Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Nisan '08

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
2127
 

Kadın özgürlüğü, erkek korkusu

Kadın özgürlüğü, erkek korkusu
 

Bir araştırma için Sabah gazetesinin Günaydın eki arşivlerine göz atıyordum ki Sinan Akyüz'ün her salı kendisine gelen soruları yanıtladığı bir yazısına rastladım.

Sinan Akyüz bir ilişki yazarı için fazla sert ve dediğim dedik birisi ve geçmiş ilişkilerinde sürekli kazık yiyen her erkek gibi kadınlara karşı fazla önyargılı.

Etekli iktidar kitabında bakmayın kadınlardan yana olduğuna birkaç yazısını okuduğunuzda anlıyorsunuz durumu.

Kadın hep haklı olmuyor elbette ancak bazı olguları da kadına yüklemenin gereği yok.

***

Konumuz: Özgürlük.

Vatandaşın birisi şöyle bir soru soruyor.

''Bir kız arkadaşım var. Onunla evlenmeyi düşünüyorum. Ama bütün endişem şudur ki, özgürlüğüne çok fazla düşkün biri. Onu çok sevdiğim için terk edemiyorum. Sizce ne yapmalıyım?''

Önce soru üzerine birşeyler söyleyelim.

Sevgilinin özgür olmak istemesi neden sorun oluyor?

Erkeklerimiz geçmişten bugüne sürekli erkeğin dizinin dibinde olan, bir dediğini iki etmeyen kadınları gördüğünden kendi eşlerinin de böyle olmasını isterler.Bu istek ilk olarak anneyi örnek almayla başlar. Akyüz bu soruya yine bildik tarzda cevap veriyor.

''Şayet sizde mercimek kadar bir beyin varsa, o kızı hemen terk edin! Terk ettiğiniz günde fakir fukaraya üç kuruş sadaka verin. Sadakayı verirken de, "Allah'ım sana şükürler olsun ondan kurtulduğum için!" deyiverin. Peki neden mi? Bendeniz, bu kadın tipine 'özgür kız Özge' diyorum. Özgür kız Özgelerin hayat felsefesi aynen şudur: "Bu benim hayatım. Dilediğim gibi yaşarım! Sana ne?" Kısacası; 'özgürlük', 'eşitlik', 'günü yaşamak', 'kendi olma' gibi kavramlar, bu tip kadınların kafasında 'özgürce!' dolaşır. Bu tip kadınlardan da bir erkeğe karı değil, olsa olsa macera arkadaşı olur.''

Özgürlükten korkan erkek modeli. İster gazetede yazsın, ister boş gezenin boş kalfası olsun zihniyet değişmiyor.

***

Özgür kız ne yapar? Çok şey. Daha önemlisi onların bir özelliği vardır. Erkeğe bağlı olmazlar. Bu da demek oluyor ki yaptığı en ufak bir hatada erkeğin tekmeyi yeme ihtimali yüksek.

Eee erkekler de köşe bucak kaçarlar bu tip kızlardan. Eş de olmazmış bu tip kızlardan öyle demişler. Evlilik dediğin kadının hiçbir hakkının olmadığı erkeğin her konuda söz sahibi olduğu bir kurum olarak algılanırsa doğrudur.

***

Eskiye oranla kadınların iş hayatında ilerlemeleri boşanmalardaki artışı da beraberinde getiriyor.Ekonomik gücünü eline alan kadın sorun çıkaran erkeğe katlanmıyor artık.

Neden katlansın ki?

İşte özgür kadından, çalışan kadından erkeklerin korkmasının sebebi budur. Kendi ayaklarının üzerinde duran, davranışlarının sorumluluğunu taşıyabilen, olgun, kendi kararlarını alabilen bir kadın erkeklerin kabusudur. Kendine güvenmeyen erkekler böyle bir kadını da taşıyamaz. Bunu gören kadın da kendine daha uygun bir erkek arayışına girer. Çoğu zaman bulamazlar da, yalnızdırlar bu tip kadınlar ama pek şikayetçi olmazlar.

***

Dünya değiştikçe ilişkiler de değişiyor. Kadınlar güç sahibi oldukça erkekler de korkmaya başlıyor. O yüzden de akıllı, özgür kadın bir tehlike unsuru olarak algınalıyor. Oysa ortada tehlike falan yok. Sadece bir zamanların ezilen kadınları ayağa kalkmaya başlıyor. Hepsi bu...

Hadi kolay gelsin...

Özgün Kaplama

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 278
Toplam yorum
: 309
Toplam mesaj
: 54
Ort. okunma sayısı
: 1358
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

Küçük bir kız çocuğu masumiyetidir yazmak, her satırı her cümleyi her kelimeyi tekrar tekrar gözden ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster