Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Nisan '09

 
Kategori
Aksesuar / Takı
Okunma Sayısı
2341
 

Kadın ve takılar

Kadın ve takılar
 

"Gün batımı" kayrak taşı üzerine yaptığım yağlıboya resim


Kadının duygularının kültüre yansıması

Türkiye'nin en muhteşem müzelerinden Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ni gezdiğimde Anadolu coğrafyasında bulunan önceki medeniyetlerde kadının güzelleşme çabasının izleri olan bir çok güzel takıları görmek hele bir de bunların binlerce yıl öncesine ait olduğunu bilmek benim için çok heycan vericiydi.

Erkek çağlar boyu fiziksel gücü ile övünmüş savaşlara katılmış ve tarihlere tanıklık ederken, kadınsa güzel olma çabasıyla kendini erkeğine beğendirme gayreti içinde olmuş, böyle yapmazsa sanki erkeğini kaptırabileceği korkusunu yaşamış sanki.

Kadın hep bir rekabet içinde de olmuş hemcinsleriyle, bugün bile devam eden bir rekabet bu.
Gelin - kaynana, görümce - elti, iki kızkardeş, iki kuma, hatta bu anne kız da bile var.

Bu rekabet "kim daha güzel" rekabetçi meydan okuma içinde olmuş. Bu rekabetçilik işte takılara da bu şekide hep yansımış. Erkeğin hemcinsleriyle rekabeti daha çok fiziksel ve maddi anlamda olmuş. Erkekler de birbirleriyle kim daha yakışıklı rekabeti kadınların kendi aralarındakilerine göre çok daha mütevazi kalıplarda.
Bu kafa yapısı devam ettiği sürece takı asla vaz geçilmeyecek bir unsur olarak kadınlarda sonsuza kadar devam edecektir.
( Bunu bilen bir erkek eşine veya sevgilisine alacağı çok güzel elmas yüzük sayesinde aradaki muhtemel buzları çok güzel eritecektir - Tabi bu krizde bunu başarabilirse)

Saygılarımla

Ayhan Özcimbit

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

tarihin her döneminde döneminde kadınların takıları ve takılarının değerleri değşiklik göstersede kendini daha güzel gösterme çabası hep vardır. Günümüzde en can alıcı ve hiçbir kadının hayır diyemeyeceği tektaş pırlanta yüzükler en popüleridir. Dediğiniz gibi bu yöntem pahalıda olsa erkeğin sevgilisi ya da karısını kaybetmemesi ve hayatına renk katmak için etkili bir yöntemdir.

www.sohfdimond.com 
 03.11.2011 4:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3560
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster