Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Eylül '13

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
311
 

Kadın tek başına Dünyadır

Kadın tek başına Dünyadır
 

Bugün yine inanılmaz güzel bir Ayşe Arman röportajı okudum. Bir bebeğin koruyucu annesi olmayı seçen bir kadın ile ilgili olarak. Beni derinden etkiledi.. Kadının ifade ettiği cümleleri okudum defalarca, hem çok anne hem çok özgür. Demek ki oluyormuş..

Ben anne olmadım, olamadım. Halhazırda anne olabilcek niteliklere teknik olarak sahip olmakla birlikte duygusal olarak sahip olamadığım için olamadım. Babasız büyüdüğüm için dünyaya babasız kalacak, babalık yapacağına inanmadığım insanlara ömrü boyunca gebe kalacak bir çocuk istemediğim için azami imtina ettim. Ya gerçekten babası olmalıydı ya da olmamalıydı. İkinci seçenek ağır bastı, hiç hamile kalmadım.

Ama çocukları severim hem de çok.. Son yeğenim ile manevi sevgi duvarlarını aşıp, bir bebeğin fiziksel ihityaçlarını gidermek nedir kısmı kutsal topraklarına ayak bastım. Besledim, altını temizledim, gezdirdim, oyaladım, avuttum.. Yine de birisi bana sorsa, birinci dereceden sorumlu kişi olarak asla o sahalara giremeyeceğimi düşünürdüm. Ta ki bu güne kadar. 

Bugün bir röportaj okudum ve ciddi bir kırılma noktasına yakalandım. Okudum ve dedim ki hazır ol 40 yaş farkı tamamlamana az kaldı, sonra çok özgürsün.

Özgür kadın olmak zordur. Her eksiğini tamamlar her işini görürsün de, bebek konusunda eğer ki sperm bankasını istemiyorsan elini ayağını bağlarsın. Kaza kurşunu anne olmayı yediremezsin gururun varsa. Çok köprü vardır amaca giden ama hiç yoktur eski kafalıysan. Anne olmak için o köprüleri geçmen gerekir ama geçmek de istemezsin. Oysa köprünün ucunda o bebiş vardır ama yine de için elvermez sevmeden, inanmadan yürümeye ve hiç yürüyemezsin o köprüde. Bugün öğrendim ki o köprü aslında hiç de gerekli değilmiş. Köprü kurmak için bana ait olmadığına inandığım yollardan, sığındığım saçaklardan çok yoruldum ben. Ben kendimle mutluyum. Sahip olduklarım ve olmadıklarımdan. Ama elbettte ki kadınım, anayım, doğurganım, üretkenim. Ruhum beslemek ister ve büyütmek.. Bugün inandım ki sahip olduğum teknik şartları biraz daha geliştirerek özgür ve mutlu bir koruyucu anne olabilirim. 

Allah bizi konuştuklarımız ile mi imtihan ediyor? Ben lise ve üniversite hayatım boyunca hep bir çocuk evlat edinmeli ve ona bir hayat vermeliyim diye düşündüm ve sonra unuttum. Ben unuttum ama sözlerim beni unutmamış.. Bugün çaldı yine kapımı büyük bir gürültü ile. 

Oysa ben özgürdüm, özgürüm. Her ne yapıyor isem kendim için yapacak, kendi duygularımı yaşamak adına yaşayacak kadar özgürüm. İnanmadığım değerlerden sırf anne olabilmek için hiç vazgeçmedim. Benim gibi olan, biraz daha farkında hisseden ve yaşayan ama evlenince,anne olunca, anne olmaktan başka herşeyden vazgeçen kadınlardan olmadım ben. Onların haline düşmemek için bilindik bütün kalıplardan vazgeçtim. Ve yeni öğrendiklerimle, sonsuz özgürleştim...Doğurmam gerekmiyor. Ben kadınım.. Tohumlarımı serpmek istemem, genetik miras istemem, yüzü bana benzesin, gözleri benim gibi olsun istemem. Ben isterim ki insan sevsin, hayatı sevsin, sevmeyi bilsin, başkaları onu sevsin ki aslında ben onu zaten çok severim de neyse.. Hayat onu zalimce değil şefkatle bağrına bassın isterim ve basmıyorsa arada basamak olup bastırmak. Yeğenimin doğumuna girdim, göbek bağını kestim ama annelik hem o göbek bağı kadar güçlü hem de o kordonu hiç büyütemediğin halde çok sevmek ve sebepsiz sevmek kadar..

Ben bunu yapacağım. O 14.000 bebişten birisi benim ve herkesi her şartta sevgi ile kabul eden ailemin kanatları altında olacak. Ama bu saatten sonra bir erkeğe yeniden emek harcar mıyım? Zor... 

Pek çok kadın bu yoldan giderse, iyice kopmuş olan ikili ilişkilerimiz dönülmez akşamın ufkunu görür.. Çünkü biz çokuz ve bizim zaten karşı tarafın teknik hiçbir desteğine ihtiyacımız yoktu, aile olmak istiyorduk, vermiyorlardı.. Yine de deniyorduk. Artık gerek kalmadı. Biz şimdi gerçekten özgürüz.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ne güzelsin sen öyle yüreği gönlü güzel olmak bu işte sevgimle :)

Tülay EKER 
 14.09.2013 18:24
Cevap :
Baktığınız yer güzel olunca, gördüğünüz de öyle oluyor. Sizin yaptığınız gibi :)) Teşekkür ederim, sevgiler..  15.09.2013 2:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 922
Kayıt tarihi
: 18.03.12
 
 

Edebiyatı, okumayı ve yazmayı çok seviyorum... Günlük hayata ve kavramlara dair söyleyecek sözüm ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster