Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Şubat '20

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
32
 

KADIN KAHRAMANLARIMIZ

KURTULUŞ SAVAŞINDA KADIN KAHRAMANLARIMIZ

Ülkemiz ve tarihimiz için çok önemli bir dönüm noktasıdır Kuruluş savaşı.  Genç yaşlı kadın erkek topyekün bu mücadelenin içinde seve seve yer almıştır.  Bu ölüm kalım mücadelesinde her alanda olduğu gibi kadınlarımızın da rolü büyüktür.  Osmaniyeli Rahmiye ananın ölürsem şehit kalırsam gaziyim sözleri milli mücadelede Türk kadınlarının ruhunu yansıtmıştır.  

  • HALİDE EDİP ADIVAR ( 1884-1964)

Yazar, siyasetçi, hatip, öğretmen..

Milli mücadelenin simge isimlerindendir.

Gazetecilik ve basın dünyasının önde gelen isimlerinden olan Halide Edip Adıvar Anadolu Ajansının kurulma aşamasında büyük rol oynamıştır

15 Mayıs 1919 günü İzmir in Yunanlılarca işgali üzerine İstanbul da bir çok miting düzenleniyordu. İyi bir hatip olan Halide Edip 19 mayıs 1919 günü ilk açık hava mitingi olan Fatih mitinginde kürsüye çıkan ilk konuşmacıydı. Attığı nutuk büyük iz bıraktı, Sultanahmet mitingi de çok etkiliydi.

Sakarya savaşı sırasında onbaşı oldu

Vurun Kahpeye, Türk ün Ateşle İmtihanı, Ateşten Gömlek, Kalp Ağrısı, Zeyno nun Oğlu eserlerinde Kurtuluş savaşının çeşitli yönlerini gerçekçi bir biçimde dile getirdi.

 

  • NEZAHAT ONBAŞI ( NEZAHAT BAYSEL )

Henüz 12 yaşındayken onbaşı rütbesi almıştır.  

Annesinin ölümü üzerine babası ile birlikte Çanakkale ye gitti harp meydanlarında yetişti.  Sakarya, Gediz, İnönü gibi birçok savaşı katıldı.

Hizmetlerinden ötürü şükran belgesi almıştır.

İstiklal madalyasıyla ödüllendirilmesi önerilen ilk Türk vatandaşıdır.

  • ERZURUMLU KARA FATMA (FATMA SEHER ERDEN)

1888 yılında Erzurum da dünyaya geldi.

Balkan savaşına katılmıştır.

Sivas Kongresi nde bulunan Mustafa Kemal paşa ile görüşüp görev aldı. Mustafa Kemal in verdiği sanla Kara Fatma olarak anıldı.

300 kişilik birliği ile BAŞKOMUTANLIK MEYDAN MUHAREBESİNDE Mehmetçik ile birlikte düşmanı yurttan çıkarma yolunda destanlar yazdırdı.

Çavuşluk rütbesinden sonra Ankara ya davet edilerek bir atış yarışmasında birinci gelerek teğmen rütbesi kazanmıştır. 

Üsteğmen olarak emekli olmuştur.

  • ŞERİFE BACI

Kastamonu daki cephelerin Ankara ya götürülmesinde verdiği mücadele sonucunda 1921 yılının aralık ayında ağır şartlar nedeniyle 21 yaşındayken hayatın kaybetti. 

Şerife bacı üzerindekileri çocuğuna ve cephanelere örterek donarak ölmüştür.

  • HALİME ÇAVUŞ   (HALİME KOCABIYIK )

Ailesinin izin vermemesine rağmen saçlarını kazıtıp erkek gibi giyinen Halime çavuş İnebolu dan Ankara ve Sakarya ya cephane taşıyan yardım kolunda görev aldı

Kurtuluş savaşı sonunda Mustafa Kemal tarafından Ankara ya çağırılan Halime çavuş düzenlenen bir törenle çavuş rütbesi aldı. İstiklal madalyası kazandı ve unvanı gazi idi.

  • TAYYAR  RAHMİYE

Osmaniye doğumludur.

Yaşadığı bölge düşman işgaline uğradığında milli kuvvetlere katıldı. Başlıca görevi keşif ve cephe gerisinde kundakçılık yapmaktı.

Osmaniye yakınlarındaki demiryolu tünelini patlatarak düşmanın ikmalini büyük sekteye uğrattı.  Siperlerden çıkıp düşman hattında esir düşen askerleri sırtında kendi bölgesine getirmesiyle uçan anlamında TAYYAR lakabını aldı.

  • KILAVUZ HATİCE

Milli kuvvetlerin  8 Mayıs 1920 tarihinde Pozantı da saldırıya geçmesi üzerine Fransızlar oldukça kritik bir duruma düştü. Kendilerine sözde kılavuzluk ederek Türkler tarafından ihmal edilmiş bir istikametten onları kurtaracaktı. Fransızlara yanlış yol göstererek onları çıkmaza soktu.  

  • BİNBAŞI AYŞE 

Kocasından kalan değerli ziynetleri satarak bir mavzer elbise ve çizme sağlayarak katıldığı Kurtuluş Savaşında terfi ederek binbaşılığa kadar yükselmişti.  Türk kadının rütbeli olarak orduya ilk girişi de 22 yaşındaki Çete Ayşe dönemindedir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 87
Kayıt tarihi
: 26.06.19
 
 

Okumayı ve yazmayı seven kişisel gelişim ve psikoloji meraklısı bir öğretmenim.... bu konularda y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster