

Kadın gözleri

Kadın gözleri
 

Persian Eyes by Foad Shamsi


Dini veya politik konularda yazmayı sevmiyorum gerçekten.. İkisinin de kişiye özel olduğunu düşünüyorum. Ama artık kanıma dokunan çok fazla gündem oluyor ülkede.

11 yaşındaki kızın başını kapayarak okula gitmesi mesela özgürlük kabul ediliyor.

Birazdan okuyacağınız düşünceler, Yaklaşık bir hafta önce, “trend” veya son zamanlarda çok popüler olan bir kafede, başı kapalı ama son derece alımlı ve çekici bir kızı görmemle oluştu. Kız gerçekten o kadar güzeldi ki, gözlerimi alamadım bir müddet, baş örtüsünü çıkarsa “modern” diyebiliriz rahatlıkla.. Kızın canını sıkmadan inceledim uzaktan; çantası, saati, takıları her şeyi bilerek, aynaya bakılarak ve özenle seçilmişti.

Konu seksi bir kadın olduğu zaman ilk akla gelen her zaman dekoltesi, bacakları, poposu vs. olmuştur. Erkekler tarafından öyle kabul görmüş bu konu veya tarihten beri bu şekliyle geldiği için biz de öyle öğrenmişiz.

Ben kadının kapanmasının erkeğin en büyük cezası olduğunu düşünüyorum. Göz zevkinden mahrum kaldıkları için değil, konuşurken artık kadının gözüne bakmak zorunda kaldıkları için.  

Erkeklerin bu durumun farkında olduklarını pek sanmıyorum. Konuşurken yüzüne bakılmamasının ne kadar asap bozucu bir durum olduğunu bilmiyorlar. Mesela bir markete giriyorsun, kasadasın,  para ödeyeceksin, adam seninle konuşuyor ama göğsüne bakıyor,  taksiden iniyorsun, şoför 2 saniye baldır görecek diye senin kapıyı açmanla arka koltuğa dönüp yere bakıyor. Gün içinde bu tarz göz tacizlerine ne kadar çok maruz kaldığımızı anlatamam ve bu durumun üzerinizdeki kıyafetle gerçekten hiç mi hiç alakası yok. Göz tacizlerini cepte dursun, bana sorarsanız erkekler kadının gözlerne bakmaktan korkuyor.

Çünkü bir kadın gözleriyle yönetebilir  her şeyi;

Sinirliyse kadın, gözlerindeki ateşle yakabilir,

Göğsüne bakarken yakaladıysa seni, hiçbir şey söylemeden sadece bakışıyla yerin dibine sokabilir,

Gerçekten yüreği burkulduğu zaman merhameti gözlerindedir,

Peki bir kadının gözyaşına  kaç erkek dayanabilir?,

Kadının şehveti bakışlarında değil midir?

Kadın seksi olmak, alımlı olmak, baştan çıkarmak istedikten sonra bunu hiçbir kumaş parçası örtemez.  Sanılanın aksine, kadının kuyruğu gözlerindedir, poposunda değil.  Ne kadar kapanırsa kapansın, bakışıyla, göz süzmesiyle, kafede gördüğüm kız gibi, aynaya bakıp kendini özenle süslemesiyle kadındır.

Kadının başının kapanması taciz, ahlaksızlık vs. konuların çözümü değildir. İnsanın içindeki niyet eğitilmelidir artık. Bugün 11 yaşındaki kızların başlarını kapamasıyla erkek çocuklarına verilen mesaj şu şekilde olacaktır.

“ Sen ileride nefsine hakim olamayacaksın ve bu konuda son derece haklısın, çünkü sen o şekilde yaratıldın, bu yüzden senin sınıf arkadaşın şimdiden başını kapıyor ki sen ileride başı açık bir kadın gördüğün zaman gözün dönsün sonra gazetelerde –cinnet anıydı- diye yazsın. Bu senin en doğal hakkın”

Erkeğin yaratılışı olduğu gibi kadının da bir yaratılışı vardır. O da; istediği zaman bir erkeği vezir veya rezil edebiliyor olmasıdır. Bugün, artık, kadını kumaşla kapatarak en fazla moda yaratılabilir, yaratılışını kötüye kullanmak istedikten sonra insan ona engel hiçbir şey olmayacaktır.

Bugün o yüzden çocuklara iyi niyetli olmak öğretilmelidir. Bugün erkeklere kadının yüzüne bakarak konuşmayı öğretmek, ana, bacı, kardeş kavramları dışında kadının da insan ve birey olduğunu öğretmek önemlidir. Çünkü günümüzde din kültürünü çok iyi öğrenmiş ama ahlak bilgisinden nasibini alamamış bir dünya insan vardır.

Not: Bakkal ve taksi benzetmeleri sadece örnektir. Kişiye veya kuruma karşı değildir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 33
Toplam yorum
: 35
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 714
Kayıt tarihi
: 06.06.07
 
 

Seyahat etmek, gezmek, fotoğraf çekmek, okumak ve yazmak en sevdiklerim..O yüzden bu blogu kurdum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster