Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ekim '06

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
845
 

Kadına yaşama hakkı tanımayanlar

Kadına yaşama hakkı tanımayanlar
 

Sizi bilmem ama ben gerçekten son zamanlarda okuduğum haberler karşısında donup kalıyorum. Nereye doğru gidiyoruz? Bu cinayetlerdeki artışlar neden? Nereden cesaret alıyorlar? İnsanın can güvenliği kalmadı mı ülkemde?Özellikle de kadınlarımıza, geç kızlarımıza yönelik cinayetler neden arttı?

Bugünlerde kafamı bunlar meşgul ediyor. Kendi kendime cevaplar bulmaya çalışıyorum. Çünkü ben bir kadınım, anneyim. Kısaca insanım. Bu konulara kayıtsız kalmamı bekleyemezsiniz!

Gazetelerdeki üçüncü sayfa haberleri size toplumu tanıma konusunda çok iyi yardımcı olur.. Gazete okumanın en büyük faydalarından biridir bence; acı da olsa çok şeyi öğrenirsiniz.

Daha önceleri son günlerdeki kadar cinayet haberleri bu kadar çok değildi. Kadınlara yönelik töre bahanesiyle işlenen cinayetlerin artması dikkat çekici.. Hani AB sürecinde bu sorunlara eğilme konusunda gayretlerimiz olacaktı? Sizce bunun sebepleri araştırılıp üzerine gidildi mi? Gerektiği kadar kadın dayanışması bu yolda artırıldı mı acaba? Biz kadınlar ve genç kızlarımız olayların vahametini idrak edemiyor muyuz hala? Bu tür cinayetlerin bizleri nereye götüreceğini tahmin etmekte zorlanıyor muyuz?

Devleti yönetenlerin kadın hakları konusunda olumlu çalışmaları yok mu? Varsa biz neden bilmeyiz? Kadınlar az da olsa elde ettikleri hakları birer birer kaybediyor mu? İmam nikahı ile iki üç hanım alma özendiriliyor mu? Özendiriliyor gibi geliyor bana.. Din her şeyi çözer mi? İki üç hanım alan, çocuklarının bu dünyada nasıl eğitilebileceğini; eğitilemez ise nelerin olacağını bilemez mi? İnsan bu kadar bilmekten ve anlamaktan idraksiz durumuna düşer mi? Yoksa başka hülyaların peşinde koşmaktan kız çocuklarının geleceklerinin karartılmasına göz mü yumuluyor! Neden, neden, neden? Neden balyoz ile bu sorunlara bütün hışımlığı ile vurulmaz? Balyoz bugün niçin gündeme gelmiştir.. Balyozla sorunlar çözülür mü?

Aklıma geldikçe yazmaya, araştırmaya çalışıyorum. Ben de dahil olmak üzere tüm kadınlarımız hakları konusunda bilgi sahibi olması lazım.

En yakınları tarafından tacize uğrayan; sonra da yine yakınları tarafından suçlu imiş gibi katledilen kadınlar, hangi kültürde var size soruyorum? Evde çocuklarına sevgi göstermeyen, onlara şiddet uygulayan, hayatı zindan eden aileler çocuklarının başına birşey geldiği zaman zeytinyağı gibi üste çıkıyorlar ve ahlaktan bahsediyorlar. Sonra cennet annelerin ayağının altında deyip, cenneti garanti ettiklerini zannediyorlar.

Evladını gerçekten seven kişi, evladının en zor döneminde yanında olmasını bilendir. Ama gelin görün bazı kimseler sevgiyi bile bilmiyor. Gelenek ve töre altında, nesilden nesile sevgisizlik ve nefret tohumları ekiliyor.

Yeter artık!! İnsanları kuşkuya, endişeye, korkuya ve sevgisizliğe itmenin ve alıştırmanın alemi yok!

Bu sorunların içinde insan yanlız kalıyor; çaresiz kalıyor; kime güveneceğini, kime inanacağını bilemiyor!

Maalesef bu sorunlar çözülemiyor; yönetilemiyor; yasalar bireyleri koruyamıyor!

Herkesin kendi adaletini, kendisinin sağlaması yoluna acaba hangi toplumlar başvurmaktadırlar?

Çok yazık; geriye gidiş var; üzüntü verici!

Haksız mıyım?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bence bütün bunlar eğitimsizlikten kaynaklanıyor..Herşeyin başı sıkı bir eğitim dir..Ve toplumlar arasındaki uçurum farklarından da kaynaklanıyor bu dengesizlikler...Kimse hayatın güzelliklerinin farkında değil ki birbiriyle uğraşıp canını alabiliyor... Bu tür insanların gözlerini dört hatta ondört açıp hayatın güzelliklerini görmesini diliyorum.

Sema CURUK 
 27.10.2006 18:14
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim. Daha aydınlık bir toplum dileğiyle..  27.10.2006 18:56
 

Fiziksel olarak sağlıklı olan tüm Türkiye Cumhuriyeti erkek vatandaşları askerlik yapıyor. Burada ülke genelinde "özellikle yapılmayan eğitim" bir şekilde veriliyor. TSK afişler hazırlatıyor, seminerler düzenletiyor ve buradan gelip geçmek zorunda olan kişilerin bir parça da olsa ufuklarının açılması için gerekli çabayı gösteriyor. Diğer kısım da ise egemen güç dediğimiz kişiler var ve bu egemenliğin kaybolmaması adına eğitimi baltalıyor, hatta karşı taarruz şeklinde "kadını kadına kırdırma" yönteminide kullanıyor. Bkz: Evlenilecek, gezilecek vb kadın çeşitleri... Peki ne yapılabilir diye düşünecek olursak Sivil Toplum Örgütlerinin "gerçek toplum örgütleri" olmasını sağlamak için aktif rol alıp konuların üzerine gitmek gerekir diyebiliyorum. Birlik olmak gerek... Ama bunun yanında ufak bir sorun Mor Çatı Toplantısına ben de geleyim dediğimde bana, seni orada yerler de denilmişti :) Sevgiyle...

Barış 
 24.10.2006 23:06
Cevap :
Toplumun her kesiminin bu konuya duyarlı olması ve sorunların çözümüne katkıda bulunması gerekir bence. Olumlu gelişmeleri yakından takip ediyorum. Yorumunuz için teşekkür ederim.  25.10.2006 0:30
 

Daha ergen olmamış kız çocuklarının taciz edilip, töre adı altında aynı tacizciler tarafından tavuklar gibi boğazlanması içimi acıtıyor. "aile içi taciz ve infaz" üzerinde araştırma yapan bir arkadaşım var. O sebeple konu hakkında derinliğine bilgi sahibiyim. Memlekette hangi taşı kaldırsan altından -sanki özenle yetiştirilip halkın içine salınmış- "eğitimsizlik yılanı" çıkıyor. Fakat bu sorun eğitimle çözülemeyi bekleyemeyecek kadar ivedi. Diğer bir yol suç ve ceza orantısını kurmaktan geçiyor. Bir hamle yapmak istiyorsan blok yazarı avukat arkadaşlardan yardım istemelisin.

Kırkında LEVENT 
 24.10.2006 1:23
Cevap :
Yorumunuz ve önerileriniz için teşekkür ederim. Bu konu üzerinde araştırmalarıma devam edeceğim.  24.10.2006 20:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 32
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 1608
Kayıt tarihi
: 15.08.06
 
 

Yaşamın ne kadar değerli olduğunun bilincinde, hatalarına gülebilen, İnsanlara değer veren, hayvanla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster