Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Temmuz '08

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
270
 

Kadın kısmına söz düşmez

Kadın kısmına söz düşmez
 

Salonda bilgisayar başında yazılarımla uğraşıyordum, ev halkı da haftasonu olduğu için evde onlar da TV izliyorlardı.

Televizyonda bir ara “Kadın kısmına söz düşmez, düşse de kimseyi ırgalamaz!” diye bir söz duydum kahkahayı patlattım. Özellikle “düşse de kimseyi ırgalamaz” bölümü çok komik ve bir o kadar da gerçekçi geldi.

Filmin konusunu anlamadım çünkü televizyona konsantre değildim ama o söz üzerine filmin hangi ilimizde geçtiğini öğrenme ihtiyacı hissettim. Film Nevşehir’de geçiyordu.

Hoş, İstanbul’da geçse ne fark edecek, Amerika’nın göbeğinde geçse ne fark edecek! Dünyanın neresine giderseniz gidin kadın da erkek de hep aynı.

Bulunduğunuz ülkeye göre tek fark; kanun karşısında kadın-erkek eşit olması.

Bunun dışında, erkek kendini her zaman her anlamda kadından daha üstün görüyor. Bu iyi midir kötü müdür bunun hesabını yapmayacağım. İyi ya da kötü olması birşey değiştirmiyor. Erkeğin doğasında olan şeyler bunlar. Önemli olan onları mantık sınırları içinde biryere oturtabilmeleri.

Aksi halde, erkek beyninin kadın beyninden daha iyi çalıştığı gibi bir saçmalık yok yani. Tıpkı, kadın-erkek eşittir saçmalığının olmadığı gibi. Eşitlik kanun çerçevesinde olandır, bunun dışında eşit olması sözkonusu olamaz.

İşin kötüsü kanun çerçevesinde eşit değiliz. Boşanmalarda mal paylaşımlarında daha yeni yeni düzenlemeler getirildi. Onun öncesinde boşanan erkek, “mallar benim, çalışan kazanan benim” diyor kanun da kadının bütün emeklerini hiçe sayıp malı mülkü erkeğe veriyordu.

Bu nasıl bir mantık anlamak zor. Kadın ev kadını bile olsa erkeğin aşçısı, temizlikçisi, çocuklarının annesi, evinin bekçisi v.s.

Tüm bunları hadi erkek inkâr ediyor da kanun nasıl inkâr ediyordu anlamak zor. Şimdi de KEY ödemelerinde boşanmış kadınlara bu ödeme yapılmıyormuş. Paranın miktarını bilmem ama böyle bir para ödeniyorsa eşit paylaştırılmalı. Öyle ki kadın bu parayı alıp çöpe atacak bile olsa o parayı devletten almalı!

Boşanmaları önlemek için mi ısrarla boşanan kadınlarımıza garip kanunlar uygulanıyor diye düşünmeden edemiyorum.

İşte yine başa döndük;

“Kadın kısmına söz düşmez, düşse de kimseyi ırgalamaz!”

:) İyi bayramlar

http://www.esmakahraman.com/kadin-kismina-soz-dusmez/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

erkek çapkınlık yaptığında elinin kiri, kadın yaptığında kötü kadın damgası yiyen toplumda başka ne beklenir ki?...((

Sema Sener 
 30.07.2008 22:56
Cevap :
:))) Sayın yazarım komik de bişi var, kadın, "kocam çapkınlık yapar erkektir" diyebiliyor. Bu işte var bi manyaklık ama çözemedim :) Sevgiler  30.07.2008 23:11
 

Kadın ve erkek hukuk karşısında eşittir.Ancak bu eşitlik aynılık anlamına gelmez.Yaratılştan gelen farklılıklar vardır.Bu düşüncene aynen katılıyorum..KEY ödemelerine gelince,daha biz erkekler de bir şey alamadık.Bir de kadınları katsalardı bu işin içinden hiç çıkamazlardı Örneğin benim adım bile geçmiyor,listelerde. Bakalım ne yapacağız...??.Selamlar

ali açıköz 
 30.07.2008 14:36
Cevap :
:) "Kadınları da işin içine katsalardı" cümlesinde sanırım ifade etmeye çalıştığın şey farklıydı. Bu konuyla ilgili çok eksikler var evet. :) Teşekkür ediyorum. Sevgiler  30.07.2008 16:04
 

Çok hoş bir yazı... Erkek egemen bir kültürle büyümüşseniz, bu kültürün izlerini her yer de bulursunuz... Televizyonlarda, sinemalarda, tiyatrolarda, romanlarda, şiirlerde, resimlerde, şarkılarda... ve kanunlarda tabiki... Bu kültürü kaldırmak olmalı çabamız. sevgiyle.

Rıfat Mertoğlu 
 30.07.2008 14:19
Cevap :
:) Sayın yazarım bunun değişimine kanunlardan başlamak gerek. En güvendiğimiz kanunlar karşısında kadın aciz kalırsa o toplumda erkeğin egemen olmaması zaten beklenemez. :) Sevgiler, kendine iyi bak.  30.07.2008 16:00
 

Bunca mağduriyete rağmen bir de adımız çıkmış ya ''cadıya, gevezeye '' :)) Öyle olmasa demek durum daha da vahim olacak:))

Sema CURUK 
 30.07.2008 12:38
Cevap :
:) Sayın yazarım cadı ve geveze olmak da bizim (kadının) farkımız olsun yani. Sevgiler  30.07.2008 13:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1930
Toplam yorum
: 7351
Toplam mesaj
: 429
Ort. okunma sayısı
: 644
Kayıt tarihi
: 11.11.06
 
 

  Hayatı ciddiye almam, emeği çok ciddiye alırım. Dünyanın en vazgeçilmez üçlüsü; çocuklar, çiçek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster