Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Eylül '09

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1538
 

Kadından Kentler / Murathan Mungan

Kadından Kentler / Murathan Mungan
 

Alıntıdır


Bu romanı kütüphanede bulunduğu raftan alırken bu kadar ses getiren ve meşhur olan bir kitap olduğundan haberdar değildim, ne yalan söyleyeyim... Öncelikle adı dikkatimi çekmişti, yazarı da Murathan Mungan olunca, "okunmaya değer" dedim, yanılmamışım. İyi ki almışım.

Nisan 2008 basımı, henüz taze kitap sayılır, işlenen konuları dikkate alınırsa yine öyle. Adından anlaşılacağı üzere; konusu kadınlar. Kadınların farklı kentlerden olmasını, önce mitolojik kahramanlarla bağlantılı mı acaba, diye düşünmüştüm. Özellikle o şehirlerin seçilmesinde bir mesaj var mıydı? Vardır mutlaka, onaltı kent ve onaltı farklı olay. Şehirleri yazayım da siz karar verin:

Büyükşehirler başta olmak üzere; İzmir, Adana, Kayseri, Bursa, Trabzon, Samsun, Erzurum, Diyarbakır, Amasya, Sinop, Gümüşhane, Mersin, Denizli, Afyon, Kırşehir ve en son İstanbul.

İlk öykü İzmir Kordonboyu'nda Ömer Çavuş'un Kahvesi'nde geçiyor. Farklı kentlerde yaşayan farklı kadınlar, hepsinin kendine özgü yaşamları ve o yaşamın getirdiği sorunları var. Büyükşehir kadınları farklı bakıyor hayata, beklentileri farklı, umutları farklı...Ücra bir dağ köyünde yaşayan kadın farklı algılıyor hayatı. Üstelik hepsi de tanıdık geliyor size; ananız, teyzeniz, ablanız, kızkardeşiniz, karınız, sevgiliniz  ya da arkadaşınız sanki.

Sıkıcı olmayan ve 3-4 sayfalık kısa öykülerden oluşan bu kitap, okuyana tanıdık gelen kahramanları ve mekanları ile değişik tatlar bırakıyor okuyanın gözünde. Yazarının anlatımı güzel, dili anlaşılır ve cümleleri insanı yormuyor.

Özellikle sıcak tatil günlerinde kafanızı dinlendirmek için okumanız önerilir.

İzmir'de başlayan öyküler yolculuğu yurdun dört bir yanında yedi iklim dört köşeyi dolandıktan sonra, İstanbul Esenler Otogarı'nda son buluyor. Ayrı noktalardan, ayrı saatlerde yolculuğa çıkan farklı öykülerin kahramanları bu kadınlar son durakta yanyana geliyorlar, biribirine dokunarak geçiyorlar, gülümsüyor, selam veriyorlar, biribirine yardım ediyorlar, aynı kitabın kahramanları olduklarını bilmeden tabi ki.

Bu romandan güzel bir elden güzel bir  senaryo ile güzel bir film çıkar, bu da benim umudum olsun!

Arka Kapak Notu:

Alsancak İskelesi, overlok, asker bavulu, Nurhayat, Adana Seyhan Oteli, dansöz kıyafeti, Emine, burma bilezik, Maşatlık, tahta basamaklar, Sevgi, boşanmak, beyaz şarap, eski Mudanya yolu, Esme, Rumlardan kalma ev, tütün ilacı, çinko kevgir, taşlığa vuran ay, Şengül, Yeşilırmak, çay bahçesi, yetiştirme yurdu, Nihal, Ankara İl radyosu, Cebeci, goralı sandviç, Tansel Plak, Nazan, Sinop Kalesi, kuğu biblo, çeyiz, Yıldız, Kanat Turizm, mola yeri, Çanakkale, Perihan, Meltem, Cacabey camii, ilk tayin, saat kulesi, rüzgargülü, Tülay, Erzurum Dağları da kar ile boran, Yakutiye Medresesi, iki bavul, Fotoğrafçı Aram, Suna, Diyarbakır Surları, terörle mücadele, Küçe Sofrası, Hakimehanım, Aslı, Lüks Terzi, Foto zafer, Taş Sinema, Nebahat Abla, sundurma, elma-armut kuruları, zehir sağmak, Asiye, Pozcu Mahallesi, sabahın beşi, yazlık bahçe, Zozan, Esenler Otogarı.

Kadından Kentler / Murathan Mungan

Metis yayınları- Nisan 2008
290 sayfa

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

erkek yazarlar: Neden; kadını kadından daha iyi tanırlar söyler misiniz? Bizim hemcinslerimize güvenimiz hangi boyutlarda kestirmesi oldukça zor lâkin ender olsa da kadınlar arasındaki dostlukların, dayanışmanın tadı da bir başka oluyor hani...Hayır kitabı okumak nasip olmadı ama en kısa zamanda bu açığı kapatmaya çalışacağım. Teşekkürler, elinize sağlık. Sevgiler selamlar.

Alev Meisel 
 14.09.2009 18:33
Cevap :
Neden mi, birçoğu zaten light oluyor ve bizim gibi hissediyorlar...cinsel tercihlerinden ötürü...Bize hizmet edeceklerse varsın iyileri etsin, değil mi? Erkek kuaförleri ve modacıları her zaman daha başarılı buluyorum..selamlar-sevgiler İnternetsiz köyün değerli sakinine...  15.09.2009 17:12
 

beğeniyle okuduğum bir kitaptı. Paylaşımınız için teşekkürler. Sevgilerimle

Arzu KARADAĞ 
 09.09.2009 16:41
Cevap :
Hoş geldin Arzu, epeydir yoktun burada...teşekkürler, selamlar-sevgiler...  10.09.2009 12:16
 

2008 Aralıkta okuduğum bir kitaptı. Kendimi dinlendirmek istediğim, düşüncelerimle savaştığım bir anda yetişmişti imdadıma. Kadınların ruhunu çok güzel anlatan bir kitaptı.. Her kadının kendinden, çevresinden, her erkeğin de yakınlarında birilerini bulacağı bir kitap.. Çok güzel anlatmışsınız. Kaleminize sağlık. Sevgiler...

Özgecan 
 09.09.2009 16:15
Cevap :
Evet, yorumlara bakıldığında beğenildiği belli, özellikle kadın okuyucular tarafından...Teşekkürler-selamlar-sevgiler...  10.09.2009 12:19
 

Zevkle ve büyük bir keyif alarak...Hep hissedip de tam olarak tanımlayamadığım bir çok olgu ve olayı bu kitabın sayfaları arasında görüp yudum yudum tattım. Özellikle insan-eşya-anı üçlemesi bazındaki tanım ve tasvirler enfesdi. Bu değerli tanıtımınız ve paylaşımınız için teşekkürü borç bilirim. Selamlar...

Ersin Kabaoglu 
 08.09.2009 19:15
Cevap :
Okuyup yorumladığınız için ben size teşekkür ederim! Selamlar-saygılar!  08.09.2009 21:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 480
Toplam yorum
: 2957
Toplam mesaj
: 478
Ort. okunma sayısı
: 2016
Kayıt tarihi
: 27.03.07
 
 

Üstkimliği ile insan, altkimliği yeterince kalabalık birisi; Eş, anne, öğretmen emeklisi. Doğa, H..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster