Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Aralık '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
243
 

Kadın mı? Bayan mı? İnsan mı?

Kadın mı? Bayan mı? İnsan mı?
 

Beğendik (Bulgaristan sınır köyü)


 Bayan mı, kadın mı, insan mı? Ben öyle bir dünya hayal ediyorum ki, hakların kadın hakları diye ayrılmadığı. Fakat yine biliyorum ki, dünyada 130 milyonu aşan kadın sünnetiyle, 490 milyonu aşan okuma yazma bilmeyen kadın insanı ile buna ulaşabilmek uzun gibi gibi. Şiddete uğrayan kadın sayısı tahmin bile edilemezken , sen buna seks şiddeti de,  söz şiddeti  de şiddet şiddettir öfke biriktirene. 

   Birde beyin hücrelerini geliştirmeyen bayanlar hızla artış göstermekte iken uzun yıllar alacak gibi hak üstüne hayal edilen. Bir gün hakların varlık hakkı olarak tüm beyinlere aşılandığı , çocuk hakkı, insan hakkı vb. ticaret stratejilerin kovalanmadığı günler gelir umarım. 

   Teknolojik giysi üretilen dünya,uçan arabalar üreten dünya, uçan ayakkabılar tasarlayan bir dünya...Bir yanda hala saçma sapan tartışmalar. Bir yanda  da su hakkına hem modern geçinen dünya, hem ezilen dünya insanı ulaşamamışken, herkes hak satmak istiyor farkındalık yaratırken.

  Kırk yıl kadar önce zenci tuvaletini ayıranlarla ,bay ve bayan tuvaletini ayıranlar arasında ki fark nedir? Peki kadın erkek sınıflarını ayıranlar , düşünüyorum insanlık üst seviyeye ne zaman çıkar? Adalet denen şey dünyaya çarpar mı? Çarparsa bayana mı çarpar , kadına mı? 

   Sen takıl bayan mı kadın mı tartışmasına, insanlık merteben ulaşmamış henüz posta kutuna. Bir gün gerçek hakkı okuduğunda anlaşılmak umuduyla...

 Jale Kasap

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Kadın olmak gerçekten zor bir iştir. Çünkü: Her kadın erkek denilen yaratıkla uğraşacaktır." (J. Conrad). Selam ve saygılarımla.

Dr Atanur Yıldız 
 05.07.2019 17:53
Cevap :
Haksızlık bu peki kadın yaratıklarla başa çıkan erkekler...her iki yaratılmışın da eksikliği var ama bedenen değil bu ruhen..sevgiler saygılar...yorumlar için çok teşekkür ediyorum   06.07.2019 7:55
 

Jale Hanım, siz yazıyı 2018'de yazmışsınız, ben bugün okudum, acaba o zamanlar böyle bir tartışma mı vardı? Ama ne olursa olsun sizin verdiğiniz mesajı ben aldım. Kadınlarımız ezilmesin, adam yerine konsunlar, hakları verilsin vb. istiyorsunuz. Güzeldi, kalemine ve yüreğine sağlık. Şen ve esen kalınız.

Dr Atanur Yıldız 
 05.07.2019 17:25
Cevap :
Kadınlar hem ezilmesin hem ezmesin..Anaerkil de olmayalım babaerkil de.Hayat kimliklerden sıyrılınca tat verirken değiştirmekle uğraşan insan neyin derdinde anlamış değilim. Konu çok derin sayfalara sığmayayacak kadar yazılsada özü çok kısa..kendini keşfetmek...Kadınlar kendini keşfederse dünya güzelleşecek..  06.07.2019 7:53
 

Kedim dün yavruladı. Dişi mi, erkek mi demeden eşitçe emdiriyor."Ayrım" var mı ki doğada?

Canan Gökdemirel 
 04.07.2019 11:33
Cevap :
Doğa kimlik yapmıyor da ah insanlar..ayni düşüncelerin yolcusuyuz berrakça..sevgiler   05.07.2019 10:40
 

Kadın olsun, bayan olsun kim olursa olsun cümlesine saygılı olmalıyız....

Abdülkadir Güler 
 23.12.2018 22:30
Cevap :
Kesinlikle vurgulamak istediğim bu...çok teşekkür ediyorum değerli yorum için  24.12.2018 7:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 97
Toplam yorum
: 501
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 284
Kayıt tarihi
: 28.04.17
 
 

Lise mezunu bir öğrenme aşığı, fotoğraf hastası , yazma sevdalısı, sevgi yanlısı, bir dünya insanıy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster