Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Aralık '06

 
Kategori
Trafik
Okunma Sayısı
809
 

Kadından şoför olmaz!

Kadından şoför olmaz!
 

'Kadından şoför olmaz' örneklerine gün içinde denk gelmeyen yoktur, sanırım.

Gerçektende geri dönüp kendi şoförlük geçmişime baktığımda, bu işi öğrenmeye başlarken hemcinslerim içine yüzyıllardır ince ince işlenmiş olan bu ezikliği hissettiğimi,ve o eziklikle elimin kolumun işlemeyip sonradan kendime güldüğüm, etrafımdakilere de acıdığm durumları ben de yaşadım. Dün gibi hatırlıyorum.

Bu gün iyi bir şoförüm, (bunun onayını yıllarını yollarda geçirmiş komşu taksi durağımızın şoförlerinden aldığımı söylemeliyim: Onay günü, kimsenin çıkamayacağını iddia ettikleri bir park konumundan 5 manevrada çıktığım gündür) Ve... trafikte yapılan ustalıklarla, cinlikleri birbirinden çok iyi ayırdedebiliyorum.

Kendini uygun şeride atmak için tüm trafiği altüst etmekten kaçınmayan, onlarca araba şeridinde efendi efendi beklerken servis yolunu kullanmayı marifet sayan, sarı ışık yandığında arabanın klaksonuyla ortalıkta terör estiren, kendisine yol verilmediğinde gurur kırıklığını dikiz aynasından el kol hareketleri ile çok 'nazikçe' anlatan, sabırsız ve öfkeli kitlenin çoğunlukla erkeklerden oluştuğunu görüyorum.

ustalık ve cinlik: Aslında trafik bir toplumun toplumsal ahenginin çok temiz bir özeti. Kadınla ilgili trafiksel ön yargılar, babayiğit olmanın trafiksel tanımları, kuralları delmenin trafiksel sıklığı, suç işleyip cezasını çekmemenin trafiksel övüncü...Hepsi toplumun çeşitli kollarında, ailede, işyerinde, mecliste, bürokraside yaşananların birebir aynası.

Bu ayna işi beni öyle sardırdı ki son zamanlarda, iş çıkışlarında eve varmaya çabaladığım o uzuun saatlerde ne yansımalar görüyorum, ne yansımalar, anlatmakla bitmez yaşamak, bakıp görmeye çalışmak gerek.

Öylesi bir yansımayı geçen yaz başka bir ülkede, Portekiz-Lizbon yakınlarında görme şansı buldum. İlk bakışta Türkiye'ye gerek insan davranışları, gerek doğasıyla çok benzeyen bu ülkede öyle bir trafik kuralı var ve hayatın bir parçası olmuş ki caaanım ülkemin herhangibir köşesinde bunun uygulanabildiğini gördüğüm gün, çocuklarımızın geleceğiyle ilgili kaygılarım bir nebze azalacak:

Portekizde ışıksız herhangibir yaya geçidinin önünde hasbel kader ayakta duruyorsanız yoldan geçen arabaların tümü caaaart diye frene basıyor ve bekliyor. Ve 'hay allah bu kadar adam durdu, karşıya geçmezsem ayıp olacak' hissine kapılıp hiç niyetiniz yoksa da kendinizi karşı kaldırımda buluyorsunuz. Bir kaç kez bu şekilde karşıya geçtikten sonra yaya geçidinin kenarında durup konuşmamayı öğreniyorsunuz. Bunu burada Ankara'da direksiyon başındayken yapmaya kalksanız (denemedim desem yalan olur,) yayası, şoförüyle herkesten fırça yememek içten bile değil.

Öyle sanıyorum ki bizim Avrupa yolumuz daha çoook uzun. Dilerim ki açık olsun...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kadınlarımız trafikte daha dikkatli, ama bazen trafikte çok ağır seyrettiklerinde sorun olmakta.Ama dikkatleri ve sakin yapıları herzaman avantaj, yanlız dediğin gibi bizim yolumuz daha ççookk uzun..sevgilerimle..

Mehmet EREN 
 19.02.2008 22:42
Cevap :
Çok sağol değerli katkına, sevgilerimle  20.02.2008 8:31
 

Trafikte abuk subuk araba kullanan erkekleri görünce, en azından yeni öğrenen kadın sürücülerin daha az zararlı olduğunu düşünüyorum..Kadın sürücü olmaktan son derece memnunum..Çünkü iyi bir kadın sürücü, iyi bir erkek sürücüden daha dikkatli bence...Yurtdışındaki trafik alışkanlıkları cidden bizler için çok tuhaf...Gidip döndükten sonra, uzun süre yollarda ezilmemek için yoğun bir çaba harcamak gerekiyor..Sevgi ve saygılarımla...

Yeşim Özdemir 
 21.12.2006 11:16
Cevap :
Yorumunuza teşekkürler  07.03.2007 9:52
 

Henüz trafikte yenilerden birisi olarak ve bu işle nasıl baş edeceğim konusu rüyalarıma giriyorken okudum yazınızı. Portekiz!de yaşadığınızın aynısını ben de İngiltere'de yaşadım, kocaman tırlar bana yol vermek için duruverdiklerinde ne yapacağımı şaşırıp kalmıştım, ülkemde de bunu görebileceğim günler gelecek mi bilmiyorum ama yürekten diliyorum bunu, az da olsa umut umuttur :) Korna olayı ise başlı başına bir problem; Daha sarıdan yeşile geçmeden, eğer hala hareketsizseniz "dat dat" arkadaki uyarıyor, herkesin mi acelesi var yoksa hepsi bana mı denk geliyor, anlamak zor :) Keşke diyorum, şu kornaları faturalı yapsalar da korksa insanlar, ellerini süremeseler her canları istediğinde :) Lütfen biraz daha sakin ve saygılı olalım, çok zor bir şey değil.

CananGulOzal 
 17.12.2006 23:20
Cevap :
Korksunlar tabii:)  07.03.2007 9:52
 

Sağlık sebebiyle doktorum araba kullanmamam gerektiğini söyledi,sigara bıraktırmak gibi bir şey oldu.. Altmış yaşından sonra hanıma ehliyet aldırdım,bütün dersleri önce benden geçti.Kaç senedir kaptanım o,İstanbul trafiğinde,kısa İstanbul dışı seyehatlarde çok güzel kullanıyor,kaide hatası yapanlar yüzünden biraz ağzı bozuldu.Nekadar iyi kullansada,elimde olmıyarak bende gaz fren yapmaktan yoruluyorum.Demek istediğim istenirse oluyor.Cümleye sağlıklı seyirler. Vasfi Ayaz

Vasfi Ayaz 
 17.12.2006 19:15
Cevap :
Haklısınız. Umarım eşiniz acar şoförlüğü sağlıkla devam eder. saygılarımla  07.03.2007 9:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 939
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 1053
Kayıt tarihi
: 05.12.06
 
 

Hep yazmak istedim. İnsan düşüncelerini yazıya dökünce kendi başınadır çünkü, kaygısız, katıksız ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster