Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Şubat '13

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
1409
 

Kadın ilişkileri

Kadın ilişkileri
 

Kadınların hayatları boyunca mutlaka çok iyi, çok sağlam kadın dostları da olmuştur, dost gibi gözüküp arkasından dolap çeviren, ayağına çelme takmak isteyenleri de… Hepimizin hikayesinde vardır böyle tecrübeler… Her insanın, ama özellikle kimi kadınların içinde  çokça var olan rekabet, kıskançlık duyguları ,her zaman bir adım önde olma isteği dünya kuruldu kurulalı var. Bu ego düşkünü ve mutsuz kadınlar; çevrelerinde kendilerinden daha üstün, daha güzel,daha yetenekli ve en kötüsü de  mutlu ve kendine güvenli  gördükleri her kadını kurt gibi kemiriyorlar.Bunu da sinsice, gizliden gizliye yapıyorlar. Kadın kadının kurdudur sözü de bundan herhalde!

Elbette ki bu durumun altında yatan sosyolojik, psikolojik pek çok neden var.

Her kadının içine  doğduğu aile, etkileşimde bulunduğu kadın ve erkekler, başına gelen ya da tanık olduğu olaylar, kadının hemcinslerine yaklaşımını belirliyor. Kadınlar erkeklerin egemen olduğu ve onlar tarafından seçilmenin, beğenilmenin önemli olduğunun vurgulandığı bir dünyaya gözlerini açıyorlar. Zaman içinde fiziksel özelliklerini, zihinsel yeteneklerini ve sezgilerini kullanarak,hemcinsleri arasından sıyrılıp,erkekleri etkilemenin ve onların dünyasında var olabilmenin savaşını veriyorlar.

Bir kadın, hem karşı cinsle, hem de hemcinsiyle olan iktidar savaşını erkek üzerinden kurguladı mı, bir başka kadının kendisinden daha güzel, daha başarılı, daha bilgili, daha zeki olmasından ve dolayısıyla erkekler üzerinde daha etkili ve güçlü görünmesinden rahatsızlık duyuyor.

Bu tip  kadınların birbirlerini en çok taciz ettikleri ortamların başında iş ortamı geliyor.İş dünyasında birbirlerinin destekçisi değil,aksine köstekçisi oluyorlar! İş dünyasının elbette ki kendine göre rekabet kuralları var. Ancak rekabet, mesleki başarı ve yetenekler konusunda olamadığında,  işyerinde daha başarılı ya da daha çok göz önünde olan kadının kıskanç hemcinsleri tarafından kuyusu kazılmaya çalışılıyor.Bu sebeple kadın yöneticiler her zaman sayı olarak hem daha az, hem de daha zorlayıcı deneyimlerden geçiyorlar.

Sosyal yaşamda da farklı değil! Bir kadın bekârsa ya da dul kalmışsa önce evli kadın arkadaşları tarafından aforoz ediliyor. Evli ama güvensiz kadınlar, bekar ya da dul olan kadın arkadaşlarını eşleri için potansiyel bir tehlike olarak algılayabiliyorlar.Bu kadınların özel yaşamları daha çok yakın takibe alınıyor ve haklarında olur olmaz yakıştırmalar daha çok yapılıyor.Kadının kişiliği,değer yargıları yok sayılıyor. Evli erkekler, bekar kadınlar tarafından neden daha çok tercih ediliyor dersiniz?  Bir başka kadını alt etme, diğer kadından daha çok tercih edilme duygusu bu kişilikteki kadınlara ayrı bir haz veriyor da ondan…

Evlilik yaşamı da böyle yetişen kadınlar için bir rekabet ortamıdır. Üstün hissetmek, erkeğe hâkim olmak, egemen olmak adına açıktan ya da gizliden bir güç savaşı yaşar ailenin diğer kadın üyeleriyle…   Kayınvalide-gelin, görümce-gelin, eltiler arasında çıkan çatışmaların altında da daha çok bu kıskançlık ve çekememezlik sorunu yatar.

Sürekli kıskançlık duyan ve çekememezlik duygusunu yoğun yaşayan bu kadınlar  iç huzurdan ve öz saygıdan yoksun insanlardır. . Kendisiyle barışık olmadığı, yetersizlik duygusu yaşadığı için  her ortamda  bir başka kadının ayağına takoz koymaktan, eteğini çekmekten haz alırlar.

Bu duygular cehaletten beslenir ve düşük benlik algısından kaynaklanır. Böyle insanlar yalnız başkalarının değil,kendi kendilerinin de kurdudur aynı zamanda.En çok da kendilerine zarar verirler. Bu durum her kadına mahsus değil elbette…Ya da sadece kadınlar böyledir,erkekler değildir diyemeyiz!

Ancak erkeklerde, kadınlar kadar yoğun ve entrikalarla dolu değil bana göre…En azından daha mertçe! Daha göstere göstere!

Herkesin ama özellikle de kadınların arkadaş seçerken; dost olurken, çok daha seçici ve gözlemci davranmalarını önemserim.

Akıllı bir kadının, akıllı hemcinsleri olmalı çevresinde! Çok olmasına gerek yok, hayatınız boyunca böyle birkaç dost edinebilmişseniz şanslısınız. Başkalarıyla ilişkilerinde de dengeli,özgüveni olan,dürüst ve mutlu kadınlardan “kurt” olmaz.

Hem çevrenize,hem de içinize bakın.Varsa böyle “ kurtlar” kurtulmaya çalışın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öneriniz üzerine bu blogunuzu okudum. Son yorumladığım blogdan çok daha gerçekçi buldum. Sorun ne biliyor musunuz? Sorun aslında tüm insanlığın sorunu. Eğer kadınlar erkeklerden daha güçlü fiziki yapıya sahip olsalardı emin olun onlar erkeklere şiddet uygularlardı. Kadın erkek ilişkileri ve sorunları maalesef gerçekçi bir şekilde analiz edilemiyor ve dolayısıyla da var olan sorunlar çözülemiyor. Çözümü boş verin üzerinde analitik bir tartışma bile yapılamıyor. Ben tüm iş hayatım boyunca tekstil sektöründe çalıştım dolayısıyla da kadınların çok olduğu bir ortamda yöneticilik yapma şansına sahip oldum. Bana inanır mısınız bilemem ama ben kadınların astlarına kesinlikle daha çok eziyet çektirdiklerini defalarca yaşadım. İnanın bana erkekler evet şiddete meyillidir ama genelde kadınlardan çok daha akıllı, dürüst, samimi, vicdanlı ve merhametlidirler. İşin kötüsü, erkekler giderek daha medenileşirken, kadınlar giderek daha yabanileşiyorlar. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 24.12.2016 18:49
Cevap :
Hem bu bloğa hem de son bloğum ( Olmayan oğluma ) yazdığınız yorumlardaki ifadeleriniz sizin cinsiyet ayrımcılığı ve biraz da genellemeler üzerinden gittiğinizi düşündürdü bana. Şiddete meyil - gerek fiziksel gerekse psikolojik - kendine saygısı olan ve güveni olan, akıllı ve duygusal anlamda güçlü ne erkeğin ne de kadının davranış biçimidir. Kendi cinsinden ya da karşı cinsten birini ezmeyi düşünmek, değersizleştirmek ancak kendi ile ilgili değersizlik duygusunu yoğun yaşayan kadın ve erkeklere özgüdür. Bu blogda altını çizdiğim üzere altında pek çok etmen vardır. Normal ve sağlıklı bireyler, hemcinsleri ve karşı cinslerinde sevgi ve saygıya önem verir, bunu kurabilecek ve devam ettirecek insanları seçerler. Akıl, dürüstlük, samimiyet, sevgi ve saygı, cinslerin yalnızca birine özgü değil, kadın ya da erkek olsun, tamamen gelişmiş, olgunlaşabilmiş bireye özgüdür. İlginize teşekkür ve selamlarımla...  25.12.2016 11:00
 

...ve bazen de bir kadının başka bir kadını daha çok kıskanması için tek bir sebep yeterlidir, 'kendi görüntüsünden emin olmadıklarında, hemcinslerini daha çok kıskanırlar'. Elinize sağlık. Selamlar...

Yağız 
 20.02.2013 18:26
 

Çok doğru ve çok güzel bir yazı. Böyle zaman zaman okumak istiyorum. :) çok teşekkür ederim.

DuyguCan 
 20.02.2013 18:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 111
Toplam yorum
: 468
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 783
Kayıt tarihi
: 18.11.12
 
 

1967 yılında İstanbul'da doğdum.Hacettepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinden 1988 yılınd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster