Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Kasım '07

 
Kategori
Gelenekler
Okunma Sayısı
6665
 

Kadın hakları ve töre cinayetleri

Kadın hakları ve töre cinayetleri
 

Kadınlar ekmeğimizin hamuru, bahçemizin çamuru, vatanımızın harcıdır. Kadın bazen ana bazen bacı, bazen kız evladı olarak karşımıza çıkar. Kadını ve töre cinayetlerini ele alırken olaya sadece kadın hakları boyutunda bakmak yerine insan hakkının ihlali olarak yaklaşmalıyız. Olayı sadece güneydoğuda birkaç kadının öldürülmesine indirgersek gerçek manada hakkı ihlal edilen kadını geri plana itmiş oluruz.

İnsan olarak, kadın olarak, ana olarak hep sorunları oldu ve de olacak. Bu toprağın annaları Anadolu kadını olarak hep vakur içerisinde sorunlarını çözmüştür.. Öyle de çözüm arayacağız. Özgürlük adı altında köle olmayacağız.

Tarihin tozlu rafları arasında ki dosyaları indirip geçmişten günümüze bir yolculuk yapacağız.

Tarihte Kadın Hakları İhlali
* Bir zamanlar krallar ölünce kadınları ile gömüldüler

• İngiltere'de XI. asra kadar kocalar karılarını satabilirdi

• İngiltere'de kadın "murdar" bir varlık sayıldığı için İncil'e el süremiyordu. Kadınlar İncil'i okuma hakkına Hanry devrinde (1509-1547) sahip olmuşlardır.
• Yahudi erkekler Kadın olmadıkları için her gün dua etmişlerdir
• Hıristiyanlar; kadına şeytan gözüyle bakmışlardır
• Budizm'in kurucusu Buda; ilk başlarda kadınları dinine kabul etmemiştir
• Roma hukuku kadını ergin kabul etmiyordu. Onu noksan akıllı sayıyordu
• Cahiliye Araplarının kız çocuklarını diri diri gömmüşlerdir.
• Batı sömürge ülkelerinden topladığı kadınları asırlarca hizmetçi olarak kullanmıştır

Görülüğü gibi tarih kadınlar için bir gözyaşı olmaktan öteye gidememiş. Erkek egemenliğinin hâkim olduğu bu dünyada kadınlar hep ikinci plana itilmiş. Kız çocukları utanılacak varlık olarak değerlendirilmiş.

Çoğunuz Bilirsiniz Hz Ömer Müslüman olmadan önce kızının elinden tutmuş, dayıya gidiyoruz diye çölde öz kızını kumlara gömüştür Aynı Ömer ki İslam’la tanıştıktan sonra adaleti ile nam salmış, karıncayı incitemez hale gelmiştir.

Onu Katil baba rolünden adaletin timsali haline getiren sırrı keşfedersek, insan hakkını, kadın haklarını anlama şansına sahip oluruz.

Dün gözyaşı içinde yaşayan kadının bugünkü durumu dünden iyi değildir. İsterseniz bu gün ki sorunlarımıza bir göz atalım.

Bakın dünya coğrafyasına. Filistin de ağlayan kadınlar. Irakta Ergenlik çağına girmemiş kızların ırzına geçiliyor. Bu caniler mi verecek kadına özgürlüğü.
HAYIR

Bosnada yüzlerce kadına tecavüz edilirken dünya seyretti.

Bosnalı bir kadın tecavüze uğradığında “ sesimi neden duymuyorsun Allah’ım YOK MUSUN YOKSA” diye feryat ettiğinde dünya gözlerini kapadı.

Bosnada yapılan soykırıma, tecavüze seyirci kalan dünyanın en yüksek mahkemesi Lahey adalet mahkemesin’de Bosna da soykırım davasına gülünç bir kara verdi.

“SOYKIRIM OLMUŞTUR AMA BUNU SIRPLAR YAPMAMIŞ, SADECE OLMASINA SEYİRCİ KALMIŞLARDIR.”

Zalimlerden ve onları destekleyenlerden mi kadınlara hak bekleyeceğiz.
HAYIR

Ticari meta olarak kullanılıyorlar

Bugün dünya kadını özgürleştirme yalanları ile köleleştirme peşindedir. Açın tv lerinizi alakalı, alakasız her reklâmda kadın var. Ticaret canavarları kadının etinden sütünden dersinden yararlanıyor.

Cahiliye döneminde kız çocuklarını diri diri toprağa gömenleri kınarken 12 yaşında kızları, güzellik yarışmaları, biri bizi gözetliyor yarışmaları, dans yarışmaları ile televolelere meze yapan kim.

Ülkemizde erkeklerin iktidarı için kadınlar başlarını örtüyor diye, en insani haklarından mahrum ediyorlar. Haydi kızlar okula kampanyası başlatırken okula giden kızları ağlatıyorlar üniversite kapılarında.

Çalıştığı işlerden atıyorlar. Mahkemelerimiz başı kapalı öğretmeni öğrencilere kötü örnek oluyor diye karar veriyor.

Öyle duruma geldik ki başını açmayanları hastanelere almıyorlar.

Ve bunlar yaşanırken hiçbir şey yokmuş gibi susanlar, 8 mart gelince kadın haklarından bahsetmeleri insan gülünç geliyor.

Buradan sesleniyorum. Ey erkekler iktidar kavgası için kadının örtünme hakkını çiğnemeyin.çiğnemeyin

Nerede seçilme hakkı

Erkek gibi kadının da seçme ve seçilme hakkı var diyorlar. Meclise bakın kaç kadın milletvekili var. En çok kadın hakları savunanlar en çok erkek milletvekili ile meclisteler. Biz ulu önder Atatürk’ün kadınlara verdiği Seçilme hakkını kullanmalarını istiyoruz. Neredesiniz ey partiler.

Aile içi şiddet görüyorlar

İçinizde erkeklerden dayak yemeyen, hakarete uğramayan kaç kadın var. Kadını hizmetçi gören bir zihniyet içerisindeyiz. Kadına uygulanan şiddeti en cahilinden en okumuşu yapıyor. Kadına yapılan şiddeti hakaretleri en feministinden en dindarına kadar erkekler yapıyorlar.
Kadının emanet olduğunu unutanlar. Emanete ihanet ederseniz vebalini ödeyemezsiniz.

Kadınlar Törelere kurban gidiyorlar

Son dönemlerde moda oldu. Kadınlar Törelere kurban gidiyor. Herkesin dilinde dolaşıyor. Gazetelere haber yapılıyor. Kitaplar yazılıyor. Klipler çekiliyor. Kadın programlarında bu olaylar tartışıla tartışıla iliğine kadar sömürülüyor. Bir Allahın kulu kalkıp burada ne oluyor diye gelip araştırmıyor. Devletin mezun bir yığın işsiz Sosyoloğu, Psikoloğu, var. Medyanın kelli felli köşe yazarları plazalarınızdan çıkın.
Bakın neler oluyor diye.

Bunu yapmak zor
Çözüm bulmak zor

Kolay olanı cinayetleri, Töreye, onunda ötesine İslamiyet’e bağlayıp kenara çekiliyorlar. Hangi ayet hangi hadis kadın öldürün diyor.

Sorun ne töre, ne din. Sorun cehalet.

Sorun geçmişin ilkeleri ile bugünün ilkeleri farklı olması. Medyamız sayesinde analarının dizi dibinde büyüyen kızlar dizlerin pembe dünyasında büyüdü. Değerler alt üst edildi. Gelenek ve günümüz yoz medeniyeti arasında kalan genç kızlar düştükleri ikilemden kurtulamıyorlar. Halkın namus, şeref, onur kabul ettiği değerler yazılı ve görsel medya tarafından reyting ve tiraj uğruna bilinçli yada bilinçsiz ayaklar altında çiğniyor.

Ey ötekiler suçlu ararsanız aynaya bakın.

ÇÖZÜM

Tarihin kadına hep göz yaşını reva gördüğünü söyledik. Bu gözyaşı, kadının insanca yaşamı, kendi kimliğini bulması İslam’la olmuştur. Bu bağlamda İslam dinin kadına bakışını ortaya koymak gerek.

* Erkeklerin kadınlar üzerinde hakları olduğu gibi, kadınların da erkekler üzerinde hakları vardır. Bakara, 228

* VEDA HUTBESİ
Ey Nâs! Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu konuda Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları Allah'ın emâneti olarak aldınız. Onların nâmus ve ismetlerini Allah adına söz vererek helâl edindiniz. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, onların da sizin üzerinizde hakları vardır. Sizin kadınlar üzerindeki haklarınız, âile nâmusu ve şerefinizi kimseye çiğnetmemeleridir. Eğer onlar sizden izinsiz râzı olmadığnız kimseleri âile yuvanıza alırlarsa, onları hafifçe dövüp korkutabilirsiniz. Kadınların sizin üzerinizdeki hakları ise, örfe göre her türlü (meşru ihtiyaçlarını), yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir.

* Sizlere içinizden huzura kavuşacağınız eşler yaratıp, aranızda muhabbet ve rahmet var etmesi O'nun ayetlerindendir. Bunda düşünen akıl sahipleri için nice ibretli dersler vardır.” (Rum, 21)

* Kadınların haklarını yerine getirme husûsunda Allâh’tan korkunuz! Zîrâ siz onları Allâh’ın bir emâneti olarak aldınız
hadis

Bunlar gibi daha çok ayet ve hadis sıralayabiliriz. Allah kadını önce insan olarak yaratmıştır.

Kadın İnsandır
Kadın haklarından bahsetmek bile kadını ikici sınıf olarak değerlendirmenin bir başka adıdır. Kadın önce insandır. Ve her insan gibi haklara sahip olmalıdır. Kadına yapılan bu cinsel ayrım insanlık adına utanç vericidir.

Kadın Annedir
Dünyanın aksine Kadın Annedir. Peygamberimiz sorulduğunda Önce Anne demiştir. Cennet Annelerin ayağı altındadır. Kadın ailenin temelidir. Aile devletin temelidir. Kadının değerlerinden uzaklaştırılması, Aile kurumunun zayıflatılması. Devletlerinde sonunu getirecektir.

Kadın Eştir
Kadını bireyseleştirmek, feminizmin körü körüne kadın hakkı istismarını önlemek gerekir. Kadın Feministler gibi Ne erkeğin önünde, geri kalmış toplumlarda olduğu gibi nede arkasında olacaktır.
Kadın erkek omuz omuza verecektir

Kadının, bir insan, bir anne ve bir eş olduğu gerçeğinden yola çıkarsak kadın hak ihlalleri özelliklede töre cinayetlerinin çözümüne bir adım daha yaklaşırız. Olaylara batılı jekoben anlayışla yukardan bakmak yerine halkın içerine girmeli sorunun kaynağına inmeliyiz. Özelikle medya tarafından toplumun gelenek ve kültür genleri ile oynanmasına müsaade etmemeliyiz. Ülkemizde kadının ve erkeğin eğitimine dikkat etmeliyiz. Eğitimi değerlerden uzaklaşma yerine değerlerle uzlaşma yolunu denemeliyiz. Olayı kadın istismarcılığı yapan sözde kadın hakları savunucularının elinden kurtarmalıyız. Özelikle kulaktan dolma dini bilgilerin yerine gerçek İslamiyet’i öğretmeli “ bir insanı öldürmenin bütün insanlığı öldürmek “ kadar sorumluluk yüklediğini insanlara aktarmalıyız.

Kadın haklarının ihlalini ve töre cinayetlerini insan hakları içerisinde değerlendirmeliyiz. Bu konuları insan hak ihlalleri dışına taşıdığımız zaman gerçek çözüme ulaşmamız güç olacaktır. Son olarak şunu belirtmeden geçmek doğru olmaz.

TÜRK KADINLARI ERKEKLERİN KENDİLERİNE LÜTFETTİĞİ ADI ÖZGÜRLÜK OLAN YALANLARI DİNLEMEK İSTEMİYOR.
KANUNLARIN ÖNGÖRDÜĞÜ
VE YARATICININ
KADINA VERDİĞİ HAKLARI
İSTİYOR

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 65
Toplam yorum
: 68
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 3227
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

Çeşitli dergi ve gazetelerde, gezi, deneme, öykü, şiir yazan bir yazar. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster