Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mayıs '11

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
599
 

Kadın olmayı unuttuk!!!

Kadın olmak! Bu kavram bile, her şeyin anlamını yitirdiği günümüz toplumunda ne kadar çok anlam değişikliğine uğradı değil mi? Oysa eskiden sadece bir erkeğe ait olup, evinin hanımı ve çocuklarının annesi olmakla sınırlandırılmıştı. Bu gün bunu söylemek çok güç… Kadınlar artık her alanda varlar… Evin dışında kendilerine ait bir dünya yarattılar… İş Kadını, Politikacı, KARİYER SAHİBİ, DOKTOR, ECZACI, MÜHENDİS, ÖĞRETMEN, AVUKAT, YARGIÇ, GAZETECİ vb un dışında oto tamircisi, şoför, işçi oldular bu çok başarılı olduklarından dolayı mı yoksa hayat müşterek lafını uygulayabilmek adına, yapılan bir eylem mi? ‘’BENCE BİZ KADIN OLMAYI UNUTTUK!’’kadın gibi yaşamak ne demek? Durup, birden düşünür olduk. Gerçekten ne demek? Hayatın içinde nasıl bir koşturmanın içine girdiysek! Ruhumuzun bize verdiği o çok özel duygularımızı unutur hale geldik. Kıyafetlerimiz bile değişime uğradı… Baksanıza; herkesin ayağında bir pantolon, kısacık saçlar, gömlekler, takım elbiseler… OYSA eskiden öyle miydi… Kadının bir zarafeti vardı. Elbise ve eteğin dışında kıyafet tarzı yoktu. Mutlaka topuklu ayakkabılar, uzun maşa ile sarılmış saçlar vardı. Kadının ve Erkeğin tarzı vardı… Her şeyi elimize yüzümüze bulaştırır olduk. Başarılı olmak adına her işle uğraştık… Güçlü olmak adına, erkek işlerine dahi burnumuzu soktuk. Tarzımızı, davranışlarımızı değiştirdik… Daha isyankâr, daha asi olduk. Nerde kaldı o kırılgan, hassas, İnce, zarif ruhlu kadınlar? Yürüyüşlerinde incelik olan, yüreğinde sevgiden, şefkatten aşktan başka bir şey taşımayan kadınlar nerdesiniz? Yüzlerimizi değiştirmeye başladık... İfadelerimizi yok ettik… YENİ bir kişi yaratmak, bakımlı olmak adına ASLINDA bizi yok etmedik mi? Botokslu yüzler, akla hayale gelmeyecek ameliyatlar, farklı bir kimlik yaratıp çok mu mutlu olduk?’’BENCE KADIN; KADIN GİBİ OLMALI…VE HER KADIN , ruhunun sahibi olmayı başarmalı.... 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

merhaba sistem her şeyi aidiyetinden ayrıştırdığı gibi kadınıda kadın olmaktan kurtarınca özgürleşeceği yanılgısı yaratmaktadır. Oysa, kadının yapması gereken şey kadın kişiliğini yeniden kendi olumsuzluklarından arındırarak üretmektir. Erkeğe özenerek özgür olması mümkün değildir. Çünkü özendiği şey hem çok farklı hem özgür değil.

Hayri ÇALAĞAN 
 17.07.2011 12:09
 

evet, kadın, kadın gibi olabilmeli... en çok kızdığım söz ise; erkek gibi kadın ithamı... belki de hayat şartkarı biz kadınları kadın gibi olmaktan uzaklaştırdı. kim bilir?

Karanfil'in Engelsiz Özgürlüğü 
 02.06.2011 23:43
 

Merhaba Hanımefendi... öncelikle bloga hoş geldiniz.Halk dansları ile ilgilenmeniz ve hemcinslerinizle ilgili özeleştiri yapmanız dikkatimi çekti.Evet, tabii ki de, kadın kadın gibi olmalı.Kesinlikle katılıyorum.Lakin, adam da adam gibi olmalı.Günümüzde; ne kadın, kadın gibi olabilmekte, ne de adam, adam gibi olabilmektedir. Cenab-ı Allah bizleri affeder, inşaAllah.Bende; geçmişten kalma,milli folklörcüyüm. İzmir Katod Derneği, belki duymuşsunuzdur. Hala, faaliyetini sürdürmektedir. Sayfama da beklerim.Sağlıcakla kalın ve Allah'a emanet olun.

ernatmn 
 24.05.2011 17:36
 

yazdıklarınıza gönülden katılıyorum :)

Havva 
 23.05.2011 10:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1374
Kayıt tarihi
: 25.04.11
 
 

22 yıllık eğitimciyim... Halk dansları ile ilgileniyorum. Yazmayı seviyorum.....

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster