Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '12

 
Kategori
Gelenekler
Okunma Sayısı
5958
 

Kadına sünnet, camla, jiletle, usturayla doğranmak...

Kadına sünnet, camla, jiletle, usturayla doğranmak...
 

İslamda şeriatının emrettiklerinden biri olmamasına  rağmen pek çok müslüman ülkede, hatta bazı hıristiyan ve yahudilerde de  kadın sünneti adı altında yapılan bir saçmalık.

İffeti korumanın, bakireliği garanti, cinselliği baskı altına almanın bir yolu olarak uygulanmış kadına sünnet yıllardır.

Maksat, kadının cinselliğini kontrol altına almak, cinsel duyarlılığını ortadan kaldırıp, buna karşılık erkeğin daha fazla haz almasını sağlamak. Küçücük kızların organını bıçakla, camla, tenekeyle, usturayla, jiletle deşerek sakatlamak, binlerce ataerkil  düzenin, geleneklerin eseri. Kadına şiddet uygulayarak özgürlüğünü, haklarını baskılamanın bir başka yolu.

Gözyaşları içerisinde organları deşilen kızların bacakları haftalarca birbirine bağlı kalması  gerekiyor ki yaraları iyileşsin.Mısır, Somali, Sudan, Nijerya gibi ülkelerde çok sık görülen bu sünnetin amacı kadının cinsel duygularının öldürülüp bekâretin korunmasını sağlamaktır. Bu amaçla kadın organındaki bızır ya da klitoris denen bölge alınır. Hatta bazı uygulamalarda komple vajinanın alınması ve sadece adet için küçük bir delik bırakılması durumu da söz konusu olabilir.

Arkasından pek çok sorunu beraberinde getiren hatta ölüme yol açabilen bu saçma olay kadına saygısızlığın en büyük göstergesidir.

Kadınlarda çok fazla psikolojik etki yaratan bu durum aynı zamanda cerrahi anlamda da oldukça risklidir. Zira nasıl ortamlarda nasıl aletlerle yapıldığı soru işaretidir.Çünkü bu işlem erkeğin penisinin kesilmesiyle aynı statüdedir Zira erkekte sünnet, penisin başındaki küçük deri parçasının alınmasıdır, penisin kesilmesi değil.

Tabulardan, ataerkil ananelerden kurtulamayan kabilelerde hala var olan bir gelenek bu. Tek kelimeyle dehşet ve vahşet. Afrikalı ve bir kısım asyalı göçmenlerin bu geleneği farklı kıtalara taşımasıyla bu sorun aslında küresel bir sorun olmuş zamanla.

Medeniyetin olmadığı ilkel toplumlarda bunun gibi pekçok akıl almaz şey var fakat bu kadına sünnet konusu canımı en çok sıkanlardan...

Kadının bedenini ve de en önemlisi ruhunu paramparça etmektir bana göre...
 

Koyu renkli kısım internetten alıntıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu nasıl bir uygulamadır böyle... Yazık, günah kim bilir kaç çocuk ölüyordur bu yüzden. Yazacak söz bulamıyorum gerçekten...

Adil Serkan SATI 
 20.01.2012 18:23
Cevap :
Hem ruh sağlığı, hem beden sağlığı tehlikede, selamlar, sevgiler, teşekkürler...  21.01.2012 14:23
 

Gelişmemiş veerkek egemen olan, kadına değer verilmeyen bölgelerde olan vahşet dolu, insanlıonurunu inciten bir yaklaşım.

hssensoz 
 12.01.2012 20:28
Cevap :
Ne saçma, ne vahşi, ne anlamsız...  13.01.2012 2:35
 

tamamen iğrençlik , cahillik , gaddarlık bu =(((((

Sokrates 
 12.01.2012 14:06
Cevap :
Kesinlikle...  12.01.2012 17:23
 

Afrika daki kadın sünnetlerine bakarken sanki bize çok uzakmış gibi gelebilir belki ama kuzey Irak ta kadınların yüzde 73 ünün sünnetli olması bu meselenin hiç de uzak ulmadığını göstermektedir. gerçi ister dünyanın öbür ucunda olsun, ister dibimizde olsun kadına uygulanan bu en eski ve en vahşi uygulama bir an önce yasaklanmalı, bu vahşi adeti uygulayan halk kadın sünnetinin yanlışlığı hakkında bilinçlendirilmelidir.

Mesut Turan 
 10.01.2012 11:02
Cevap :
Evete evet, ırak'taki Kürtlerde de yaygınmış bu olay, vahşeti bu ya, teşekkürler ziyarteinize, sevgilerimle...  11.01.2012 11:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 152
Toplam yorum
: 899
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 1557
Kayıt tarihi
: 18.12.08
 
 

Yaşamayı seven, yaşamı dürüst ve içten yaşayan, evi, eşi ve iki yavrusunun annesi... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster