Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Haziran '16

 
Kategori
Gelenekler
 

Kadın sünneti vahşeti ve korkunç gerçekler

Kadın sünneti vahşeti ve korkunç gerçekler
 

33 yaşındaki Mariya Taher henüz 7 yaşındayken Mumbai, Hindistan'da kendisine zorla uygulanan "khatna" yani kadın sünnetiyle ilgili yaşadıklarını paylaştı.
 
Daha önce yaşadıklarını ailesinden intikam alınmak ister ve toplumdan dışlanırlar diye bir rumuz ile açıklayan mücadeleci Mariya, bu kez dünyadaki binlerce kadının neler yaşadığına daha çok dikkat çekmek için kimliğini gizlemeden ABC News'e konuştu.
 
Şuan Cambridge, Massachusetts'te yaşayan Mariya, 7 yaşındayken Mumbai, Hindistan'da başına gelenleri şu sözlerle anlattı: 
 
" Hindistan'daki akrabalarımı ziyaret ettiğimizde bir sabah annem ve teyzem beni eski bir binanın içindeki bir apartman dairesine götürdü. Gülüyorlar ve sohbet ediyorlardı.
 
Beni yere yatırdılar ve elbisemi kaldırdlar. Keskin bir aletle beni kestiklerini hatırlıyorum.
 
Acı hissediyordum, ağlıyorum. Çok korkmuştum çünkü çok acımıştı."
 
Mariya'nın kız kardeşine de aynı işlem ABD'deyken uygulanmış.
 
Daha önceden Sarah rumuzuyla yaşadığını anlatsa da Mariya, kadın sünnetinin ABD sınırları içerisinde "kökenlere sadık kalmak" için yapılmaya devam ettiğine daha çok dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için bu kez kimliğini gizlemeden mücadelesine devam etme kararı aldı.
 
Mariya mücadelesi kapsamında Sahiyo isminde bir organizasyon da kurmuş ve kadın sünnetinin eyalet yasalarınca yasak kabul edilmesi için savaş veriyor.
 
Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi verilerine göre sadece ABD'de her yıl 500 binden fazla kadın, kadın sünnetiyle karşı karşıya kalıyor. Bu uygulama Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü ve çeşitli devletler tarafından genital sakatlama olarak adlandırılıyor.
 
Dünya genelinde her yıl 3 milyon civarında kız çocuğu risk altında. 
 
Kadın sünneti özellikle batı, doğu ve kuzeydoğu Afrika'da, Orta Doğu'nun bazı bölgelerinde ve Asya'da görülüyor. Ancak dünyanın dört bir yanında çeşitli etnik gruplar yüzyıllardır devam eden bu çağ dışı uygulamayı sürdürüyor.
 
Dünya Sağlık Örgütü'ne göre 4 çeşit kadın sünneti uygulanıyor.
 
1. tipte klitorisin bir kısmı veya tamamı ve klitorisin etrafındaki deri kesiliyor. 2. tipte hem klitoris hem de iç dudaklar kısmen veya tamamen kesiliyor. 3. tipte vajinanın daraltılması için dikiş kullanılıyorken 4. tip ise genital bölgeye uygulanan her türlü tıbbi olmayan uygulamaları kapsıyor.
 
Kadın sünnetinin tahmin edilebileceği gibi yaşattığı travmanın yanı sıra sünnet esnasında enfeksiyon ve kanama riski çok yüksek. Çağ dışı bu uygulama steril olmayan aletler ve mekanlarda yapıldığından fiziksel etkileri çok çeşitli olabiliyor. Kadın sünneti doğum sorunlarına ve ölü doğumlara da neden olabiliyor.
 
Kadın sünneti, yaygın olduğu topluluklarda sorgulanmadan uygulanıyor ve kadına şiddet kapsamında değerlendiriliyor.
 
Bu insanlık dışı uygulamanın ve kadına karşı her türlü şiddetin bir an önce yeryüzünden silinmesi dileğiyle...
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 101
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 242
Kayıt tarihi
: 17.03.16
 
 

Gizem Aydoğan ile İyilik Güzellik ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster