Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ağustos '17

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
489
 

Kadın ve Erkek Beyni Savaşları

Kadın ve Erkek Beyni Savaşları
 

İnsanlık tarihi boyunca, her zaman tartışma konusu olmuştur kadın-erkek ilişkileri. Olaylara verdikleri tepkiler, ilişki yaşama şekilleri, duygusallıkları ya da fiziksel güçleri... Birçok başlık sayabiliriz bu konuda.

Son zamanlarda kadına ve erkeğe dair tartışılan bir başka konu daha var : Beyinleri!

Yapılan çeşitli araştırmalar kadın ve erkek beyinlerinin birbirinden farklı çalıştığını gösteriyor. Bu sayede de aslında en başta saydığımız başlıkların neden bu denli tartışılır olduğunu daha iyi anlıyoruz.

Amen Clinics, SPECT (tekli foton yayım hesaplamalı tomogrofi) teknolojisi ile 40.000'den fazla beyin taraması gerçekleştirdi. Sonuçlar ise kadın beyninin erkek beyninden daha aktif olduğunu gösterdi.

Tabi ki bu durum bir tarafın daha zeki ya da daha üstün olduğunu kanıtlamıyor. Bu araştırma, kadın beyninde kan akışının daha fazla ve daha hızlı olduğunu söylüyor. Bu sayede beyinleri daha aktif olan kadınlar daha hızlı ve daha detaylı düşünebiliyor. 

Kadın beyninin kan akışı bakımından daha etkin olduğu bölgelerin, prefrontal korteks ve limbik sistem bölgeleri olduğu görüldü. Peki bu bölgelerin fonksiyonları ne? Prefrontal korteks; hafıza, düşünme, karar verme gibi işlevlerde rol oynar. Limbik sistem ise; beyindeki duygu merkezidir ve talamus, hipotalamus, amigdala gibi bölümlerden oluşur. Bu bölge sevgi, hüzün, korku, öfke gibi duygulardan ve aşırı heyecanlanma, savaş-kaç gibi mekanizmalardan sorumlu.

Bu çalışma ile birlilkte çeşitli beyin rahatsızlıklarının nedenleri ve tedavileri için büyük aşamalar kaydedilmesi bekleniyor. Örneğin; depresyon ya da anksiyete gibi rahatsızlıkları ele alalım. Amigdala, duygusal şiddeti belirler. Korku ya da heyecan gibi durumlarda amigdala, beden tarafından verilecek tepkinin kontrolü için hipotalamusa bilgi gönderir. Bazı durumlarda, amigdala tarafından gönderilen duygusal tepkinin şiddeti, hipotalamus aracılığıyla bedene doğrudan yansıtılır. Bu nedenle de aşırı kaygı ve her an tetikte olma durumu yaşanır, terleme ve çarpıntı gibi etkiler görülür. Bazen de beynin ön bölgesinin amigdalaya gönderdiği mesajlarda sorun yaşanır, amigdalaya gönderilen mantıksal düşünme baskısı ortadan kalkar ve depresyon durumu ortaya çıkar.

Yani tüm bu bilgilere göre depresyon, anksiyete, panikatak gibi rahatsızlıklar kadınlarda daha sık görülür. Ayrıca kadınlar erkeklere göre Alzheimer hastalığına yakalanma oranına daha fazla sahipler. Bununla birlikte erkekler ise ADHD ve davranışla ilgili sorunlara daha yatkınlar.

Kadın ve erkek beyninin farkları bunlarla bitmiyor.

Kadınlarda corpus callosum adı verilen, beynin iki yarım küresi arasındaki bilgi iletişimini sağlayan yapı daha geniş. Buna bağlı olarak da kadınların beynindeki bilgi alışverişi daha fazla ve kadınlar dil-duygu, mantık-duygu gibi bağlantıları kurmakta ve birden fazla konuya hakim olabilmekte daha başarılı. Erkeklerde ise bu bilgi akışı sağ ve sol yönden ziyade ön ve arka taraf arasında dizilmiş halde.

X-Y kromozomlarına, testesteron-östrojen hormonlarına ve nörotransmitter madde oranına bağlı olarak, kadın ve erkek beyni arasında daha birçok fark bulunmaktadır. Ancak şunu da unutmamak gerekir, beynin tüm bu yapısı ve işlevi dışında çevresel faktörler de yine bu farklılıklarda önemli rol oynamaktadır. 

Tüm bu farklılıkları sorun yaratmaksızın aşmak için gerekli şey ise sanırım sevgi ve anlayış :)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

erkekler darılmayın ama siyah ve beyazsınız..net..net olmayanları nasıl anlamlandırabiliyosunuz..error..hata veriyosunuz...

savas barka 
 10.08.2017 17:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 634
Kayıt tarihi
: 09.08.17
 
 

Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunu. Okumayı, yazmayı, gezmeyi, düşünmeyi seven bir insan.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster