Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Şubat '18

 
Kategori
Söyleşi
Okunma Sayısı
118
 

Kadın

Kadınlar bir bütünün yarım parçası olarak, erkeklerin yarım parçasıdır diyor Hz. Muhammed. Tıpkı kadınlar size Allah' ın emanetidir dediği gibi.. Oysa ne çok arttı emanete hıyanet..Yahudilere göre yılana kanan kadın eşi Hz Adem' i kandırdı. Yahudiler' in kadınların doğumda sıkıntı çekmesini buna bağladıkları söylenir. İlk çağda Yunanlı' lar kadını cinsel bir obje olarak gördü. İncil' de ise kadının boşanması dahi yasaktı. Orta çağın İngiltere' sin de ilk günahın işlenmesine sebep sözde günahkar kadındı. Kadın ibadethanelere giremez İncil' e el süremezdi. Cahiliye dönemi arapları ise savaşın çok oluşundan erkeğe değer  verip kadının değerini küçülttüler. Kadın hakları çiğnendi, utanç kaynağı görülen kızlar diri diri toprağa verildi. 

Bugün 21. y.yılda kadın kim peki ? Anne, evlat, arkadaş.. yoksa hepsinden evvel insan olabilir mi kadın? Halen bir eş ile tamamlanacağı düşünülen, namuslu olması gereken.. Çünkü Hz.Yusuf neyi sakınmış olursa olsun namus sadece kadın için değil mi (?) Hatta sustuğu, ezildiği sürece tam bir kadın oluyor kadın. Ne diyordu Cem Karaca '' Namus belasına gardaş aldığımız can bizim'' Kadının alnının erkeğin elinin kiri olduğu sürece namus, sen erkeksin sen kızsın diye dağıltığı sürece görevler, giyme, sevme, gezme, laf olmasın diye bastırılırken daha çocuk yaşta kızlar ki şaşırmamak lazım gelin bile oldular.. erkek çocuklarsa erkek olarak doğmanın belki de üstünlüğüne inandılar. Bu inanç yaşatıldıkça, yanlış eğitilenler yanlış eğitmeye devam ettikçe, kurbandır kadın. Cinayet, koca, kıskançlık, namus kurbanı..

Vicdanlarımızdaki adalet verilsin istiyorum adliye salonlarında. Eğitim istiyorum. Çünkü inanıyorum silahlarla değil kitaplarla olur asıl savaş. Hukuken hepimiz eşitiz. Fakat artık eşit olmak yetmiyor bana eşit yaşamak istiyorum. Olur böyle şeyler vurdum duymazlığına karşı durmak istiyorum. Çünkü olmaz böyle şeyler..

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 202
Kayıt tarihi
: 10.02.18
 
 

Siyaset Bilimi Uluslararası İlişkiler ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster