Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ekim '10

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
617
 

Kadın ve erkek iki ayrı gezegenden gelmez

Kadın ve erkek iki ayrı gezegenden gelmez
 

Yaşam alanlarını, karşılıklı olarak birdiğerinden kesin çizgilerle ayırdıklarından, zamanla birbirlerine yabancılaşır, karşı taraftaki hissiyatı anlamakta güçlük çekerler sadece. Kadın gerektiği durumlarda, "bir erkek nasıl düşünür?" ün, erkek de aynı durumda, "bir kadın nasıl düşünür" ün, kendi durumlarına özel cevaplarını bulabilmelidir. Bununla da yetinmeyip, geleneksel normların ya da sosyal çevrenin dayattığı "kadınlık" ve "erkeklik" olgusundan sıyrılmayı, en azından denemelidirler. Zaman zaman küçük ve zararsız görev değişimleri bile, her iki tarafın birbirini anlamasına çok büyük katkı sunabilir. Böylece, zamanla bir ortak dil yakalama şansı bir hayli artacaktır. Yalnızca birlikte değişip, dönüşebilen çiftler ayakta ve yarınlara kalabilir. Aksi takdirde iletişim çatışmaları, kırıcı ve hatta yıkıcı binlerce sözcük, şiddet ve mutsuzluk demektir ki, yarına sağlıklı nesiller yetiştirmek istiyorsak, iletişim kurma becerisini göstermeli ve herşey için geç olmadan, birbirimizi anlamaya başlamalıyız. Birbiriyle uzlaşmazlık, çatışma ya da yarışmak için değil; bu iki cins tam da birbirini tamamlamak için burada oysa. Bunun gündelik hayatta bizler ne kadar farkındayız? Sağlıklı ve onurlu, uzun soluklu bir ilişki modelini, yaratma şansını yakalamak elimizde. Peki şu an siz, elinizde sıkı sıkı neyi kavramış durumdasınız? Çözümü mü? Çözümsüzlüğü mü? 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şu kısacık yazınızda bile bir devrim ruhu gizli.Siz aslında sıradan şeyler söylemiyorsunuz.

Kerim Korkut 
 19.12.2010 12:27
Cevap :
Her iki yorumunuz için de gönülden teşekkür ederim. Benzer şeyleri dert edinenler bu ülkeyi ve yüzyılı değiştirmekle yükümlü. Herbirimiz yükümlüyüz. Zamanı geldiğinde ve de güçlerimiz nispetinde elbette. Saygılarımla...  19.12.2010 18:43
 

Ancak yaşam bazen buna izin verir bazen izin vermez. İzin vermediği zamanlarda bile çözümün parçasını istemek, ılımlı, sağduyulu, sabırlı ve düşünceli olmak sağlıklı ilişkiler için vazgeçilmez davranış örnekleridir. Hepimizin de buna ihtiyacı vardır.

serifsoner 
 27.10.2010 18:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 76
Toplam yorum
: 35
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 867
Kayıt tarihi
: 13.10.10
 
 

Doğal yaşamın korunması, evrensel insan hakları, felsefe, arkeoloji, tarih, sosyoloji, kişisel ge..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster