Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün

http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

07 Ağustos '08

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
987
 

Kadın kaçırma

Kadın kaçırma
 

Kadını kaçıran adam


Kadın kaçırma'ya var mısınız? Ya da hiç kadın kaçırdınız mı?

İyisi mi bu konunun altında buluşan hanımefendileri kaçırmadan evvel hemen ''efsaneye göre'' diyeyim ve ''kadın kaçırmayla'' ilgili okuduklarımı ve öğrendiklerimi yazmaya çalışayım efendim.. Sizler de Tarihteki ''kadın kaçırma'' olaylarını bir de benden (okumuş) dinlemiş olursunuz..

Yazıya kullandığım (resim) eserde de görüldüğü gibi, kadın kaçırma teması rastgele kullanılmamış.. Yaşanılan bütün hayatlarda olduğu gibi, bunun da çok etkileyici bir hikayesi varmış. Herodotos o dönemde ''kadın kaçırma'' alışkanlığının Fenikelilerce başlatıldığını vurgulamış ve bunu da pers kaynaklarına dayanarak yazmış.

Fenikeliler Kızıl Deniz'de Herodotos'un ''denizimiz'' dediği Akdeniz'e çıkınca deniz taşımacılığına iyiden iyiye ağırlık vermişler, Mısır ve Asur mallarını Yunan kıyılarına getirmişler. İşte burada çok önemli bir olay yaşanmış..

Fenikeliler o dönemin en güçlü sitesi olan Argos'da mallarını beş altı günde satıp hemen hemen bitirdiklerinde Argos kralı İnakhos'un kızı İo arkadaşlarıyla kıyıya gelmişler ve geminin yanında alışveriş yapmaya başlamışlar.. Tam o sırada Fenikeliler kızların etrafını sarmışlar.. İo ve birkaç arkadaşını yakaladıkları gibi gemiye atıp, Mısır'a kaçırmışlar.. Yıllar sonra Yunanlılar da Fenike'ye giderler ve Tir'de kralının kızını kaçırırlar ve böylece iki toplum ödeşmiş olur..

Yunanlılar bununla yetinmeyip, Kolkhis kralı bir kahramanı Yunanistan'a göndermiş ve kızının verilmesini istemiş.. Yunanlılar bu isteği olumlu karşılamamışlar.. Gelen elçiye İo'nun kaçırılışını hatırlatıp olayı anlatmışlar.

Daha sonraki kuşaktan biri olarak, Truva kralı Priamos'un oğlu Paris olanları öğrendiğinde Yunanistan'dan bir kadın kaçırmak istemiş ve Helene'yi kaçırmış. Yunanlılar'da Helene'nin geri verilmesini isteyince karşı tarafta onlara Medeia'yı hatırlatmış..

Herodotos bütün bu bilgileri Perslerden aldığını sık sık bildirmiş ve olayları şöyle yorumlamış: ''bir kadını kaçırmak haksızlıktır ama bunun intikamını almaya kalkmak çılgınlıktır, ayrıca kadın istemedikçe erkek onu kaçıramaz.''

Daha sonra Yunanlılar kaçırılan bir kadın için, büyük bir sefer düzenleyerek Asya'ya geçmişler ve ardından da Priamos'un egemenliğine son vermişler. Persler'de bunun üzerine Yunanlılara düşman olmuşlar. Herodotos Truva savaşını da zaten bu efsaneye dayanarak anlatmış.

Bir gün Zeus'un oğlu Paris'i hakem tutmuşlar.. Paris'de Aphrodite'yi seçmiş.. Çünkü; Aphrodite ona dünyanın en güzel kadını olan Helene'nin sözünü vermiş.

Paris, Menelaos'un karısı Helene'yi kaçırdıktan sonra, Truva'ya kardeşi Agamemnon komutasında bir ordu göndermiş.. Mykenai kralı Agamemnon'un Truva kuşatması on yıl sürmesinin yanında çok zorlu geçmesiyle de bilinmiş.

Kısa bir bilgi daha: Priamos'un oğlu Hektor'da bu savaşta öldürülmüş.. Ayrıca topuğundan yaralanan Akhilleus'da yine bu savaşta yaşamını yitirmiş.

Akhilleus'un bir özelliği: yaralanma tehlikesine karşı annesi onu daha bebekken topuğundan tutup Styks ırmağında yıkamış.

Savaş Odysseus'un bir hilesiyle, (hepimizin sonradan öğrendiği gibi) içinde asker bulunan tahta atın Truva'ya sokulmasıyla kazanılmış.

İo'nun kaçırılışına gelince!

Herodotos'a göre, o konuda Fenikeliler Persler gibi düşünmemişler:

İo geminin patronu olan Argos'la fazla samimi olmuş ve bu yakınlaşmadan gebe kaldığını da öğrenince ailesinden çok utanmış ve kendi arzusuyla gemiye bindiği söylenir olmuş..

Biz onların yalancısı olabiliriz ama Sayın Afşar Timuçin'in doğrucusuyuz.. Neden mi efendim? Kaynağımız: Düşünce Tarihi ve Afşar Timuçin.

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim..

''Melekler yüreğinizden öpsün''

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Paris Efendi yapmış demek böyle şeyler. Halbuki ben onu kendi halinde bir çoban bilirdim. Hatta Zeus "güzeller içinde bir seni seçtim" dememek ve bir kadın kavgasına karışmamak için sümsük oğlan Paris'i görevlendirmiş, elmayı vermek için. O da gidip en şabalak güzeli, Afrodit'i seçmiş. Her neyse bir de hani "Saraydan Kız Kaçırma" mız vardır. Demek o beste, oradan geliyor. Konu operadan açılmışken geçenlerde bir orduevinde yapılan düğüne gittik. Kapıdaki görevli asker "hangi düğüne geldiniz efendim?" dedi. Biz de "Figaro'nun Düğünü'ne" deyip gülüştük. Çocuk listede Figaro'nun düğününü aradı biliyor musun? Güzel bilgilerdi teşekkürler. Neşemizi kaçırmasınlar yeter:)

vakayinüvis 
 13.08.2008 20:36
Cevap :
Sevgili Gülname, gerçekten büyük kadınsınız. Sizi yazılarınızdan biliyor ve seviyorum efendim.. Sizin yanınızda bizim bilgilendirmemizin lafı olamaz ama o gün kadın kaçırma konusunu okuyor ve kendim bilgileniyordum. Sonra da bunu ''üleştim'' :) Dost selamlar yolluyorum olduğunuz yerlere.. Teşekkür ederim..  13.08.2008 23:07
 

Ben sizin Nobel ödülü alacaginiza eminim. Edebiyyatimiza da bu yaziyla yapmis oldugunuz devasa katkidan dolayi sizi kutluyor ve milletce minnettarliklarimizi bildiriyoruz. Umariz sizde cok büyük pazarlamacimiz, pardon Nobelli Satarimiz, cok afedersiniz dilim yine sürctü toparlayacagim efendim simdi. Nobelli Anti Türk kazarimiz Orhan Yamuk gibi büyük Türk düsünürleri arasinda yerinizi alacaksiniz. Tabi Mehmet Alttayalan Beyler den sonra.... Saygilar.

Barbaros OGUZ TÜRK 
 12.08.2008 4:04
Cevap :
Sayın Barbaros Oğuz Türk! İlk önce değer verip yorumladığınız için teşekkür ederim.. Her zaman her fikre ve görüşe saygı duymayı öğrenmeye çalıştığımı bilmenizi isterim.. Siz nasıl bir eleştirel gözle bakıp yorumladınız ki beni henüz daha emekleyen kalemimi adı ''Nobel'' olan ve benim hiç değer vermediğim bir ödüle layık görmüşsünüz.. Eğer Allah birgün nasip eder de ''Nobel'' alırsam ki siz buna çok sevineceksiniz yorumunuzdan onu anlıyorum.. Biliniz ki ben ''O'' NOBEL'i son Nobel'e nasıl cevap verilmesini arzulamışsam aynı fikir ve düşüncemle de büyük gurur duyduğum Türk'lüğümle ve bir ''TÜRK KADINI'' olarak o Nobel'i geri iade ederim.. Ne elime alır ne de ülkemden içeri sokardım efendim.. Neden mi bunları yazdım? Bilmem! Belki de bilmek istediniz! Saygılarımla..  13.08.2008 13:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1989
Toplam yorum
: 5393
Toplam mesaj
: 722
Ort. okunma sayısı
: 4972
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

Gazeteci - Yazar (NLP Uzmanı - İlişki ve Yaşam Koçu) Yaşarken dünyayı dolaşmayı, topraktan güneşe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster