Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Temmuz '08

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
492
 

Kadın vücudunu rahat bırakın artık!

Kadın vücudunu rahat bırakın artık!
 

Yaz geldi ya iyice azıttı diyet ürün üreticileri ve onları pazarlayan hayal gücü zayıf reklâmcılık şirketleri.

Reklâmdaki kızlar zaten zayıf ama endişeli “ya K lar gidip de K sına yapışıp da K cığı da onu beğenmezse… Vah vaaah”

Mesaj = kiloyu sağlık değil şekil meselesi haline getir, aman gevşeme, zayıfım deme mümkünse anorektik ol ( açlık takıntısı ve yiyememe ile giden bir çeşit yeme bozukluğu)

Başka bir ürünün reklâmında zayıf kadın zıplamaktadır, atlamaktadır, bir mutludur bir güzeldir o kadar olur.

“formdaysan her şey mümkün” (aynen bunu söylüyor)

Mesaj= formdaysan sevilmeye değersin, güzelsin, insan ilişkilerin iyi gider, lafın dinlenir, böyle zıplar zıplar mutlu olusun.

Yalan. Öyle şey olur mu? Bedensel olarak formda olma hali sadece formda olma halidir o kadar. Ötesini kim bilebilir. Yetişkinler değil ama inanın ergenler bunlardan etkileniyor ve onların hayal kırıklıkları çok can yakıcı oluyor. Bu şekilde gençleri yeme bozukluklarına teşvik etmiş olmuyorlar mı?

En sinir olduğum reklâmı en sona sakladım.

Hafif toplu, ortalama fizikte bir bey kanepede oturur halde anlatır “K … ‘te kırmızı meyveler var, aç kalmadan zayıflayın vs… Ben mi! yok canım ben yemiyorum” o arada incecik bir kadın adamın önünden kâseyi kapar “Burcu yiyor” der. Burcu dal gibi bir hatun herkes onun gibi olamaz, kaldı ki kendisi kendinden memnun değil aynanın karşısında orasına burasına bakarak bilmem ne yemeye devam eder. Adam usulca ekler “Aç kalmadığı için sinirleri de bozulmuyor”.

Mesajlar= Erkeğin fiziksel yapısı önemli değildir, onun bu konuda endişelenmesine gerek yok, tombul olabilir ama kendiyle barışıktır, ortalama bir fizik sahibi olması, onun kıymetli bir birey olma durumuyla çelişmez, niye diyet yapsın ki. Sürekli manken gibi dolaşması gereken aksi halde dışlanacak olan sensin sen. Ha bu arada sakın aç kalıp sinirli falan olayım deme, o da çekilmez. Zayıf, kısmen tok ve güleç ol ki beraber olduğun adamın da keyfi yerinde olsun.

Kısır hayal güçlerinizi çekin kadınların vücudundan artık.

Kilosuyla bozmuş, sınır zekâ kadınlar ve onları teşvik eden erkek tiplemeleri dışında hiç mi bir şey gelmiyor aklınıza diyet ürün satmak için.

Ergen ruh sağlığını önemsemeyen (hatta “beden imajıyla aşırı uğraşa” teşvik edici) yayınları denetlemek üzere… RTÜK nerdesin?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

:-) Harikasın. Benim dikkatimi çeken de başka bir reklam. Sloganı da "mutlu et kendini" Hatta ilk versiyonda üzgün hatun keki yiyerek mutlu oluyordu. Bu düpedüz yeme bağımlılığına çanak tutuyor, mutlu değilsen ve sorunların varsa ye bir kek olsun bitsin:-) Sonra senin bahsettiğin reklamların da etkisiyle kendini daha kötü hisset/çünkü böyle de mutlu olmana izin veremez sistem zayıf olcaksın ya/ mutsuz ol ve bir kek daha ye ve sonra yeniden... Nasıl bir dünyada yaşıyoruz seçimlerimiz ve kendimizle ilişkimizi bile reklam endüstrisi, böylece kapitalizm ögeleri belirliyor. RTÜK için ise bunları görecek göz lazım diyorum, ha belki bi de sistem denetiminde olmayan beyinler

PSKHE 
 18.07.2008 12:27
 

Bilinçsiz toplumlar tüketim toplumlarıdır. Dolayısıyla rtük 'de bu toplumun b.ir kuruluşu olduğuna göre normallll

Yapukay 
 17.07.2008 16:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 39
Toplam yorum
: 81
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 611
Kayıt tarihi
: 31.07.07
 
 

34 yaşına girdim profilde hala 30 yazıyor bir türlü değiştirmeyi beceremedim, dur bakalım bu sefe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster