Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sonsuzluk (Osman Özeker)

http://blog.milliyet.com.tr/yasev

07 Ekim '11

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
374
 

Kadına şiddet durmuyor

Gün geçmiyor ki ülkemizde kadına şiddet hiç hız kesmiyor. Her gün kocası tarafından, aile büyükleri tarafından kadına uygulanan şiddet ve infazlar toplumun kanayan yarası olmaya devam ediyor.

Ülkemizde yapılan bir araştırmaya göre, evli kadınların;

Yüzde 39 u fiziksel şiddete,

Yüzde 15 i cinsel şiddete,

Yüzde 42 i fiziksel veya cinsel şiddete,

Yüzde 44 ü duygusal şiddet veya istismara maruz kalmaktadır.

İstatistiklerden de görüldüğü gibi ülkemizde "kadına uygulanan şiddet büyük bir "sosyal yara" olarak kendini göstermektedir. İşin acı tarafı alınan tüm yasal tedbirlere rağmen uygulanan şiddet olaylarının hızlı bir şekilde artış göstermesidir.

Türkiye’de kadın cinayetlerinin son 7 yılda yüzde bin 400 arttığını belirterek, bu yılın ocak ayında 17 kadının öldürüldüğü görülmüştür.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal kadınlarımıza özel önem vermiş, kadınlarımızın toplumun vazgeçilmez unsurları olduğunu heryerde vurgulamıştır. kadın erkek ayrımına karşı duran Ulu Önder bir konuşmasında;

"Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüz yılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı İHMAL ve KUSUR'dur" diyerek kadına karşı uygulanacak "ihmal ve kusurun" toplumun başarısızlıklarının temel nedenlerinden biri olduğunu vurgulamıştır.

Bugün AB yolunda çaba sarfeden ülkemizde halen kadınlarımıza şiddet uygulanıyor, sokak ortasında canice "infaz" edilyorsa bu kanayan yaraya acilen sert tedbirler alınması gerekmektedir.

Son üç gün içersinde Türkiyenin en batısı, demokrasinin beşiği ve hoşgörünün merkezi sayılan İzmir'de yaşanan "kadına şiddet olaylarına" baktığımız zaman "ürpermememiz" mümkün değildir.

İzmir'de geçtiğimiz salı günü bir otelin otoparkında dershane sahibi Özlem Tosun'a elektroşok cihazıyla saldıran şahıs, öğretmeni darp ederek ve arabasını da alarak kaçmaya çalışırken kaza yapması sonucu Özlem Tosun kurtulabilmiştir. Kaçan saldırgan halen aranmaktadır.

Güpegündüz, İzmir'in merkezi bir yerinde yaşanan bu şiddet ve saldırganlık kadına yönelik şiddetin sadece basına yansıyan bir örneği.

İzmir Menemen'de yaşayan Filiz Aktaş 25 yaşındaydı. Dört yıllık evlilik sonucu "şiddetli geçimsizlik ve şiddete maruz kalması" nedeniyle ayrıldığı eski eşi tarafından cadde ortasında ve trafik polislerinin hemen yanıbaşında "kurşun yağmuruna tutularak öldürülmesi" İzmirde yaşanan diğer bir olay.

Bu olayda kadının eşinden ayrılması hayatını kurtarmasına yetmemiştir. Cani eski eş genç kadına elindeki iki tabancadaki kurşunları boşaltmaktan geri kalmamıştır.

Kadına şiddet olaylarından bir diğeride bu kez Manisa'da yaşanmıştır.

19 Yıllık evli ve iki çocuk annesi Şefika Etik kocasından sık sık gördüğü şiddete daha fazla dayanamaz ve Manisa'da bulunan "Kadın Sığınma Evine" kendisini atar. Koca eşine uyguladığı şiddet nedeniyle "Karakola" çekilir ve ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılır. Aradan geçen 16 gün sonra devreye yakınları girerek Şefika Etik'i evine dönmeye ikna ederler.

Eşini evine getiren "cani koca" çocuklarının evde olmamasını da fırsat bilerek karısıyla "cinsel ilişkiye" girmek ister, ancak kadın bu talebe karşı durunca koca eline geçirdiği bıcakla Şefika Etik'e saldırır, hırsını alamayan koca bu kez benzin dökerek evi yakmaya çalışır.

Çevredeki komşuları tarafından hastaneye kaldırılan kadının halen hayati tehlikesi bulunmaktadır.

Sadece gündeme getirdiğimiz bu üç olayda da görüldüğü gibi kadınlarımıza uygulanan şiddetin önünü almanın yolları mutlaka bulunmalıdır. Alınacak idari ve adli tedbirlerin yanında sosyal, ekonomik ve psıkolojik yaptırımlarda hızlı bir şekilde uygulamaya konulmalıdır. Kadının şikayeti üzerine evden uzaklaştırma, karakolda "nasihat çekme"v.b yöntemlerle bu şiddetin önlenemeyeceği ve kadınlara yönelik şiddetinde artarak devam edeceği görülmektedir.

Sonsuzluk (Osman Özeker) 07.10.2011

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

BİRŞEY İNSANLARIN SİNİR SİTMENİNDEN SİLİNMEDİKÇE O YERYÜZÜNDEN SİLİNMEZ.(M.ALİ ŞİRİN) İYİ ÇALIŞMALAR, SELAMLAR!

mehmet ali şirin 
 10.10.2011 20:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 286
Toplam yorum
: 233
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 3010
Kayıt tarihi
: 11.07.08
 
 

1949 Konya Ereğli doğumlu olup, halen İzmir'de oturmaktayım. A.Ü. Eğitim Fakûltesi mezunuyum  Ata..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster