Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Kasım '11

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
486
 

Kadın olmak ......

Kadın olmak ......
 

Televizyonu açtığımda  çok güzel bir kadın dikkatimi çekti. Yemyeşil güzel gözlerinden akan yaşlar yanaklarını ıslatırken bir yandan da anlatmaya çalışıyor.

Programı yapan soruyor “ şimdiki korkun ne peki ?“

“hapisten çıkması “ diyor.

“ yüzde doksan demiyorum yüzde yüz peşime düşecek “

Peki ne zaman çıkacak hapisten ? diye soruyor.

“bilmiyorum”

Ağlamaya devam ediyor güzel  genç kadın .

Kadının hikayesi çok bildik aslında ;

Evlilik akabinin de yaşanan şiddet, ihanet  uzunca süren bir sessizlikten sonra hayatını korumak adına zor bir süreçte gerçekleştirilen boşanma. Günün hikayesi ise ne mutlu sonla bitiyor ne de umut dolu bir gelecek vaat ediyor.

Dinlerken göz yaşlarım onunla beraber akıyor. Yirmi sekiz yaşında bu  pırıl pırıl güzel genç kadın boşanıyor ama eski koca peşini bırakmıyor çalıştığı iş yerine gidip onu tornavida ile hastanelik ediyor. Kadın güç bela hayat savaşı verirken kocanın salıverildiğini öğreniyor sonrası kanuni süreçler ve adamın hapse atılması .

E kötü adam cezalandırıldı cezalandırılmasına ama kadın korkuyor. Biliyor ki adam hapisten çıkınca tekrar peşine düşecek “ bu kez hapse girmiş olmasından dolayı daha da çok öfkeli olacak  diyor kadın,  bazen düşünüyorum diyor neden bu mücadele nasıl olsa beni bulamayacak mı ? nasıl olsa eninde sonunda öldürecek beni diyor. “ Çaresizlik kaplıyor göz yaşları ile beraber o güzelim yeşil gözlerini.

Bir hayat düşünün öyle bir hayat ki bir zaman önce bütün hayallerinizi, umutlarınızı, yatağınızı  paylaştığınız insan kısa süre sonra ezeli düşmanınız  hatta Azrailiniz olsun. Ve içinde bulunduğunuz çaresizlik ve korku, yaşamınızı planlayamıyor olmak, o kişiye benzer gölgelerden kaçarak yaşamaya çalışmak, güçlü olmaya çalışmak . Ama nasıl ??

Programcı tekrar soruyor evlilik düşünüyor musunuz tekrar diyor. Her erkek, her evlilik aynı değil diyor. Kadının gözlerinden cevap belli söylemesine gerek yok ki ….

Zorlama be adam diyorum …..

Boşanmak bunlar yaşanmadan bile insanı ciddi bir inanç kaybına uğratıyor hele bir de bu yaşananlar ve yaşanmakta olanlar …

Aslında bu sadece Türkiye değil dünya gerçeği. Sadece kanuni süreçler farklı . İnsan  her yerde  aynı yeter ki psikopat olmaya görsün. Tina Turner ‘in yaşam hikayesini hatırlıyorum yaşadığı dayaklardan sonra dünya starı olacak kadar güçlü olmasını tekrar hayranlıkla karşılıyorum. Onun gibi binlerce isim var şu an beynimde.

Kadınlarımız .

Ayşe Paşalı gibi korunamayan ve bile bile Azrailin önüne atılan kadınlarımız. Dünyanın bir yerinde gelenek icabı sünnet edilen kadınlar; ismini anımsayamadığım bir manken geliyor aklıma ailesinin sünnet ettirdiği ve tüm hayatı kararan bir  kadın.

Aldatılan, dayak yiyen, öldürülen, anatomisi ile oynanana kadınlar. Psikolojisi gitgide bozulan ve en nihayetinde o güzel yeşil gözlere gözyaşı ve umutsuzluktan başka bir manayı  veremeyen erkeği yetiştiren kadınlar.

Bir erkek arkadaşımın; oldukça entellektüel,  üniversite mezunu bir erkek arkadaşımın söylediği cümle kafama takılıyor “ erkek kadından üstündür ve bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçekliktir. Tamamen kromozomlarla ilgili ve unutma ki  soy erkekten devam eder”

Ben üstün olmak istemedim varsın bu soyu da devam ettirmeye katkım olmasın  “ soysuz kalsınlar inşallah “ diyorum  öfke ile ….

Ama ne kadar öfkeli olursam olayım hatıralarımda bana mana ile bakan gözler ve sımsıkı sarılan kollar canlanıyor. İçimde hissettiğim “aşk” duygusu  ve beni yaşama bağlaması, tekrar umut ettiriyor olması. Sonu her ne olursa olsun …..

Yine de gözümün önünden gitmiyor o güzel yeşil gözlerdeki çaresizlik ve umutsuzluk…

Hiç tanımadığım bu kadına Filiz ‘e diyorum ki ;

Canım bir tanem umarım hayatta kalma savaşında başarılı olursun. Umarım bir gün tüm umutların yeniden yeşerir. Şimdi umutsuzluk dolu olan o güzel gözlerinde bir gün bir erkeğe duyacağın güvenin ve aşkın pırıltısı yerleşir. Güçlü ol kızım demiyorum  !!!! sen ki senden üstün (?) olan bu cinsin tüm saldırılarına uğradın ama korkularını ekrandan milyonlara açıklamaktan bile korkmadın sen zaten güçlüsün bunu bil. Bir gün tüm kalbimle dilerim ki yaraların sarılacak. O tornavida saplanmış güzel bedenini sımsıkı sarılan ve seni tamamlayan kollar saracak. Ben hala ümitliyim bir kadın dahası bir insan olarak; İnsan insanın kurdudur ama insanı insan yapan yine insandır ……

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu sadece bir örnek Daha neler neler var:( herkes kendi kaderini yaşıyor bir şekilde... :) Tekrar merhaba Sayın Yazarım.

Esma KAHRAMAN 
 01.09.2018 18:09
Cevap :
Esma hanım , Uzun yıllardır görüşmeyip de birden bire karşılaşan iki dosttan biri gibi hissettim kendimi yorumunuzu okuyunca. Ne olur bol bol yazın olur mu ?? Evet haklısınız... Daha bilmediğimiz neler neler var bunlar sadece basına yansıyan. Onu bırakın geçenlerde "Kedili Kadın" yazım için yaptığım araştırmada neler neler buldum biz zavallı kadınlara dair... Yani kadın olarak ezelden beridir çekiyoruz... Çekmeye de devam  02.09.2018 7:40
 

Ve biz ve devlet; ve ve ve.....öylece seyretmekteyiz....

Mezopotamya Prensesi 
 14.03.2012 16:28
Cevap :
Eşimizin dostumuzun oğlunu oğullarımızı adam gibi yetiştirmek yeterli olur bence ....   16.03.2012 14:09
 

kadın olmak zordan da zor, baskıcı zihniyetler karşısında ve canını kurtarabilmek, çok düşünüyorum aslında basında çıkan haberler mi tetikliyor bu vahşeti yoksa hep vardı da duymuyormuyduk, kararsızım. Okumuşu, yazmışı, cahili farketmiyor kadını aciz ve kendilerine bağımlı hale getirmek birçok erkeğin ama gizli ama aşikar bunu istiyor ve bunu uyguluyor kadınım diye sahiplendiği özelinde. çok saçma, dilerim her kadının karşısına adam gibi adam değil insan gibi insanlar çıkar, her ne kadar bunun gerçekleşmesinin zor olduğunu bilsemde,selamlar....

ümitümit 
 29.11.2011 16:03
Cevap :
Bence hep vardı ancak duymuyorduk. Temennilerinize katılıyorum umarım daha bir insanca olur yaşanacaklar .   30.11.2011 1:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 193
Toplam yorum
: 623
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 962
Kayıt tarihi
: 21.04.08
 
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü mezunuyum . Maalesef bir tak..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster