Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Haziran '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
3173
 

Kadın ve demokrasi

Kadın ve demokrasi
 

kadınlar için daha fazla demokrasi


Demokrasiyi en çok kadınlar istemelidir. Toplumumuzda kadınlar insan olma mücadelesi verirlerken ve cinsiyet ayrımcılığından kurtulmak isterlerken çareyi tam demokraside aramak zorundalar. Bu da kadınların daha fazla temsili ve haklarının farkında olmalarına bağlı. 

Değişen dünyaya ayak uyduran kadınlar demokrasiyi her zamankinden daha fazla hak ediyorlar. Eşitlikçi bir düzende çağın gereksinimlerini daha kolay hayatlarına geçirebilen kadın, erkek egemen toplumda kendine daha kolay yer edinebilecektir. 

Demokrasiden ne anladığımız çok önemli. Kullana kullana içi boşaltılmış bu sözcük aslında hayatımızda çok önemli bir yere sahip. 

Anti-demokrat toplumlarda kadın haklarından bahseden olmaz. Bir kenara atılan kadın, iş hayatından çekilir, evlere kapatılır ya da evlerde ikinci sınıf muamelesi görür, eğitimden yoksun bırakılır, bireysel hakları elinden alınır. Çalışıyorsa da, erkeklerle eşit iş ve eşit ücret şartları olmaksızın veya yönetici pozisyonuna getirilmeksizin emeği sömürülür. 

Toplumumuzda veya erkek egemen toplumlarda anne-oğul ilişkileri açısından ele alınırsa, erkek çocuğunu sürekli şımartan ve pohpohlayan, her istediğini veren ve onu bir ilah gibi yetiştiren, kız çocuklarından farklı olduğunu hissettiren de annedir. Ve böyle bir annenin oğlu kadınlarla neden eşit hissetsin ki kendini? Neden kadına saygı göstersin? 

Onun için demokrasiyi en çok kadınlar istemelidir. Toplumumuzda kadınlar hızla ötekileştiriliyor ve etkisizleştiriliyorlar. Müslüman toplumlarda kadınlar evlere hapsedilmeyi, sadece eş ve anne formunda kalmalarını, özgürlüklerinin ellerinden alınmalarını kabullenmemelidirler artık. Kadın değişen dünyada yerini almalıdır. 

Çünkü kadınlar, erkeklerden daha kolay değişebiliyor, kendini geliştirebiliyor, yenilikçi düşünebiliyorlar. Dünyaya geniş perspektiften bakma becerileri ve organizasyon yetenekleri, onlara bu formu kazandırıyor. Annelik içgüdüleri sorunlara çözüm bulmayı sağlıyor, sertliklerden kaçıyor ve özverili bir hayat kazandırıyor. 

Türkiye’deki kadın sorunları cinsiyetçi sistemle alakalı olarak güçlüden yana bir tavır sergiliyor. Her gün yaşanan onca cinayet, tecavüz, şiddet, vitrin süsü olmaları ve farklı ayrımcılıklar kadını eziyor. Bu tavırlar her an her yerde yaşanıyor. Bu, yıllardır çözülemeyen bir sorun ve bunun giderilmesi için ve bize daha fazla söz hakkı tanınması için daha çok demokrasiye ihtiyacımız var. 

Günümüzde var olan etkisizleştirme kadını gittikçe değersizleştirir ve gerileyen kadınlar toplumu da geriye götürür. Toplumdan dışlanan kadının çağdaşlaşmaya katkısı da olmaz. Toplumsal alanda söz sahibi olmak isteyen kadınlar demokrasiyi de ileri taşıyacaklardır. 

Kadınlar demokrasilerde duracağı yeri çok iyi bilmek zorundalar. Ne erkeğin yedeği olmalı, ne de kendini klasik feminist anlayışı içine hapsetmemeli. 

Kadınların yaşadığı sorunların farkında olan, eşit vatandaşlık zemininde, eşit hak ve hürriyetleri kapsayan, demokratik, laik ve sivil bir anayasa beklentim var. Demokrasilerde çareler tükenmez. 

 

Şükran Demirtaş 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

...ülkelerde kadınların giyim kuşamları demokrasiyle ters orantılıdır. Değerli dostumuz Necip Koni'nin Suudi Arabistanla ilgili güncel bloglarını bilmem okuyor musunuz? Şükran hanım. Oradaki kadınların halleri...Bir de gerçekten ileri demokrasi dediğimiz batıdaki kadınların hakları. Örneğin bir İsveç'de kadınların hakları erkeklerden kat ve kat fazladır. Ama nedense din faktöründeki yanlış anlamalar kadınları ikinci sınıf vatandaş yerine koyuyor. Bu ülkede kadınların hakları Atatürk döneminde verilmiştir. Daha birçok ülkede bu haklar yokken.. Şimdi kocalarının karşısında el pençe duran kadınları görüyorum da, gerçekten çok yazık. Saygılar, selamlar...

Erol Özışık 
 14.06.2011 16:50
Cevap :
Dünyadaki modern ülkelerden birçoğundan evvel ülkemizde kadınlara seçme-seçilme hakkını Atatürk kazandırdı bize. Buna rağmen günümüzde hala ikinci sınıf vatandaş olmaya ve toplumdan dışlanmaya razı kadın topluluğu var ve buna razılar. Bunu da anlamıyorum Erol Bey. Müslüman toplumlarda kadın etkisizleştiriliyor. Değersizleşen kadının topluma nasıl katkısı olur ki. Bunu feminist bir ağızla söylemediğimi de bilin. Bahsettiğiniz bloglara da hemen bakacağım. Yorumunuz için teşekkürler. Saygılar, selamlar...  14.06.2011 17:07
 

Sayın Demirtaş, kadınların erkeklerle eşit düzeye gelip, demokratik haklarını elde edebilmeleri için yasal haklarının farkında olması yeterli değildir. Kadınlar önce kendi varlıklarının farkında olduğunu yaşamın bütün alanlarında göstermelidirler. Önce anne olmalarının ayrıcalığını çok iyi fark etmeli, annelik özverisini oğlunu koruma içgüdüsüyle duygusallığa yer vermemeli, kız çocuklarıyla eşit davranmalıdır. Türk toplumunun büyük kesimini oluşturan kadınların yarıdan fazlası temel hak ve özgürlüklerini kullanamıyorsa(verilebilecek örnek çok), erkeklerle eşitlik talepleri nasıl gerçekleşecek. Yasaların içini dolduracak olan, kadının kendi farkındalığını yaratması ve bilmesinden geçiyor gibi geliyor bana.Bu da annelerin yetiştireceği gelecek nesillerin çoğunlukta olacağı, pozitif ve eşitlikçi bakacak, daha demokrat çocuklar yetiştirmesine bağlı.Farklı boyutları olan esnek bir araştırma konusu. Sosyologlar araştırsın, ciddi ve önemli bir sorun. Selamlar, saygılarla

Hızır Kabil 
 14.06.2011 14:55
Cevap :
Sayın hocam, bu önemli konunun bir yerinden tutmamız lazım ki konuşulsun. Kadınlarımızın yarısından fazlası eğitimsiz ve kendi farklılığının farkında değil. Ayrıca anti-demokratik bir düzene nasıl evet derler bunu da anlayabilmiş değilim. Bunu neye bağlayacağımı da bilmiyorum. Maalesef ülkenin anneleri olarak erkek çocuklarımızı kral gibi yetiştiriyoruz ve onlardan toplumu yönetmesini istiyoruz. Ama umudum var ilerisi için. Saygılar, selamlar.  14.06.2011 16:14
 

Allah kadınlara gayret kuvvet versin... dünyada işleri zor... hele hele Türkiye'de..! Fakat sizin uyarıcı yazılarınız gerekli... Çok iyi...

Erdal Ceyhan 
 14.06.2011 12:16
Cevap :
Yorumunuz ve beğeniniz için teşekkürler Erdal Bey. Türkiye'de kadın olmak zor. Ve kadınlarımızın yarısından fazlası haklarının bilincinde değil ayrıca anti-demokratik bir düzene evet diyorlar. Bunu da anlamıyorum. Selamlar...  14.06.2011 16:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 249
Toplam yorum
: 1563
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 2864
Kayıt tarihi
: 19.03.11
 
 

Doğup büyüdüğüm şehirde, İstanbul'da yaşıyorum. Emekliyim. Gezmeyi, görmeyi, keşfetmeyi sevdiğim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster