Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '17

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
107
 

Kadın olabilmek

Çok fazla savunduğum ama yazıya dökmediğim bir konuyu bugün yazmak istedim. Gündeme ters düşmek istemezken asla gündemden düşmeyen bir konu olduğu farkındalığıyla yazıyorum.

Kadın Hakları daha doğrusu haklarımız.. Görüşlerine çok değer verdiğim çok başarılı bir hocamın bugün değindiği bir konu olduğunu gördüm ve ben de değinmek istedim.

Zayıflara, zariflere, mazlumlara, ince görüşlü insanlara hatta kadınları, insanları geçelim. Hayvanlara da ya da ne bileyim bir eşyaya yapılan hunharsızca davranışlar.. Ben birine, bir şeye şiddet uygulanmasını kabullenemeyenlerdenim.

Etrafımıza bakalım lütfen. Bugün her yerde şiddete meyilli insanların var olduğunu görmek çokta şaşırtıcı bir durum değil ne yazık ki. Çöplerden toplanıyor cesetler, yollarda denk geliyoruz hayvanların cesedine. ( Çarpmış bir sürücümüz ama önemsemeyip yoluna devam etmiş demek ki, yolun ortasındaysa bedeni hala )

Yüreğimizdeki yumuşama bizi ne zaman terk etti ? Veya ne zaman uğramayı kesti ? 

Kadın kutsaldır. Ayrım değil bu asla, sadece düşünenler anlayacaktır elbet. Saygıyı hak eden, eli öpülesidir kadın. Tüm zorluklar ondadır çünkü. Baş üstünde taşınmalı kadın, her gün çiçeklerle karşılanmalı, şımartılmalı, kahkahasına ortak olunmalı. 

Sırf kadın olduğumuz için evimizin dışına çıkarken korku dolu olmayalım. Sırf kadın olduğumuz için evimize sağ salim dönmemizi tedirginlikle bekleyen annelerimiz olmasın. Sırf kadın olduğumuz için laf yemeyelim her sokağın başında. Sırf kadın olduğumuz bedenimize dokunulmasın. Sırf kadın olduğumuz için ölmeyelim.

Başı önünde yürümeye çekinen, başı önünde konuşmaktan kaçan, başı önünde şiddeti kabullenen, başı önünde değersizliği aşılanan, başı önünde bir fikri olmayan vs. uzatabilirim daha da. 

Başı önünde olma kadın. İslam dini çok değer verdi kadına. Ama İslam toplumlarında da ne yazık ki var kadın cinayetleri. Korkunç.

Kadına değer verilmesi gerektiği Anayasamızda yer alıyor, alacak. Ama keşke Kamu Spotu olarak bir reklam yer alsa en çok vakit geçirdiğimiz televizyonlarımızda. Reklam panolarında daha çok yer alabilse, bununla ilgili afişler dağıtılsa, namaz sonrasında vaaz verilse.. Sık sık konferanslar düzenlense belki millet olarak nerede yanlış yaptığımızı anlar, şiddeti hayatımızdan çıkarır, kadınlarımıza daha çok değer veririz.

Dizilerimiz tecavüz sahnelerinden arındırılsa, zaten cinselliğe düşkün insanlarımızı daha çok tahrik etmese belki de kadına şiddet, kadın cinayetleri, tecavüzler son bulacak.. En azından azalacak.

Elde edilen reytingler sevişme sahnelerinden değil de daha çok öğretici, bilgili, ailece izlenilebilecek kıvamda olursa bir Toplum olarak hem faydalanacağız hem de şiddetimiz, cinayetlerimiz, tecavüzlerimiz azalacaktır.

Genel bir yargıya varmak durumu söz konusu olacaksa şiddeti engelleyelim, kadın cinayetlerini engelleyelim, kadına şiddeti engelleyelim, tecavüzü ( kadına, çocuklara, erkek çocuklarına, kız çocuklarına, hayvanlara ) engelleyelim. Birlik olalım engelleyelim. Duyarlı olalım, bilgilenelim, önemseyelim ve bunu yayalım. Gözümüzün önünde oluyorsa tüm bu çirkin hareketler, müdahale edelim, izlemeyelim. Gözümüzün önünde oluyorsa tüm bu çirkin hareketler, üzülelim, sağır olmayalım, kör olmayalım, birlik olalım ve müdahale edelim.

Değerlerimizin farkına varalım. Bugün çok başarılı kadınlarımız var. İsmini tüm dünyaya duyurmuş kadınlarımız. Bugün insanlığı kurtarabilecek kadınlarımız var. 

Bu toplumda gerçek birer kadın olabilelim.

Duyarlı olalım ve her şeyden önce elimizi vicdanımıza koyabilecek kadar insan olabilelim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Halen İslam coğrafyasında kadın insan mıdır konulu tartışmalar yaşanırken Ülkemizde kadına tüm toplumlardan önce hakları altın tepsi ile sunulmuşken, laikliğin temel özgürlük alanı kullanılabiliyorken seslenişiniz çok anlamlı destek verilmelidir. Kadınlar birey olmanın ötesinde kültür ve toplum dizayneri olarak fonksiyonunu çoğulçu, şeffaf demokratik yapılar yönünde değerlendirmelidir. Nitelikli bir irdelemeydi, elinize sağlık, teşekkürler, selamlar.

Nizamettin BİBER 
 09.04.2017 10:51
Cevap :
Seslenişim seslenişlerimiz olsun,benimsensin ve bize artı yönüyle dönsün.Sırf 'kadın' diye ölünen bir toplumdan sıyrılıp, kadınların da güldüğü,özgürlüklerinin farkına varıldığı bir hayat diliyorum. Özellikle bir erkek olarak bu konuyu desteklediğiniz için teşekkürü bir borç bilirim size.Esenle kalın efendim...  16.04.2017 21:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 237
Kayıt tarihi
: 11.09.13
 
 

28 Şubat 1997 tarihinde Diyarbakır'da doğdum.Hemşireyim.Arkadaşlarım tarafından sevilen, uyumlu, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster