Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Aralık '11

 
Kategori
Cinsel Sağlık
Okunma Sayısı
1468
 

Kadın İç Genital Organları

Kadın iç genital (üreme) organları şunlardır:

1) Yumurtalıklar (ovaryum)

2) Tüpler (Fallop tüpleri)

3) Rahim (uterus, döl yatağı)

4) Vajina.

İŞLEVİ: Kadında cinsel yaşamın üreme dönemi ortalama 9-10 yaşlarında adet döngüsü ile başlar. Adetler 28-30 günlük periyotlar halinde devam eder ve 45-55 yaş civarında seyrekleşmeye başlayarak menopoz'da sonlanır. Biter. Her adet döneminde ortalama bir yumurta döllenmek için üretilir. Çiftleşme olur da erkek tohumu ile (sperm) karşılaşırsa döllenme gerçekleşir ve rahime yuvalanır. Yaklaşık 28 gebelik haftası sonra da doğum olur.

OVARYUMLAR (Yumurtalıklar) Hafifçe yassı, 2.5-5 santim boyunda, 1.5-3 santim eninde, 0.6-1.5 santim kalınlığında badem şeklinde bir çift olan ovaryumlar, uterus'un iki yanında leğen (pelvis) boşluğunun yan duvarlarına yakın olarak yerleşiktirler.
TÜPLER (Fallop tüpleri) Bir ucu rahim'e diğer ucu periton boşluğuna açılan, ortalama 12 santim uzunluğunda, sağlı sollu olmak üzere iki adettir. Her ay yumurtalıklarda oluşan yumurtanın alınıp burada yani tüplerde döllendikten sonra rahim'e getirilmesini sağlarlar.

RAHİM (Uterus, dölyatağı) Leğen boşluğunun (pelvis) ortasında yerleşik, kalın kas duvarlı, armut biçimli bir organdır. Anatomik (yapısal) olarak üç bölgeye ayrılır.

* Korpus: Gövde

* Fundus: Taban

* Serviks: Rahim boynu.
Rahim'in en önemli işlevi döllenmiş yumurtanın iç zarına yerleşmesinden sonra gebelik mahsülünün (embriyo) büyümesi için gerekli ortamı sağlamaktır.

Serviks: Uterus'un daralan en alt kısmıdır. Üst kısmında uterusun lümeni, alt kısmında vajina bulunur.

VAJİNA: 8-9 santim uzunluğunda, kastan yapılı, boru şeklinde bir organdır. Serviks'ten vestibul'a kadar uzanır. Vestibul vajina girişidir. (Vajina Kadında dış genital organlar bölümünde de ayrıyeten anlatılmıştır).  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Atanur Bey,Ben bu yazınıza yorum yapmayayım, ancak bu konunun da çıkaracağınız kitabın içine girecek konulardan biri olabileceğini söyleyebilirim, malumunuz, amedüs momentum önemlidir.

Ali Emir KARAALİ 
 10.12.2011 14:24
Cevap :
Ali emir Bey çok teşekkür ederim. dostluğumuz, arkadaşlığımız inşallah hep böyle sıcak ve baki olur. Sizi Allah söyletiyor galibe sonunda beni kitap sahibi edeceksiniz! Sağ olun.Madem öyle siz de hangi konuları okumak istersiniz, istiyorsunuz bana yazın, rica ediyorum. Şen ve esen kalın. Kendinize iyi bakın.  11.12.2011 10:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 453
Toplam yorum
: 3013
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 282
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster